Polub nas na Facebooku
Czytasz: Białe, czerwone i brązowy plamy na twarzy – przyczyny powstawania 
menu
Polub nas na Facebooku

Białe, czerwone i brązowy plamy na twarzy – przyczyny powstawania 

problemy-skórne-twarz

Fot.: sunabesyou / stock.adobe.com

Plamy na twarzy mogą przybierać czerwony, brązowy lub biały kolor. Przyczyną zaczerwienień skórnych jest zazwyczaj rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Dochodzi do tego, np. po spożyciu alkoholu bądź jest wynikiem trądziku różowatego czy atopowego zapalenia skóry. Brązowe plamy na twarzy powstają zazwyczaj w wyniku nieprawidłowej pracy wątroby, białe zaś powoduje działanie promieni słonecznych.

W przypadku pojawienia się niepokojących zmian na skórze twarzy najlepiej od razu udać się do dermatologa. Domowe leczenie może niekiedy przynieść odwrotne skutki i jeszcze bardziej zaognić problemy skórne. Metody kuracji plam na twarzy to np.: maści, kremy, żele, a także zabiegi kosmetyczne lub laserowe.

Brązowe plamy na twarzy

Ciemne plamy na twarzy mogą być związane z nadmierną produkcją melaniny, czyli barwnika, który nadaje skórze kolor. Do nadprodukcji dochodzi np. na skutek nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, z powodu czynników hormonalnych, a nawet wieku. Brązowe plamy na twarzy bywają również pozostałością po stanach zapalnych skóry, łuszczycy, trądziku, oparzeniu czy nawet skaleczeniu. Ciemne zabarwienie skóry bywa wynikiem nieprawidłowej pracy wątroby bądź jako efekt stosowania środków hormonalnych czy leków przeciwpadaczkowych. Brązowe plamy na twarzy mogą mieć postać piegów bądź plam starczych, które nasilają się po wpływem kortykosteroidów, czyli hormonów kory nadnerczy, naturalnie wytwarzanych przez organizm człowieka. Leki z kortykosteroidami mają działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne oraz hamujące proces wytwarzania przeciwciał (immunosupresyjne).

Skąd się biorą przebarwienia na twarzy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Źródło:Klinika urody.

Czerwone plamy na twarzy

Czerwone plamy na twarzy po alkoholu

Alkohol powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych na skórze, stąd może powodować czerwone plamy na twarzy. Napoje wysokoprocentowe rozgrzewają, co także po części wpływa na pojawienie się rumieńców. Czerwone plamy po wypiciu alkoholu z reguły nie wymagają interwencji lekarza, a raczej świadczą o indywidualnych cechach czy reakcjach organizmu.

Trądzik różowaty

Czerwone plamy na twarzy towarzyszą często trądzikowi różowatemu. W wyniku schorzenia na cerze pojawia się rumień z krostkami, który często swędzi i piecze.

Czerwony plamy a reakcja alergiczna

Do wyprysku kontaktowego dochodzi na skutek kontaktu z alergenem. Czerwone plamy na twarzy mogą pojawiać się po zjedzeniu określonego pokarmu lub leku, zastosowaniu kosmetyku na twarz czy być reakcją uczuleniową na hennę, farbę do włosów czy szampon.

Atopowe zapalenie skóry

Czerwone plamy na twarzy przy atopowym zapaleniu skóry mają postać strupów, z których sączy się wydzielina. Zaczerwieniona skóra może dodatkowo łuszczyć się. Formą leczenia tego typu schorzenia jest regularne natłuszczanie cery bądź stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwalergicznych.

Atopowe zapalenie skóry, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Atopowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Białe plamy na twarzy

Bielactwo

Białe plamy na twarzy pojawiają się w wyniku utraty pigmentu o nazwie melanina. Ma to miejsce, np. u chorych na bielactwo. W wyniku choroby autoimmunologicznej, na twarzy oraz ciele pojawiają się białe plamy o różnych rozmiarach, które z reguły nie wywołują żadnych charakterystycznych objawów.

Niedobór składników odżywczych

Na wygląd cery duży wypływ ma codzienna dieta. Białe plamy na twarzy mogą świadczyć o niedoborze wapnia oraz witaminy E w organizmie. Z reguły zmiany skórne nie są groźne dla zdrowia, a wygląd cery można poprawić, wzbogacając codzienny jadłospis w produkty mleczne, kapustę włoską, soję, nasiona roślin strączkowych, jarmuż czy natkę pietruszki.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Białe plamy po opalaniu się

Białe plamy na twarzy mogą być wynikiem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Odbarwienia są wynikiem hipopigmentacji, czyli niedoboru melaniny w naskórku. Przebarwienia skóry od słońca może mieć także inne przyczyny, są nimi np.: przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Grzybica skóry, w wyniku której pojawia się łupież pstry, objawia się brunatnymi plamami na twarzy, które po ekspozycji na słońce odbarwiają się i przyjmują biały kolor. Jasne plamy po opalaniu mogą być również efektem przyjmowania ziół lub leków fotouczulających. Do najpopularniejszych z nich należą, np.: środki antykoncepcyjne, leki przeciwgrzybicze, obniżające cholesterol, beta-blokery, dziurawiec czy arcydzięgiel. Nieestetyczne plamy na twarzy mogą także wystąpić po opalaniu się tuż po różnego rodzaju zabiegach medycyny estetycznej, np. laserowego usuwania zmarszczek i blizn. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
26
Polecamy
Hiperpigmentacja – pozapalna, hormonalna.
Leczenie przebarwień
Hiperpigmentacja – pozapalna, hormonalna. Leczenie przebarwień Dzień Dobry TVN
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy? Dzień Dobry TVN
Białe plamy na skórze – skąd biorą się na rękach, nogach i plecach
Białe plamy na skórze – skąd biorą się na rękach, nogach i plecach TVN zdrowie
Przebarwienia skóry – czym są, jak powstają i jak je usunąć?
Przebarwienia skóry – czym są, jak powstają i jak je usunąć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?