Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból serca – przyczyny i dolegliwości towarzyszące bólowi w klatce piersiowej
menu
Polub nas na Facebooku

Ból serca – przyczyny i dolegliwości towarzyszące bólowi w klatce piersiowej

NAN

Fot: chajamp / stock.adobe.com

Ból serca i ból w jego okolicach powoduje duży niepokój. Nie należy jednak panikować – nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Z pewnością nie można jednak go bagatelizować i w przypadku dłuższego utrzymywania się objawów koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą.

Ból serca najczęściej jest kojarzony z bólem odczuwanym w klatce piersiowej, szczególnie po jej lewej stronie. Należy jednak wiedzieć, że może on również świadczyć o schorzeniach innych narządów lub towarzyszyć wielu dolegliwościom. Samo serce znajduje się w śródpiersiu środkowym. Właśnie w okolicach mostka najczęściej odczuwa się ból w przypadku jego dysfunkcji.

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Ból serca

Ból serca ma różny charakter. Może być ostry, piekący, palący, pulsujący, gniotący, przeszywający lub tępy. Często jego cechy są w stanie powiedzieć wiele na temat samego zaburzenia. Nie zawsze dolegliwości bólowe mają jednak związek z samym mięśniem sercowym. W klatce piersiowej i jej okolicach znajdują się również inne narządy, w tym płuca, opłucna, przełyk i tchawica oraz odcinek piersiowy kręgosłupa.

Ból serca przy wdechu

Chorzy bardzo często skarżą się na ból serca przy wdechu. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach nie ma on charakteru kardiogennego. Może być związany z chorobami opłucnej. W przypadku równoległego występowania duszności i problemów z oddychaniem, prawdopodobnym źródłem dolegliwości są płuca. Mogło dojść do ich stanu zapalnego lub zatoru płucnego, który jest stanem zagrożenia życia. Częstym powodem bólu w okolicach klatki piersiowej przy wdechu jest także neuralgia międzyżebrowa. Schorzenie jest związane z uszkodzeniem nerwów obwodowych i objawia się silnym bólem w obszarze unerwianym przez określone nerwy. Może występować po jednej lub po obu stronach klatki piersiowej i zazwyczaj nie wiąże się z innymi objawami. W niektórych przypadkach ból serca przy wdechu obserwuje się także podczas półpaśca. Jeżeli pojawia się często, warto zgłosić się do kardiologa lub internisty w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.

Kłujący ból serca

Zobacz film: Metody leczenia zaburzeń nerwicowych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wielu chorych określa odczuwany ból jako „kłucie w sercu”. Zazwyczaj obserwują go po lewej stronie klatki piersiowej. Powodów nieprzyjemnego stanu jest bardzo dużo. Jednym z najpowszechniejszych z nich jest zwykłe przeziębienie. Uporczywy kaszel może prowadzić do mikrourazów włókien nerwowych oraz chrząstek żebrowych. W takim przypadku nie ma konieczności podejmowania specjalnej terapii. W zupełności wystarczy wyleczenie przeziębienia i umożliwienie organizmowi właściwej regeneracji. Kłujący ból w okolicach serca może mieć również związek z problemami z kręgosłupem – dzieje się tak, kiedy uszkodzony kręg uciska na nerw. Czasami taki stan może być związany z drętwieniem lewej ręki. Problem pomoże rozwiązać odpowiednio dobrana rehabilitacja i masaże, ważna będzie także zmiana dotychczasowego trybu życia i podjęcie ćwiczeń, które zadbają o jego zdrowie. Szczególną skuteczność wykazuje pływanie.

Kłujący ból serca może być związany z uszkodzeniami nerwów, znajdujących się w pobliżu klatki piersiowej. Zwykle wynika to z przeciążenia (np. podczas uprawiania sportów siłowych), urazów lub stanu zapalnego. Poza tym podobne objawy odczuwa się również po przejedzeniu na skutek ucisku na przeponę. Kłujący ból klatki piersiowej towarzyszy również stresowi oraz może być następstwem bóli mięśniowych.

Ból serca – nerwica

Częstą przyczyną bólu w okolicach klatki piersiowej jest nerwica. Choroba może wiązać się również z zaburzeniami rytmu oraz dusznościami. Charakterystyczne są objawy o podłożu psychicznym, w tym niepokój i lęk. Ze względu na symptomy, chorzy często są przeświadczeni o tym, że właśnie przechodzą zawał mięśnia sercowego. Ataki zwykle nie trwają dłużej niż kilka godzin, jednak odnotowuje się również przypadki przedłużające się do kilku dni. Może do niej prowadzić nadprodukcja kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny. Chorzy powinni przede wszystkim zmienić swój tryb życia, poszukać sposobu na radzenie sobie z nerwami oraz przeznaczyć więcej czasu na relaks i odprężenie.

Co wiesz o układzie krążenia? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Ból serca: przyczyny kardiologiczne

Ból zlokalizowany tuż za mostkiem może mieć podłoże kardiologiczne. Ten, który towarzyszy zawałowi, ma charakter gniotący, w wielu przypadkach promieniuje do lewego barku lub żuchwy. Zwykle obserwuje się także wzmożone pocenie, duszności i nagłe osłabienie. Ostry ból serca, promieniujący do barków, towarzyszy zapaleniu osierdzia – błony surowiczej o kształcie worka, w której znajduje się serce. Zwykle dolegliwości nasilają się w czasie oddychania. Podczas zapalenia mięśnia sercowego utrzymuje się ból zamostkowy, promieniujący do pleców, barków i szyi. Oprócz tego o tej chorobie mogą świadczyć również duszności, kołatanie serca oraz osłabienie. Przewlekłe niedokrwienie mięśnia sercowego zwykle wiąże się z silnym bólem za mostkiem, występującym po wysiłku fizycznym i ustępuje po podaniu nitrogliceryny. Niewydolność naczyń wieńcowych może prowadzić do dławicy piersiowej. Ból jest zwykle opisywany jako ugniatający i piekący, może promieniować do barku, ramienia i szczęki. Występuje również niepokój, kołatanie serca i duszności. Ataki mogą trwać nawet do kilkudziesięciu minut.

Zobacz film i poznaj niezwykłe właściwości głogu

Zobacz film: Głóg - jak wpływa na nasze zdrowie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
3
Polecamy
Ból w okolicy serca – choroby płuc, zawał serca, refluks i inne przyczyny
Ból w okolicy serca – choroby płuc, zawał serca, refluks i inne przyczyny TVN zdrowie
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia