Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co oznacza dzwonienie w uszach? Przyczyny i leczenie szumów usznych
menu
Polub nas na Facebooku

Co oznacza dzwonienie w uszach? Przyczyny i leczenie szumów usznych

NAN

Fot: sebra / fotolia.com

Dzwonienie w uszach jest objawem polegającym na słyszeniu dźwięków, które nie pochodzą z otoczenia. Ich przyczyną może być przebywanie w nadmiernych hałasie, a także poważne choroby narządu słuchu. Jeśli objawy nie ustępują, konieczna może okazać się interwencja lekarska.

Dzwonienie w uszach, zwane także szumami usznymi (łac. tinnitus auris), nie jest samo w sobie chorobą, a stanem lub grupą przykrych symptomów, objawiających się słyszeniem dźwięków o pochodzeniu endogennym. Dzwonienie w uszach ma charakter subiektywny. Zdaniem lekarzy słyszane dźwięki w większości przypadków powstają na skutek defektów w uchu wewnętrznym.

Objawy dzwonienia w uszach

Dzwonienie w uszach najczęściej opisywane jest jako wrażenie dźwiękowe przypominające piski, szmery oraz szumy w uszach. Często pojawia się także uczucie pulsowania w uszach, wraz z tykaniem, szelestem oraz brzęczeniem niepochodzącym z otoczenia. Dzwonienie w uszach bardzo często wywołuje znaczne obniżenie nastroju, a także utrudnia zasypianie, relaks i komunikację z innymi ludźmi. Utrzymująca się dolegliwość może doprowadzić do znacznego napięcia nerwowego, uczucia rozdrażnienia i niepokoju.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6

Dzwonienie w uszach wywołane nadmiernym hałasem

Należy pamiętać, że dzwonienie w uszach może być wywołane wieloma przyczynami. Najczęstszym źródłem tej przykrej dolegliwości jest narażenie się na długotrwały i nadmierny hałas. Ludzkie ucho składa się z ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego. Dźwięki odbierane są przez ucho zewnętrzne, które przekazuje sygnały do ucha środkowego, gdzie dźwięk jest wzmacniany i przekazywany dalej za pomocą kosteczek słuchowych do ucha wewnętrznego. W tym miejscu odbierane fale akustyczne przekształcane są w impulsy nerwowe, które z kolei trafiają do struktur mózgowych. W sytuacji nadmiernego hałasu dochodzi do podrażnienia nerwów słuchowych, co może przerodzić się w odczuwanie dokuczliwego szumu lub dzwonienia w uszach nawet wtedy, gdy dookoła panuje cisza. Podobne objawy wywołuje także długotrwałe korzystanie ze słuchawek i słuchanie głośnej muzyki w radiu lub innych odtwarzaczach muzyki. Stałe narażenie się na nadmierny hałas prowadzi do postępującego uszkodzenia nerwów słuchowych.

Miażdżyca i nadciśnienie jako przyczyna dzwonienia w uszach

Dzwonienie w uszach może być wywołane przez nadciśnienie tętnicze. Wtedy to charakterystycznemu dzwonieniu towarzyszy także wrażenie pulsowania w uszach. U osób borykających się z wysokim ciśnieniem może dojść również do bólów zlokalizowanych z tyłu głowy. Do nasilenia objawów, a wraz z nim dzwonienia w uszach, dochodzi najczęściej po wysiłku fizycznym.

Charakterystyczne dzwonienie w uszach jest odczuwalne także w przebiegu miażdżycy, kiedy to ścianki tętnic zrastają się od środka z blaszką miażdżycową. Zmniejszenie wewnętrznej średnicy tętnic wpływa na utrudniony bieg krwi, co może być odczuwalne u osób cierpiących na miażdżycę jako właśnie szumy lub dzwonienie w uszach. Podobnie jak w przypadku nadciśnienia, objawy ujawniają się zwłaszcza w czasie wysiłku fizycznego lub chwilę po nim.

Pozostałe choroby powodujące dzwonienie w uszach

Jak podkreślają otolaryngolodzy, dzwonienie w uszach to także jeden z pierwszych objawów otosklerozy. Jest to schorzenie polegające na postępującej utracie słuchu, za które jest odpowiedzialne sztywnienie błędnika kostnego. Otosklerozę od innych przyczyn wywołujących dzwonienie w uszach można odróżnić tym, że w jej przebiegu nigdy nie występuje ból ucha, wyciek z ucha, a także zawroty głowy. Dzwonienie i szum w uszach jest jednym z symptomów choroby Meniere’a, która może prowadzić do utraty słuchu.

Dzwonienie w uszach u osób znajdujących się w podeszłym wieku może być zdiagnozowane jako starcze przytępienie słuchu, zwane potocznie głuchotą starczą. Źródłem uporczywego dzwonienia w uszach mogą być także zaburzenia psychiczne. Dzwonienie w uszach wywołują niekiedy urazy czaszki spowodowane zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego. Jak informują lekarze, jest to także jeden z objawów nowotworów narządów słuchu.

Inne przyczyny dzwonienia w uszach

Dzwonienie w uszach jest nie tylko objawem wielu chorób, ale może być także działaniem niepożądanym po zażyciu leków, takich jak kwas acetylosalicylowy, antybiotyki aminoglikozydowe, chinina, wybrane leki moczopędne oraz erytromycyna. Dolegliwość może pojawić się również po wypiciu zbyt dużej dawki alkoholu, a także jako objaw zatrucia tlenkiem węgla, ołowiem lub rtęcią.

Jak leczyć dzwonienie w uszach?

Leczenie dzwonienia w uszach polega na poznaniu i wyeliminowaniu czynników wywołujących dolegliwość. W skrajnych przypadkach u osób cierpiących na schorzenia, których dzwonienie w uszach jest objawem, dokonuje się leczenia chirurgicznego. W leczeniu otosklerozy, aby zapobiec całkowitej głuchocie, wykonuje się zabieg stapedektomii. U osób z głuchotą starczą leczeniem z wyboru jest stosowanie właściwego aparatu słuchowego wraz ze specjalnym treningiem słuchowym.

 U niektórych osób pomocna okazuje się terapia z wykorzystaniem generatora szumu szerokopasmowego, a także unikanie ciszy. Dzwonienie w uszach o podłożu psychicznym można zwalczyć z pomocą psychoterapeuty. Należy także pamiętać o odpowiedniej higienie uszu i unikaniu nadmiernego hałasu. 

Zobacz film: Metoda leczenia słuchu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
395
110
Polecamy
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć? TVN zdrowie
Co to jest nerwica wegetatywna?
Objawy somatyczne, przyczyny, leczenie
Co to jest nerwica wegetatywna? Objawy somatyczne, przyczyny, leczenie Dzień Dobry TVN
Czym jest nadwrażliwość słuchowa i jak z nią żyć?
Czym jest nadwrażliwość słuchowa i jak z nią żyć? Dzień Dobry TVN
Skąd ten szum w uszach?
Przyczyną może być stres i hałas, ale też poważna choroba
Skąd ten szum w uszach? Przyczyną może być stres i hałas, ale też poważna choroba TVN zdrowie
Komentarze (4)
Kolczasty
Właśnie mam od 2017 roku szumy a raczej pisk w glowie. Nie mam na to sposobu a byłem u wszystkich lekarzy miałem TK RM glowyi czysto i co dalej??
Czytaj całość
Krupeczka
Moja mam kiedy skończyła 30 lat zaczęło jej dzwonić w uszach i tak to trwało bez przerwy kilkadziesiąt lat, aż zmarła, a żaden specjalista nie znalazł przyczyny. Z czasem przyzwyczaiła się do tego dźwięku i przestała nerwowo reagować.Uu mnie mniej więcej w takim samym okresie życia też zaczęło dzwonić i badania nic nie wykazały. Nawet okresowa badania słuchu wychodzą dobrze, więc też pogodziłam się z tą dolegliwością.
Czytaj całość
Piotr
Mi piszcz cały czas nie mam nadciśnienia ani miażdżycy.Nie wiem co dalej robić
Czytaj całość
Ewa
najczęsciej dwonienie w uszach sowodowane jest skokami cisnienia, tak jest też u mnie. bardzo często to zdaża się rano po przebudzeniu i jak wchodzę do góry po schodach. Pomaga mi modrzew dahurski, który własnie niweluje takie skoki
Czytaj całość
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?