Witamina D - jak jej niedobór wpływa na organizm?
Witamina D nie tylko wzmacnia nasze kości, ale także ma wspomaga działanie układu immunologicznego. Dlatego, jednym z objawów niedoboru witaminy D może być spadek odporności i nawracające infekcje.
Co więcej, zbyt małe stężenie witaminy D w organizmie niekiedy prowadzi do nadmiernego wypadania włosów, sprzyja występowaniu stanów depresyjnych, a także znaczącą opóźnia proces gojenia się ran.
W ocenie specjalistów za niedoborem witaminy D przemawia także ciągłe zmęczenie, a także bóle mięśni oraz znaczny spadek masy ciała.
Witamina D - czy powinniśmy ją suplementować?
Zdaniem specjalistów od października do kwietnia - ze względu na niewielką liczbę słonecznych dni - powinniśmy przyjmować witaminę D. Część lekarzy uważa jednak, że jej sztuczna suplementacja nie zawsze jest konieczna. Odpowiednio zbilansowana dieta sprawi, że nie będzie nam jej brakowała.
O tym, czy dana osoba faktycznie potrzebuje suplementacji, może zdecydować tylko lekarz po dokładnym przebadaniu pacjenta i uwzględnieniu jego indywidualnych potrzeb i ewentualnych problemów zdrowotnych.
Zobacz wideo: Dlaczego witamina D jest taka ważna?
Źródło: nowosci.com.pl