Katarzyna Partyka w krytycznym momencie ważyła 136 kilogramów, ale wcale nie uważała się za osobę chorą. Miała dużo szczęścia - do szpitala trafiła z guzem tarczycy, jednak lekarzy zainteresowała jej wątroba, a dokładnie jej niealkoholowe stłuszczenie. Na problem otyłości zwrócił uwagę lekarz, który sam przeszedł zabieg bariatryczny. To uświadomiło Partyce, że potrzebuje operacji, aby normalnie funkcjonować. Do tej pory diety, które stosowała, były nieskuteczne.
Katarzyna Partyka poddała się rękawowej resekcji żołądka. Po zabiegu schudła i może na nowo cieszyć się życiem. Założyła grupę wsparcia i Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO, czyli organizację pozarządową działającą przy II Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO swoją działalność zainicjowało w marcu 2015 r., od samego początku z dużym wsparciem lekarzy chirurgów oraz osób pracujących w klinice. Stowarzyszenie ma na celu wspieranie osób z otyłością olbrzymią w ich walce o zdrowsze i lepsze życie, w tym pacjentów przygotowujących się do zabiegów bariatrycznych, jak również tych, którzy przeszli już operację.
Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO działa obecnie w siedmiu miastach w Polsce: w Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Olsztynie, Zabrzu, Rzeszowie i Łodzi.
Operacje bariatryczne
Operacje bariatryczne to inaczej mówiąc chirurgiczne leczenie otyłości. Zabiegi te przeprowadza się u osób, u których wszystkie inne metody zawiodły. Pacjent, który decyduje się na taki zabieg musi jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą niestosowanie się do zaleceń lekarza po operacji. Zalecenia i restrykcje po zabiegach bariatrycznych mogą być nawet większe niż zalecenia dietetyczne stosowane w próbie utraty masy ciała.
Polecamy: Operacja bariatryczna – wskazania i rodzaje zabiegu, życie po operacji.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o działalności Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO zapraszamy do przeczytania rozmowy z jego założycielką, Katarzyną Partyką oraz na profil organizacji na Facebooku.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.