Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ciśnieniomierze i pulsoksymetry – jak mogą uratować zdrowie seniora?
menu
Polub nas na Facebooku

Ciśnieniomierze i pulsoksymetry – jak mogą uratować zdrowie seniora?

mat. prasowe

Regularne monitorowanie stanu zdrowia seniora ma ogromne znaczenie. Niektóre sygnały (takie jak wysokie ciśnienie czy spadek saturacji) wywołują specyficzne objawy, które mogą być niebezpieczne, zwłaszcza, jeśli powiązane są z nieleczonym i złożonym schorzeniem. Dlatego też, aby kontrolować i wspomagać wystawienie diagnozy skonstruowano przydatne, medyczne przyrządy, takie jak np. ciśnieniomierz i pulsoksymetr. Ten niepozorny, mały sprzęt może - zwłaszcza w przypadku starszych osób - decydować o skuteczności leczenia i terapii!

Ciśnieniomierz dla seniora niezbędny w terapii nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze, a konkretnie nadciśnienie izolowane skurczowe, dotyka większości seniorów po 65. i praktycznie wszystkich po 85. roku życia. Nieleczone prowadzi do poważnych powikłań, które albo bezpośrednio zagrażają życiu, albo znacznie obniżają jego jakość (np. udaru mózgu czy demencji). Jak duże znaczenie ma w tym przypadku fakt, że senior posiada własny ciśnieniomierz?

Prof. Tomasz Grodzicki z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w wywiadzie dla serwisu Termedia stwierdził, że „pomiary domowe pozwalają lepiej kontrolować ciśnienie tętnicze, czyli ich waga jest nie do przecenienia”. Dodał też, że seniora należy zaangażować w leczenie nadciśnienia, „choćby poprzez pomiary domowe ciśnienia”. Warto przy tym pamiętać, że normy dla starszych osób są nieco wyższe niż dla młodszych dorosłych – za bezpieczną uznaje się wartość 140 mmHg ciśnienia skurczowego (a nawet wyższą).

Seniorzy z miażdżycą powinni posiadać ciśnieniomierz

Inna choroba, przy której niezwykle ważne są pomiary ciśnienia tętniczego, to miażdżyca. Z jednej strony zwiększa ona ryzyko pojawienia się nadciśnienia, a co za tym idzie – również udaru mózgu, zawału serca i innych dolegliwości. Monitorowanie ciśnienia (https://www.pomocedlaseniora.pl/82-cisnieniomierze) u seniora za pomocą ciśnieniomierza pozwoli na szybką reakcję i wdrożenie właściwego leczenia.

Z drugiej strony to nadciśnienie może prowadzić do miażdżycy, ponieważ powoduje ono uszkodzenie śródbłonka i rozwój zmian w naczyniach krwionośnych. Warto o tym pamiętać, nawet jeśli u seniora nie zdiagnozowano miażdżycy.

Dlaczego seniorowi z nadciśnieniem i miażdżycą potrzebny jest pulsoksymetr?

Nie tylko stale podwyższone ciśnienie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia seniora. Co ciekawe, wysokim ciśnieniem może objawiać się również niski poziom nasycenia krwi tlenem (czyli tzw. saturacja). Dlatego starsze osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe takie jak nadciśnienie tętnicze i miażdżyca, powinny także sprawdzać saturację przy pomocy pulsoksymetru. Wynik poniżej 95% oraz inne objawy (np. duszności, ból głowy, zaburzenia widzenia, niepokój, ból w klatce piersiowej) wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem.

Starsza osoba powinna posiadać pulsoksymetr także wtedy, gdy cierpi na następujące dolegliwości:

  • chorobę wieńcową,
  • choroby układu oddechowego,
  • cukrzycę,
  • anemię,
  • astmę.

Nie sposób nie wspomnieć również o konieczności posiadania pulsoksymetru (https://www.pomocedlaseniora.pl/85-pulsoksymetry) przez seniora z diagnozą lub podejrzeniem COVID-19. Pulsoksymetr pozwala na obserwację przebiegu choroby oraz natychmiastową reakcję, gdy stan seniora się pogorszy. Pomiar saturacji umożliwia również szybsze wykrycie infekcji, zanim wystąpią poważne zaburzenia ze strony układu oddechowego (w przypadku COVID-19 zdarza się tzw. hipoksja ukryta).

Choroby u starszych osób zazwyczaj są ze sobą ściśle powiązane (chociażby tak jak opisana wcześniej miażdżyca i nadciśnienie). Do leczenia należy więc podchodzić całościowo, a monitorowanie różnych parametrów życiowych, m.in. ciśnienia tętniczego i saturacji, może uratować zdrowie i życie seniora.

Ciśnieniomierz i pulsoksymetr – niewielkie urządzenia, które mogą uratować życie seniora

Zarówno ciśnieniomierz, jak i pulsoksymetr to niewielkie, poręczne i dość proste w obsłudze urządzenia. Nie należą również do najdroższych. Mimo to ich rola w dbaniu o zdrowie seniora jest ogromna – dzięki nim można bowiem szybko wyłapać sygnały alarmowe informujące o rozwoju innych chorób, w tym tych bezpośrednio zagrażających życiu. Szeroki wybór profesjonalnych i sprawdzonych narzędzi do pomiaru znajdziesz w ofercie https://www.pomocedlaseniora.pl/.


Bibliografia:

[1] Majda, A. (2001). Pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

[2] American Heart Association. (2017). What is high blood pressure?. South Carolina State Documents Depository.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Nowotwory głowy i szyi - jak często występują i co zrobić, aby nie zachorować?
Nowotwory głowy i szyi - jak często występują i co zrobić, aby nie zachorować? Dzień Dobry TVN
Ciśnienie rozkurczowe:
jakie ma znaczenie diagnostyczne?
Ciśnienie rozkurczowe: jakie ma znaczenie diagnostyczne? TVN zdrowie
Dawcy szpiku.
Dzieląc się życiem, spełniają marzenia
Dawcy szpiku. Dzieląc się życiem, spełniają marzenia Dzień Dobry TVN
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek?
Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu TVN zdrowie
Komentarze (1)
Magda
Który pulsoksymetr najlepiej wybrąć?
Czytaj całość
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby