Polub nas na Facebooku
Czytasz: Blogerka zarabiała na chorobie nowotworowej, której nie miała. Teraz zapłaci karę za oszukiwanie internautów
menu
Polub nas na Facebooku

Blogerka zarabiała na chorobie nowotworowej, której nie miała. Teraz zapłaci karę za oszukiwanie internautów

NAN

Fot: Creativa Images / stock.adobe.com

Australijska blogerka Belle Gibson twierdziła, że wygrała walkę z rakiem za pomocą niekonwencjonalnych metod, jak dieta bez glutenu czy cukru. Kobieta spowodowała, że wielu ludzi uwierzyło w skuteczność jej terapii. Po tym, jak okazało się, że choroba była tylko wytworem jej wyobraźni w opinii publicznej zawrzało, a sprawa trafiła do sądu.

Za wprowadzanie w błąd opinii publicznej i kilkukrotne pogwałcenie praw konsumenckich Belle Gibson została skazana na karę grzywny wysokości ponad 410 tysięcy dolarów australijskich. W przeliczeniu na złotówki to ponad milion polskich złotych.

Droga do sławy oparta na fikcyjnych urojeniach

Belle Gibson, pochodząca z Australii, została skazana przez sąd federalny w Melbourne za oszukiwanie swoich fanów. Blogerce sławę przyniosła opowieść o rzekomej walce z rakiem mózgu. Kobieta twierdziła, że w wieku 20 lat zdiagnozowo u niej nowotwór, a lekarze dawali jej zaledwie kilka miesięcy życia. Gibson utrzymywała, że udało jej się pokonać raka mózgu niekonwencjonalnymi metodamimedycyną ajurwedyjską, tlenoterapią, a zwłaszcza dietą bezglutenową i wolną od cukru. W wywiadzie dla Fairfax, wiodącej firmy medialnej w Australii, opowiadała o tym, jak wykryto u niej nowotwór. Rozmowę można obejrzeć na funpage'u „Belle Gibson Uncovered” na facebooku. Kobieta opowiadała także o opracowanej przez nią aplikacji z przepisami oraz autorskiej elektronicznej książce kucharskiej, w której promowała rzekomą antynowotworową dietę bez glutenu, cukru, zboża oraz mleka.

Czerpała zyski z cierpienia niewinnego dziecka

Australijska blogerka namawiała do kupna swoich produktów, zapewniając też, że dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne, a zwłaszcza na leczenie dziecka z guzem mózgu. Idea mogłaby wydawać się szlachetna, gdyby nie fakt, że żadne pieniądze nigdy nie zostały przekazane dla osób potrzebujących.

Opinia publiczna oburzona

Belle Gibson w 2015 roku w wywiadzie dla „Women's Weekly” przyznała się, że nigdy nie chorowała na raka, a wszystkie dotychczasowe opowieści były wytworem jej wyobraźni. Wyznanie wstrząsnęło opinią publiczną, a na facebookowym profilu „Belle Gibson Uncovered” zaczęły pojawiać się nieprzychylne wpisy. Leigh Palmer, kobieta która rzeczywiście wygrała walkę z nowotworem, napisała, że jest całkowicie zdegustowana postawą blogerki, a także przestrzega wszystkich, aby trzymali się od niej z daleka, ponieważ jest toksyczna. Inni, jak np. Simon James, uważali, że kobieta powinna wylądować w więzieniu, ponieważ oszukała wiele firm charytatywnych oraz ludzi. Sędzia Debra Mortimer, która prowadziła sprawę Belle Gibson, zwróciła szczególną uwagę na to, iż blogerka z premedytacją wykorzystała śmiertelną chorobę małego chłopca do czerpania własnych zysków. Ponadto wiele osób płaciło za aplikację telefoniczną, wierząc, że ich pieniądze sfinansują szlachetny cel.

Warto zobaczyć: Budowa mózgu człowieka, charakterystyka pracy poszczególnych płatów

Wyrok za oszustwa

Sąd uznał Belle Gibson winną i skazał ją na karę grzywny. Kobieta nie przyszła na ogłoszenie wyroku, ani również nie odniosła się do dowodów świadczących na jej niekorzyść.

Blogerka twierdziła, że pokonała raka dietą, tlenoterapią i medycyną ajurwedyjską. Do tej pory jeszcze żadna z tych metod nie została potwierdzona przez naukę, co za tym idzie nie miałyby szans w starciu z nowotworem. Gibson oprócz tego, że zarabiała na kłamstwie, to rozpowszechniała fałszywy pogląd o leczeniu raka metodami, które nie zostały poparte badaniami naukowymi.

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?