Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból szyi – przyczyny i profilaktyka bólu szyi i karku
menu
Polub nas na Facebooku

Ból szyi – przyczyny i profilaktyka bólu szyi i karku

NAN

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Ból szyi to stosunkowo często obserwowany objaw, który może świadczyć o wielu dolegliwościach. Najczęściej jest związany ze złą pozycją w trakcie pracy lub snu. Jeżeli staje się coraz bardziej intensywny, warto skonsultować się z lekarzem i skorzystać z usług fizjoterapeuty.

Ból szyi i karku często wynika z siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej. Często towarzyszą mu także ograniczenia ruchu. Dolegliwość może znacznie obniżyć komfort życia. Może mieć również związek z poważnymi schorzeniami. Sama szyja jest bardzo skomplikowaną strukturą. Łączy głowę z tułowiem, znajduje się w niej dużo mięśni, powięzi, więzadeł, a także naczyń krwionośnych i nerwowych. Poza tym to właśnie w niej zlokalizowana jest tarczyca, część dróg oddechowych, przewodu pokarmowego oraz szyjny odcinek kręgosłupa.

Ból szyi i karku

Ból szyi i karku może mieć wiele źródeł. Bardzo często wynika z przeciążenia szyjnego odcinka kręgosłupa. Do dotkliwych objawów doprowadzają naciągnięcia i zmęczenie mięśni. Ból może również powstać w wyniku ucisku dysku na nerwy lub ocieranie się o siebie kręgów szyjnych.

Za większość dolegliwości odpowiada styl życia. Sprzyja im długie siedzenie oraz stres – chroniczny stan napięcia powoduje napięcie mięśni i często ponosi odpowiedzialność za wystąpienie objawów. Bardzo niekorzystny wpływ ma również utrzymywanie głowy w jednej pozycji przez dłuższy czas – zwłaszcza podczas snu. Na odczuwanie dolegliwości wpływają także przeciągi.

W wielu przypadkach ból szyi może zwiastować poważniejsze schorzenia, zwłaszcza zwyrodnienia lub urazy kręgosłupa. Utrzymujące się długo objawy mogą mieć związek z wypadkami komunikacyjnymi. Obserwuje się je także w czasie stanów zapalnych w obrębie szyi, w tym chorób uszu, gardła czy krtani. Do poważniejszych zaburzeń, które mogą doprowadzić do bólu szyi, należy dyskopatia, reumatoidalne zapalenie stawów, problemy z tarczycą oraz neuralgia nerwu trójdzielnego twarzy.

Ból szyi z lewej strony

Wiele osób odczuwających dolegliwości jest w stanie dokładnie określić, z której strony pojawiają się objawy bólowe. Najczęściej są one także połączone z ograniczoną mobilnością, a dolegliwości nasilają się podczas próby kręcenia głową. W większości przypadków nie ma jednak powodów do obaw. Taki stan z reguły jest wynikiem przewiania i powinien ustąpić w ciągu maksymalnie kilku dni. Osiągnięciu ulgi i szybkiemu wyleczeniu na pewno sprzyjają rozgrzewające masaże. Jeżeli ból szyi z prawej lub lewej strony nie ustępuje, należy zwrócić się do lekarza w celu podjęcia właściwej diagnostyki.

Ból szyi z tyłu

Ból szyi z tyłu może mieć nagły i ostry charakter. Czasami utrzymuje się przez kilka dni. Może mu towarzyszyć także ból i zawroty głowy oraz problemy z zasypianiem. W większości przypadków jego źródłem jest przeciążenie szyjnego odcinka kręgosłupa. Skarżą się na niego zwłaszcza osoby prowadzące siedzący tryb życia i wykonujące pracę w niewygodnej i nienaturalnej pozycji. To także bolączka wielu sportowców – w ten sposób mogą objawiać się naciągnięcia i przykurcze mięśni, a także mikrourazy, które powstają w trakcie zbyt dużego wysiłku. Do powstania dolegliwości może przyczyniać się również obuwie, które źle amortyzuje ruchy. Jeżeli ból utrzymuje się długo, towarzyszy mu ograniczona ruchomość szyi lub ma tendencje do nawracania, warto zwrócić się do lekarza. Może być związany ze zwyrodnieniem szyjnego odcinka kręgosłupa. W takim przypadku skuteczna okaże się przede wszystkim fizjoterapia. Jeżeli ból szyi z tyłu wynika z przeciążenia, zaleca się przede wszystkim odpoczynek. Na stan chorego dobrze wpływa również masaż oraz pływanie.

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Ból szyi u dziecka

Ból szyi u dziecka może mieć związek z kręczem szyi. W wyniku choroby dochodzi do odchylenia szyi w jednym kierunku, charakterystycznym objawem jest także kierowanie wzroku ku górze. Kręcz szyi wynika z zaburzenia pracy mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego – po jednej stronie jest napięty, po drugiej natomiast przykurczony i osłabiony. Choroba jest najczęściej wrodzona i związana z urazem okołoporodowym lub wadami w budowie kośćca i kręgów. Obserwuje się również nabytą postać kręcza, wynikającą ze stanów zapalnych węzłów chłonnych, migdałów, wyrostka sutkowatego, a także dyskopatii lub chorób reumatycznych. Do innych objawów kręcza szyi należy jej ból, sztywność i ból głowy. W przypadku niemowląt często przeprowadza się zabiegi chirurgiczne, które przywracają mięśniom normalną sprawność. W leczeniu ważną rolę spełniają również masaże, fizykoterapia oraz ćwiczenia rozciągające mięśnie. Można stosować aparaty usztywniające i szyny.

Ból szyi – profilaktyka

W walce z bólem szyi i karku bardzo wysoką skuteczność wykazuje przede wszystkim profilaktyka. Podczas pracy przy komputerze należy jak najczęściej robić krótkie przerwy i wykonywać proste ćwiczenia gimnastyczne. Warto zakupić również poduszkę, która wyeliminuje negatywne czynniki w trakcie snu – wypełni wolną przestrzeń i nie dopuści do nienaturalnego przekrzywiania głowy. Konieczne okaże się podjęcie odpowiedniej aktywności fizycznej, wcześniej warto jednak udać się na konsultację do lekarza lub fizjoterapeuty w celu doboru odpowiednich ćwiczeń. Nie należy także bagatelizować dolegliwości związanych z bólem szyi i karku. Jeżeli występują przez dłuższy czas, należy zwrócić się po pomoc do lekarza.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
143
43
Polecamy
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Lordoza szyjna – spłycona i pogłębiona, objawy i ćwiczenia
Lordoza szyjna – spłycona i pogłębiona, objawy i ćwiczenia TVN zdrowie
Ból kręgosłupa szyjnego – objawy, leczenie, ćwiczenia
Ból kręgosłupa szyjnego – objawy, leczenie, ćwiczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?