Polub nas na Facebooku
Czytasz: Clotrimazolum GSK – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Clotrimazolum GSK – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować?

Kobieta, która wyciska maść

Fot: Marina Vol / gettyimages.com

Clotrimazolum GSK to maść przeznaczona do stosowania miejscowego. Przepisywana jest pacjentom, którzy zmagają się z grzybicą lub infekcją intymną. Jak działa lek? Kiedy warto go stosować i jak robić to bezpiecznie?

Clotrimazolum GSK ma postać białego kremu, który przeznaczony jest to stosowania miejscowego. Substancją czynną w leku jest klotrymazol. Związek ten zwalcza ogromną większość grzybów, które wywołują u człowieka infekcje (zwłaszcza drożdżaki i dermatofity). Klotrymazol należy do pochodnych imidazolu. Jeden gram kremu zawiera ok. 10 mg klotrymazolu. Dodatkowo w skład leku wchodzą alkohol cetostearylowy, oktylododekanol, polisorbat 60, sorbitanu stearynian, olbrot syntetyczny, alkohol benzylowy, woda oczyszczona. Opakowanie zawiera 20mg kremu.

Lek Clotrimazolum GSK stosowany jest przede wszystkim w leczeniu:

  • grzybic skóry rąk i stóp, tułowia, podudzi i nóg, wywoływanych przez dermatofity;
  • łupieżu pstrego;
  • zakażeń skóry i błon śluzowych narządów płciowych, przede wszystkim warg sromowych, napletka oraz żołędzi wywołanych przez drożdżaki (tzw. zakażenie kandydozami).

Clotrimazolum GSK – przeciwwskazania

Leku Clotrimazolum GSK nie stosuje się u osób, które są uczulone na choćby jeden ze składników maści. Farmaceutyku nie można stosować w okolicach oczu, nie można go też połykać. Clotrimazolum GSK nie powinien być stosowany przez kobiety, które podejrzewają lub są w ciąży (nie można go stosować zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży). Kobiety, które będą karmiły dziecko piersią na ten czas powinny zaprzestać stosowania maści.

Uwaga! Kobiety w ciąży oraz te, które karmią piersią przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku powinny skonsultować się z lekarzem. Tylko on może ocenić zasadność podania danego preparatu, a przede wszystkim to, czy będzie on bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Przyjmowanie leków na własną rękę, bez porozumienia ze specjalistą może pociągać za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety oraz dziecka.

Stosowanie leku nie wpływa na zdolności psychoruchowe. Jego stosowanie nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn.

Clotrimazolum GSK –dawkowanie

Krem Clotrimazolum GSK jest przeznaczony do stosowania miejscowego. Należy nakładać cienką warstwę preparatu na zmienioną skórę dwa lub trzy razy na dobę. Aby krem zadziałał należy nakładać go na wszystkie zmienione obszary na skórze. W ogromnej większości przypadków leczenie trwa od dwóch do czterech tygodni. Terapie należy dokończyć, nawet wtedy, gdy dolegliwości ustąpiły. Przerwanie leczenia może spowodować nawrót choroby. W przypadku, gdy po siedmiu dniach stosowania dolegliwości dalej się utrzymują lub nasilają konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Porady eksperta należy zasięgnąć także wtedy, gdy użyta została zbyt duża dawka leku. W sytuacji, gdy dawka leku została pominięta należy dalej kontynuować leczenie. Pod żadnym pozorem nie można przyjmować dawek podwójnych.

Clotrimazolum GSK – interakcje z innymi lekami

Clotrimazolum GSK może wchodzić w reakcję z innymi lekami. Osoby, które na stałe przyjmują leki, także te wydawane bez recepty, powinny poinformować o tym lekarza. Należy mieć na uwadze, że klotrymazol stosowany miejscowo na błony śluzowe narządów płciowych może wpłynąć na działanie antykoncepcji, zwłaszcza tej wykonanej z lateksu, tj. prezerwatyw czy krążków domacicznych, co ma bezpośrednie przełożenie na jej skuteczność. Tym samym w ciągu pierwszy pięciu dni stosowania leku zaleca się stosowanie innej antykoncepcji, w tej kwestii najlepiej poradzić się lekarza.

Dodatkowo Clotrimazolum GSK zawiera alkohol cetostearylowy. W 100 g kremu mieści się ok. 1,5 g tego związku. W kontakcie ze skórą może on wywołać miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry, objawiające się swędzącymi wypryskami lub pęcherzykami, niekiedy obrzękiem).

Jak skutecznie walczyć z grzybicą? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Grzybica. Źródło: 36,6

Clotrimazolum GSK – działania

Clotrimazolum GSK może wywoływać szereg działań niepożądanych. Do tych najczęściej występujących należą:

  • pokrzywka, duszności, zbyt niskie ciśnienie krwi, omdlenie;
  • świąd;
  • wysypka;
  • pęcherze;
  • złuszczanie się naskórka;
  • uczucie bólu lub dyskomfortu;
  • pieczenie;
  • kłucie;
  • obrzęk;
  • podrażnienie;
  • rumień.

Należy pamiętać, że na działanie leku wpływa także sposób przechowywania farmaceutyku. Preparat należy przechowywać powinien być trzymany w suchym i zaciemnionym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Leku nie można zamrażać, a po upływie daty przydatności do użycia umieszczonej na opakowaniu należy zwrócić go do apteki. Wrzucenie starego leku do kanalizacji lub zwykłego kosza może przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska.

Należy pamiętać, aby wszystkie leki przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Polecamy
Benzacne – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Benzacne – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Hydrocortisonum – co to za lek?
Jak działa i kiedy warto go stosować?
Hydrocortisonum – co to za lek? Jak działa i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Alergia w ciąży – co każda kobieta powinna o tym wiedzieć?
Alergia w ciąży – co każda kobieta powinna o tym wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty