Polub nas na Facebooku
Czytasz: Blizna po wyrostku robaczkowym - jak wygląda, czy boli?
menu
Polub nas na Facebooku

Blizna po wyrostku robaczkowym - jak wygląda, czy boli?

AvigatorPhotographer/getty images

Blizna po wyrostku jeszcze do niedawna stanowiła poważny problem estetyczny. Klasyczna operacja, wielokrotnie wykonywana w trybie nagłym ze względu na ostre zapalenie wyrostka, wymagała bowiem otwarcia jamy brzusznej. Obecnie, dzięki zabiegom laparoskopowym, wykonuje się jedynie trzy małe nacięcia, znacznie mniej widoczne.

Blizna po wyrostku to problem w dużej mierze dotyczący osób, które przechodziły operację usunięcia tego fragmentu jelita grubego jakiś czas temu, a także tych pacjentów, którzy z powodów zdrowotnych nie mogli przejść zabiegu usunięcia wyrostka metodą laparoskopową.

Blizna po wyrostku – problem czy nie?

Ten minimalnie inwazyjny zabieg zrewolucjonizował bowiem leczenie wielu schorzeń w obrębie jamy brzusznej i doprowadził do wyraźnego zredukowania blizn. W ramach laparoskopii w powłokach brzusznych wykonuje się jedynie trzy małe nacięcia: jedno do wprowadzenia kamery oraz dwa, za pomocą których usuwa się chory fragment narządu. Po tygodniu usuwa się szwy skórne, a pozostałe po nacięciach blizny są mało widoczne. Zabieg jest tak mało inwazyjny, że pacjent właściwie już następnego dnia może zostać wypisany ze szpitala.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku klasycznej operacji, która wymaga rozcięcia powłok brzusznych i poprowadzenia cięcia podłużnego nad prawą okolicą biodrową. Po takim zabiegu pacjentowi pozostaje blizna na brzuchu. Tempo jej gojenia zależy od skłonności osobniczych, a także od odpowiednio prowadzonej rekonwalescencji. Niestety zdarza się, że podczas operacji dochodzi do uszkodzenia gałązek nerwów skórnych, które skutkuje zaburzeniem czucia w okolicy blizny pooperacyjnej (czasowym lub stałym). Zdarza się również, że po kilku miesiącach powstaje przepuklina pooperacyjna.

Blizna po operacji brzucha – jak długo się goi?

Blizna po wyrostku robaczkowym z reguły nie goi się długo. Szczególnie w przypadku zabiegów laparoskopowych rany goją się w ciągu kilku tygodni. W przypadku klasycznych operacji okres rekonwalescencji wydłuża się do miesiąca a czasami nawet 2-3 miesięcy. W trakcie gojenia się ran pooperacyjnych brzucha konieczne jest wstrzymanie się od intensywnych treningów sportowych i działań, które mogłyby w dużym stopniu obciążać mięśnie powłoki jamy brzusznej. Zbyt szybkie podjęcie za dużego wysiłku fizycznego może spowodować powstanie przepukliny w bliźnie pooperacyjnej.

Zrosty po wyrostku – uszkodzenia błony otrzewnowej

Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego to jedna z najczęstszych (obok resekcji jelita grubego i operacji ginekologicznych) przyczyna pojawiania się zrostów otrzewnowych. Zrosty po wyrostku przyjmują postać pasm i blizn. Mają one bardzo różną strukturę: czasami są cienkie i właściwie niewidoczne, czasami grube i gęste. Zmiany te są wynikiem uszkodzenia błony otrzewnowej. Naruszony nabłonek chce się zregenerować, więc od brzegów ubytku rozwija się skrzep. Zamyka on naczynia krwionośne. Wokół odbudowują się połączenia międzytkankowe. W uszkodzonej tkance zaczyna gromadzić się włóknik, który z czasem ulega jednak rozpuszczeniu. Proces ten nosi nazwę fibrynolizy. Dzięki niemu złogi włóknika znikają prawie całkowicie, a blizny są widoczne jedynie minimalnie.

Niestety w przypadku większych uszkodzeń opisane odtwarzanie nabłonka trwa wolniej, co sprawia, że włóknik nie znika tak szybko jak powinien i zaczyna pokrywać narządy w jamie brzusznej. Może on także doprowadzić do sklejenia narządów ze sobą lub z błoną otrzewnową. Prawidłowy proces gojenia się błony otrzewnowej trwa około 3-5 dni, jeśli po tym czasie nie dojdzie do odbudowy nabłonka, można być prawie pewnym, że powstanie zrost.

Blizna po operacji wyrostka – jak o nią dbać?

Blizna po operacji wyrostka wymaga szczególnej pielęgnacji, nie tylko ze względu na troskę o jak najmniejszą jej widoczność, lecz także w celu przeciwdziałania ewentualnej infekcji. Jeśli rana jest jeszcze świeża, szczególną uwagę należy przywiązywać do tego, aby opatrunek był zawsze suchy i czysty. Należy unikać jego zamoczenia, a jeśli już do tego dojdzie – koniecznie go zmieniać. Zaleca się zmianę opatrunku 1-2 razy dziennie. Po zdjęciu szwów i rozpoczęciu formowania się blizny można przejść do zabiegów mających na celu jej maksymalne zmniejszenie. Na początku najważniejsze jest jej masowanie. Należy wykonywać koliste ruchy i lekko przyciskać bliznę palcami, nie należy jednak wykonywać tego na sucho. Warto również sięgnąć po żele i maści na blizny. Dla osiągnięcia dobrego efektu trzeba tego typu preparaty stosować 2-4 razy dziennie przez około trzy miesiące.

Zobacz film: Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy, leczenie

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. D. Janczak, M. Merenda, A. Litarski, A. Wieraszko, J. Rać, Zastosowanie klipsów polimerowych w appendektomii laparoskopowej, „Polimery w medycynie“ 3/2011.

2. M. Madejewska, P. Korban, Postępowanie fizjoterapeutyczne w leczeniu blizn, „Kosmetologia estetyczna“ 4/2013.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
8
Polecamy
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy Dzień Dobry TVN
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Zrosty pooperacyjne – dlaczego się tworzą?
Mechanizm i leczenie
Zrosty pooperacyjne – dlaczego się tworzą? Mechanizm i leczenie TVN zdrowie
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie.
Jak dbać o ranę po CC?
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby