Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroba papuzia, czyli ornitoza. Jak się można zarazić?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroba papuzia, czyli ornitoza. Jak się można zarazić?

Bakteria, która wywołuje papuzicę

Fot: Dr_Microbe / gettyimages.com

Objawy ornitozy obejmują początkową fazę grypopodobnych objawów, a także późniejszą fazę charakteryzującą się uszkodzeniem wielu narządów. Leczenie papuzicy polega na podawaniu właściwych antybiotyków.

Ornitoza określana jest inaczej chorobą papuzią lub papuzicą. Wynika to z tego, że przenosi ją przede wszystkim ptactwo domowe. Zakażenie wywołane jest bakterią Chlamydia psittaci. Choroba papuzia jest rzadko spotykana, zapadalność na nią nie jest duża, a rozpoznawalność jeszcze mniejsza. Nieswoistość objawów powoduje, że często jest mylona z innymi jednostkami chorobowymi. Początkowo trudno ją odróżnić od zwykłej grypy. Później dołączają się objawy płucne w postaci kaszlu, krwioplucia, bólu w klatce piersiowej. Konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii.

Jakie choroby mogą przenosić zwierzęta? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Jakimi chorobami możemy zarazić się od naszych pupili? Źródło: 36,6.

Ornitoza – co to jest?

Ornitozą określa się chorobę wywołaną przez bakterie Chlamydia psittaci, która występuje w odchodach ptaków. Człowiek zarazić może się od każdego gatunku ptaków. Szczególnie narażeni są np. hodowcy gołębi. Ptaki są nosicielami bakterii, w związku z tym nie widać, by były chore. W wyjątkowych przypadkach w hodowli zdarza się, że ptak staje się apatyczny, ma biegunkę i wydzielinę z oczu. Wraz z kałem ptaków bakteria jest wydalana i wdychana przez człowieka z cząsteczkami kurzu, piór, wody itp. Bakteria może być przenoszona nie tylko z kałem, ale również poprzez inne tkanki, pióra czy dzioby. Jednak główną drogą zakażenia jest droga wziewna, kiedy człowiek wdycha drobiny kału. Zdecydowanie rzadziej do zakażenia dochodzi przez kontakt z drugim człowiekiem czy też przez uszkodzoną skórę i błony śluzowe. Czas wylęgania choroby papuziej wynosi średnio 7–14. dni. Bakteria namnaża się wewnątrz komórek organizmu i produkuje toksynę uszkadzającą naczynia krwionośne. To z kolei przyczynia się do krwawień i uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Gdy bakteria wniknie do dróg oddechowych, stopniowo atakuje inne narządy. Główne objawy wynikają z zajęcia płuc, jednak zakażenie może objąć również inne narządy, jak ośrodkowy układ nerwowy, serce czy wątrobę.

Objawy papuzicy

Początkowo pojawiają się nieswoiste objawy, jak gorączka czy dreszcze, choć choroba nie zawsze zaczyna się tak samo. Mogą pojawić się osłabienie, bóle brzucha, bóle mięśni, wymioty, krwawienie z nosa, objawy pobudzenia. Objawy grypopodobne, w postaci np. kaszlu, stopniowo się nasilają, aż do powstania niewydolności oddechowej i pojawienia się objawów narządowych. Nasila się ból w klatce piersiowej, pojawia się krwioplucie.

Rozpoznanie i leczenie ornitozy

Postawienie diagnozy jest bardzo trudne. Właściwie o chorobie można wnioskować wtedy, gdy chory miał styczność z ptakami. W rozpoznaniu konieczne bywają badania obrazowe. Nie pozwalają one na określenie przyczyny schorzenia, jednak uwidaczniają znaczne zmiany w płucach. Leczeniem z wyboru jest tetracyklina, lecz można także zastosować erytromycynę.

Choroby wektorowe, czyli jakie? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Choroby wektorowe, czyli co? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?