Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej?

NAN

Fot: viktoriagavril / fotolia.com

Żołądek jest narządem, w którym zachodzą procesy rozdrabniania i wyjałowienia pokarmów. Odbywa się w nim również trawienie białek i tłuszczów. Mieści się w jamie brzusznej na wysokości około 11 kręgu piersiowego.

W zależności od wypełnienia i napięcia ścian żołądka może zmieniać się jego wielkość, która waha się między 1000 a 3000 ml. Oznacza to, że żołądek może jednorazowo pomieścić średnio około 2 litrów płynów lub rozdrobnionego jedzenia.

Gdzie jest żołądek i jakie są jego funkcje?

Znajdujący się w jamie brzusznej żołądek od góry połączony jest z przełykiem, a od dołu z dwunastnicą. W miejscu górnego połączenia, nazywanego wpustem, znajduje się zwieracz odpowiedzialny za przepuszczanie rozdrobnionej treści pokarmowej i płynów i zapobieganie ich cofania się do przełyku. Jeśli zwieracz jest zbyt mocny, dotarcie pokarmu do żołądka jest utrudnione, a zbyt luźny prowadzi do cofania się treści pokarmowej do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy). Żołądek zamyka odźwiernik, który umożliwia pracę przewodu pokarmowego w jednym kierunku. Trawiony pokarm trafia następnie do dwunastnicy i dalej do jelita cienkiego.

W żołądku przebiega proces rozdrobnienia treści i jego wyjałowienia, czyli niszczenia drobnoustrojów. Przy pomocy soku żołądkowego, który zawiera enzymy trawienne (podpuszczka i pepsynogen) i kwas solny, trawione są tłuszcze i białka - jest to główna rola żołądka.

Najczęstszą dolegliwością jest ból odczuwalny w górnej części brzucha.

Zobacz także: Jak rozpoznać i wyleczyć nadżerkę żołądka?

Skurcze żołądka podstawą jego prawidłowego funkcjonowania

Fizjologiczne skurcze żołądka (perystaltyka) decydują o jego prawidłowym funkcjonowaniu. Umożliwiają przesuwanie pokarmu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Jeżeli żołądek funkcjonuje prawidłowo, skurcze są nieodczuwalne. Przy zaburzeniach pracy może dojść do podrażnienia włókien nerwów czuciowych zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym, co objawia się bólem. Świadczy on o stanach chorobowych, zapaleniach, a nawet nowotworach. Bolesne skurcze żołądka najczęściej zlokalizowane są w tak zwanym dołku poniżej mostka i opisywane są jako pieczenie, gniecenie lub kłucie. Dolegliwości mają zwykle ostry przebieg, chociaż zdarza się też, że są przewlekłe.

Problemy z żołądkiem – o jakich chorobach może świadczyć ból?

Dolegliwości żołądka mogą wynikać z refluksu, kiedy kwas żołądkowy cofa się do przełyku. Występują wtedy charakterystyczne objawy zgagi, czyli pieczenie i palenie w nadbrzuszu oraz w klatce piersiowej za mostkiem.

Częstą przyczyną dolegliwości jest też choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Są to poważne schorzenia, których przyczyną jest nadmiar kwasu żołądkowego, co powoduje nadżerki błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Dolegliwości nasilają się na czczo. Przy zaawansowanych nadżerkach dochodzi do groźnych w skutkach perforacji przewodu pokarmowego i krwawienia, co w skrajnych przypadkach jest stanem zagrożenia życia. Zapalenie może być wywołane zbyt częstym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub infekcją bakteryjną (Helicobacter pylori), a także zapaleniem chemicznym na skutek zarzucania żółci.

Ból może też powodować niedrożność przewodu pokarmowego spowodowana np. guzem. W okolicach zwężenia jelita nasilają swoją perystaltykę, aby przepchnąć treść przez przeszkodę, co odczuwane jest jako bardzo silne i bolesne skurcze, przy których mogą wystąpić wymioty.

Ciężkim stanem chorobowym jest rak żołądka, który we wczesnym etapie jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Może o nim świadczyć niestrawność w końcowym odcinku przełyku, a także niedrożność przewodu pokarmowego np. na skutek rosnącego guza.

Ostry ból i skurcze żołądka są też objawem ostrego zawału dolnej ściany serca, który przebiega bezobjawowo w obszarze klatki piersiowej.

Stres a ból żołądka

Ból żołądka i dyskomfort pojawiają się w trakcie krwawienia miesięcznego u kobiet oraz przy stanach zapalnych narządów rodnych i w ciąży. Dolegliwości są też często następstwem silnego i przewlekłego stresu i najczęściej objawiają się uciskiem w dołku podsercowym oraz silnymi skurczami.

Zobacz także: Nerwica żołądka – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Co na ból żołądka? Jak zminimalizować dolegliwości domowymi sposobami?

Przy refluksie i ataku zgagi wskazane jest ograniczenie pokarmów stałych i przyjmowanie płynów zapobiegających odwodnieniu. Działanie łagodzące ma napar z siemienia lnianego oraz herbata z kwiatów lipy. Wskazana jest lekkostrawna dieta z bezwzględnym wykluczeniem potraw tłustych, alkoholu i napojów gazowanych.

Osoby cierpiące na nadkwaśność żołądka powinny przyjmować leki zobojętniające nadmiar kwasów, czyli wszelkie preparaty zawierające węglan dihydroksyglinowo-sodowy. Niewskazane jest przyjmowanie aspiryny i leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą uszkodzić błonę śluzową żołądka i dwunastnicy.

Działanie rozkurczające ma herbata miętowa i napar z rumianku oraz niektóre przyprawy – majeranek i kminek.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
45
3
Polecamy
Skurcze żołądka - o czym mogą świadczyć?
Skurcze żołądka - o czym mogą świadczyć? TVN zdrowie
Choroby przełyku –  anatomia i objawy stanów chorobowych
Choroby przełyku – anatomia i objawy stanów chorobowych TVN zdrowie
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii