Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból pod kolanem – przy zgięciu, prostowaniu, chodzeniu lub dźwiganiu
menu
Polub nas na Facebooku

Ból pod kolanem – przy zgięciu, prostowaniu, chodzeniu lub dźwiganiu

ból kolana

Fot. Klaus Vedfelt / Getty Images

Ból pod kolanem może pojawić się w wyniku urazu, przeciążenia, zmian zwyrodnieniowych, a także chorób naczyniowych. Warto zawsze skonsultować się z lekarzem, by zapobiec powikłaniom uszkodzenia stawu kolanowego.

Bóle kolan są powszechnym problemem, szczególnie osób starszych. Najczęściej nasilają się podczas chodzenia czy przy codziennych czynnościach, będąc często bardzo istotnym problemem utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Najczęściej ból jest odczuwany pod kolanem. Warto poszukać jego potencjalnej przyczyny, ponieważ większości można zaradzić.

Przyczyny bólu pod kolanem

Ból pod kolanem może być odczuwany w przebiegu różnych schorzeń lub stanów. Zalicza się tu przede wszystkim:

  • zbyt intensywny wysiłek fizyczny, szczególnie związany z nadmiernym obciążeniem stawów kolanowych, jak wspinaczki, podnoszenie ciężarów, wysiłek z dużym obciążeniem,
  • urazy,
  • stany zapalne,
  • schorzenia metaboliczne, np. dna moczanowa,
  • choroby zwyrodnieniowe,
  • schorzenia w obrębie żył i tętnic podkolanowych.

Zobacz film: Jak uchronić kolana przed kontuzją? Źródło: X-BankGallery, Dzień Dobry TVN, Co za tydzień

Bardzo często ból pod kolanem pojawia się u osób, które nie uprawiają na co dzień żadnej aktywności i nagle, mobilizując się, podejmują ciężki, nieadekwatny do swoich możliwości wysiłek fizyczny, szczególnie obciążający stawy kolanowe. Często dotyczy to osób, które np. nagle zaczynają biegać na duże dystanse. Czasami oprócz bólu pod kolanem pojawia się obrzęk i ograniczenie ruchu w stawie.

Aktywnością, która zalecana jest osobom z problemami w kolanach, jest jazda na rowerze. Ważne, by siodełko ustawione było na takiej wysokości, by noga ulegała całkowitemu wyprostowaniu.

Ból pod kolanem towarzyszący stanom zapalnym

Ból pod kolanem, któremu towarzyszą obrzęk i zaczerwienienie skóry, nasilający się przy chodzeniu, może wskazywać na obecny w stawie kolanowym stan zapalny. Najczęściej stan zapalny obejmuje kaletkę maziową, czyli małą torebkę przy zakończeniach kości, wyściełającą przestrzenie między kością, mięśniami, ścięgnami i skórą, zapobiegającą nadmiernemu tarciu i uszkodzeniom. Zawarta kaletkach maziowych maź stawowa, odpowiada za nawilżenie i odżywienie stawów. Stany zapalne mogą wywołać ból z każdej strony kolana. Najczęściej stan zapalny wywołany jest długotrwałym, intensywnym obciążeniem stawu. Dotyczy to nie tylko osób pracujących fizycznie w niekomfortowych dla tych stanów pozycjach, ale również osób otyłych, które przez cały czas obciążają stawy kolanowe. 

Ból pod kolanem przy zginaniu, kucaniu czy prostowaniu może sugerować stan zapalny. Silny ból pod kolanem, z boku, z towarzyszącymi objawami wskazującymi na stan zapalny powinien być skonsultowany ze specjalistą – ortopedą. Nieleczony stan zapalny może wywołać liczne powikłania, prowadzi nawet do uszkodzenia stawu.

Ból pod kolanem a zmiany naczyniowe

Ból pod kolanem z towarzyszącym bólem łydki może wskazywać na etiologię naczyniową bólu. Jeśli odczuwa się mrowienia, cierpnięcie podudzia czy słabsze ucieplenie skóry łydki niż w drugiej nodze, natychmiast należy skonsultować się z lekarzem. Absolutnie nie wolno leczyć wtedy bólu na własną rękę, domowymi sposobami. Jeśli ból pod kolanem wywołany jest np. miażdżycą, masaż lub inne domowe sposoby mogą doprowadzić do oderwania się blaszki miażdżycowej i zatorowości. Zdarza się również, że naczynia tętnicze uległy nadmiernemu poszerzeniu i powstał tętniak. Wtedy ból może promieniować np. do uda i pachwin.

Wszystkie stany, w których istnieje podejrzenie zaburzeń w układzie naczyniowym, nie powinny być lekceważone, a konsultowane z lekarzem, by zapobiec powikłaniom, np. ostremu niedokrwieniu kończyny.

Leczenie bólu pod kolanem

Leczenie bólu pod kolanem uzależnione jest od przyczyny, jaka go wywołała. Niekiedy w łagodnych stanach zapalnych czy przeciążeniach mogą wystarczyć dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ważne, by przez pewien czas oszczędzać stawy i powstrzymać się np. od dźwigania ciężarów. Domowe sposoby na ból pod kolanem na skutek urazu czy przesilenia polegają również na oszczędzającym trybie życia i stosowaniu okładów i maści łagodzących miejscowy odczyn zapalny. Należy jednak mieć na uwadze, że leki stosowane powierzchownie, szeroko dostępne maści, wchłaniane są jedynie na niewielką głębokość. W związku z tym ich działanie na staw jest ograniczone. Nie należy więc opierać terapii na posmarowaniu stawu maścią, tym bardziej jeśli mamy do czynienia ze stanem zapalnym, który nieodpowiednio leczony będzie nawracał.

Ból pod kolanem po urazie

Ból pod kolanem w wyniku urazu może lokalizować się właściwie z każdej strony stawu – z przodu, z tyłu, z boku, może promieniować bądź być ograniczony wyłącznie do stawu. Wszystko zależy od rodzaju urazu, jego siły i stopnia uszkodzenia struktur. Naderwanie więzadeł skutkuje niestabilnością kolana, a także bólem, który częściej promieniuje niż np. lekkie stłuczenie i siniak z przodu kolana bez dodatkowych objawów.

Zobacz film: Jak przygotować kolana przed wyprawą na stok? Źródło:  X-BankGallery, Dzień Dobry TVN, Co za tydzień


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
204
39
Polecamy
Ból kolana – przyczyny, jak leczyć?
Ból kolana – przyczyny, jak leczyć? TVN zdrowie
Ból kolana przy zginaniu – jakie są przyczyny, co oznacza i jak leczyć?
Ból kolana przy zginaniu – jakie są przyczyny, co oznacza i jak leczyć? TVN zdrowie
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?