Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co można wyleczyć dzięki osteopatii?
menu
Polub nas na Facebooku

Co można wyleczyć dzięki osteopatii?

kolano

Fot.: Andrey Popov / stock.adobe.com

Osteopatia to rozwijająca się gałąź medycyny manualnej, która pobudza ciało do regeneracji. Dzięki osteopatii można wyleczyć wiele schorzeń - od migren, przez ból kręgosłupa do problemów z przewodem pokarmowym u niemowlaków.

Czym jest osteopatia i czym się różni od fizjoterapii?

Osteopatia to medycyna manualna, która ma wspomóc organizm w procesie samoregeneracji oraz przywrócić ruchomość tkankom. Osteopaci leczą najczęściej: bóle kręgosłupa oraz głowy (w tym migreny), bóle mięśni i stawów (także po urazach sportowych i innych), rwę kulszową, skręcenia stawów, naciągnięcia mięśni, zastoje limfatyczne, astmę, zapalenie zatok, choroby trzewne, depresje, ADHD, fibromialgię. Jak mówi ekspert Marcin Ganowski:

Według prawa Polskiego jeden działa na zlecenie lekarza i rehabilituje pacjenta po problemie (operacja, uraz, kontuzja). Osteopata leczy cały organizm i pobudza procesy autoregulacyjne i samonaprawczych. Osteopata pobudza organizm do regeneracji.





Osteopata Marcin Ganowski specjalizuje się w leczeniu schorzeń dziecięcych, takich jak: kolki, wymioty i zaparcia, zaburzony odruch ssania, wszelkie problemy z karmieniem, integracją sensoryczną oraz napięciem mięśniowym.

Zobacz film: Osteopatia - co to jest i czym się zajmuje? Źródło: 36,6

Skąd się biorą problemy u najmłodszych i czy osteopata może pomóc?

W Polsce nie ma zbyt wielu dziecięcych osteopatów, jednak ich pomoc może okazać się nieoceniona w przypadku problemów u niemowlaków.

Kolki, zaparcia, ulewanie i biegunki u noworodków pojawiają się, ponieważ dziecko było w brzuchu matki bardzo ściśnięte. Po porodzie układ pokarmowy nie zawsze przystosowuje się od razu do nowej sytuacji, czasem bywa, że nie - wtedy mleko zalega, fermentuje i pojawia się ból brzucha. Osteopata pomaga? Jeśli jest to powodem kolek, to jak opisuje Marcin Ganowski:

Osteopata pomaga dziecku wydłużyć przewód pokarmowy. Podczas porodu następuje duży ucisk na połączenie głowy z szyją, a z tego poziomu wychodzi nerw błędny, który odpowiada m. in. za unerwienie jelit i jeżeli ucisk postępuje, to perystaltyka jelit nie działa dobrze, mleko zalega i fermentuje i pojawiają się kolki, ulewania, zaparcia. Osteopata dziecięcy może pomóc w unormowaniu działania układu pokarmowego.

Jednak problemy z układem pokarmowym u najmłodszych to nie wszystko, na co może pomóc osteopatia.

Z tyłu głowy dziecka są dwie tętnice, które idą do pnia mózgu. Jeśli podczas parcia jest nacisk na głowę noworodka to powstaje napięcie na poziomie połączenia głowy z szyją i to daje ucisk na tętnice, które dają ukrwienie pnia mózgu. Wtedy nie działają ośrodki wyciszające organizm, u takiego dziecka zaczyna dominować układ współczulny i wtedy pojawia się płacz, dziecko jest niespokojne, mało śpi, nie może się wyciszyć, pojawiają się nadwrażliwości słuchowe, dotykowe i wzrokowe, pojawiają się zaburzenia SI i zachowania. Osteopata dziecięcy może pomóc w takim przypadku.

Często więcej problemów mają dzieci urodzone przez cesarskie cięcie. Dzieje się tak ponieważ przejście przez kanał rodny matki niweluje częściowo napięcie powstałe w wyniku odruchu tonicznego błędnikowego wyprostnego (jest to odruch, który powoduje, że dziecko przed porodem jest wyprężone i wygięte w tył). W przypadku cesarskiego cięcia napięcie pozostaje i stąd biorą się problemy - płacze, niepokój, zaburzenia ssania, kolki, uciekające oczko, zaburzenia SI i napięcia mięśniowe.

Osteopatia na problemy z kręgosłupem

Leczenie wad postawy powinno być prowadzone przez lekarza ortopedę, ale zarówno rehabilitacja, jak i osteopatia mogą to leczenie wspomóc. Osteopatia leczy bóle kręgosłupa. Wystarczy około 3-4 spotkań z doświadczonym osteopatą, ale oczywiście jest to indywidualna kwestia (w zależności od choroby, z jaką boryka się pacjent). 

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Terapia migren

Osteopatia zajmuje się leczeniem migren, jednak nie jest powiedziane, że kilka wizyt zniweluje problem bólu głowy już na stałe. Wszystko zależy od tego, czy pacjent będzie o siebie dbał - jeśli nie to problem powróci. Marcin Ganowski, osteopata i fizjoterapeuta zawsze informuje pacjentów:

Osteopatia nie pozwoli uniknąć migren do końca życia, gdyż wszystko zależy od kręgosłupa i dbałości o niego. Niewłaściwa postawa sprawi, że migreny powrócą. Terapia migren polega na pracy z kręgosłupem, ale nie tylko. Wizyta u osteopaty pozwoli stwierdzić, skąd migrena się bierze - może wziąć się nawet ze skręconej kostki, która została źle wyleczona (następuje ucisk na nerwy przy czaszce, który powoduje migreny z powodu niewłaściwej postawy ciała).

Osteopatia a fibromialgia

Osteopatia nie wyleczy choroby Lady Gagi, ale może pomóc przy złagodzeniu bólu towarzyszącego temu schorzeniu.

Osteopatia na haluksy

Osteopatia może pomóc, ale wszystko zależy od stopnia zaawansowania haluksa. Bywa, że choroba jest w tak zaawansowanym stadium, że pomóc może tylko leczenie operacyjne. Marcin Ganowski przypomina pacjentom:

Warto spróbować, ale osteopata musi przeprowadzić wywiad oraz ocenić, czy haluksy nadają się do terapii czy do operacji. Jeśli pojawia się ból, ale nie ma haluksa, to należy zrobić zdjęcie rentgenowskie, które pokaże ułożenie kości i pozwoli stwierdzić, co można zrobić.


Zobacz: Haluksy - objawy, leczenie, operacja

Zobacz film: Haluks (paluch koślawy) przyczyny, objawy i metody leczenie. Źródło: 36,6

Ostroga piętowa a osteopatia

Rozciąganie ścięgna Achillesa może pomóc w przypadku bólu związanego z ostrogą piętową. Jednak osteopatia także ma swoje "sposoby", aby ulżyć pacjentowi:

Moim zdaniem należy poprawić kręgosłup piersiowy, który odpowiada za skurcz naczyń krwionośnych oraz wyjścia naczyń krwionośnych z miednicy w obrębie pośladków. 

Więcej: Ostroga piętowa – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia

Łokieć tenisisty całkowicie do wyleczenia dzięki osteopatii?

Osteopata z wieloletnim doświadczeniem, Marcin Ganowski uważa, że jest to schorzenie uleczalne dzięki pomocy osteopatii:

Moim zdaniem wystarczy uruchomić nerwy w obrębie szyi, górnego otworu klatki piersiowej. Łokieć tenisisty jest według najnowszych amerykańskich badań naukowych problemem zaburzonego odprowadzania krwi żylnej z poziomu łokcia.





Doświadczony osteopata może pomóc także osobom znerwicowanym, zestresowanym, a także z problemami sercowymi. Więcej o pracy osteopaty znajdziecie w rozmowie z fizjoterapeutą i osteopatą Marcinem Ganowskim.

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
283
15
Polecamy
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Co to jest osteopatia i osteopatia ginekologiczna?
Co to jest osteopatia i osteopatia ginekologiczna? TVN zdrowie
Zobacz zapis czatu z fizjoterapeutą i osteopatą Marcinem Ganowskim
Zobacz zapis czatu z fizjoterapeutą i osteopatą Marcinem Ganowskim TVN zdrowie
Komentarze (2)
Kinia
Bardzo polecam osteopatów ze względu na podejście do całego organizmu jako całości(jedności)a nie jak l.specjalisci.
Bardzo pomocna terapia przy nerwicy, napięciu mięśniowym,szczękościsku. Szkoda,że tak mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego jak osteopata może pomóc. Dzięki zabiegom można obejść się bez leków a w trudniejszych przypadkach nawet operacji.
Czytaj całość
Justyna
Ja jestem otwarta na różne metody leczenia - byleby przyniosły efekt. U osteopaty byłam w Rehaorthopedica w Krakowie z problemem ciągle powracających bólów migrenowych i mogę polecić tę klinikę. Mają świetnych lekarzy, profesjonalny i nowoczesny sprzęt medyczny. Mi te wizyty bardzo pomogły, więc polecam spróbować.
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?