Noszenie maseczki jest kwestią sporna (WHO zakłada, że zdrowe osoby nie muszą ich nosić), ale wielu ludziom daje poczucie bezpieczeństwa. Warto jednak wiedzieć, że aby rzeczywiście były one w stanie zapewnić nam należytą ochronę, należy przede wszystkim wiedzieć, jak poprawnie ściągać maski i jak często je wymieniać. A zatem?
Jak prawidłowo nosić maseczkę?
Przed założeniem należy umyć ręce lub zdezynfekować je płynem antybakteryjnym. Ponadto zakładając maseczkę, należy się upewnić, ze nie ma przerw między materiałem, a twarzą i że zakrywa ona nos i usta. Trzeba też pamiętać, by pod żadnym pozorem nie dotykać maski z przodu, a gdy stanie się ona wilgotna, natychmiast wymienić na nową. Jak ściągnąć maskę? „Od tyłu”. Po ściągnięciu trzeba od razu wyrzucić ją do zamykanego kosza i umyć ręce.
Jak często zmieniać maseczki?
Bez względnie po każdym użyciu. Pod żadnym pozorem nie wolno zakładać dwukrotnie tej samem maseczki. Dlaczego? Naukowcy z Hongkongu odkryli, że koronawirus może się na nich utrzymywać (na zewnętrznej stronie) nawet przez tydzień. W związku z tym nie wolno także dotykać zewnętrznej części maski dłońmi.
Przypomnijmy także, że eksperci twierdzą, że wysokie temperatury nie stwarzają sprzyjających warunków do rozwoju wirusa. Dodatkowo patogen „umiera” w 60 stopniach i po kontakcie z środkami czystości – mydłem, żelem antybakteryjnym, a także popularną chemią gospodarczą.
Jak się chronić przed koronawirusem?
Najskuteczniejszą bronią przed SARS-CoV-2 jest społeczna izolacja, a więc ograniczenie kontaktów z innymi do minimum. Poza tym istotna jest również odpowiednia higiena – szczególnie dłoni oraz dezynfekcja ekranów telefonów, blatów, podłóg, klamek i kranów.
Koronawirus w liczbach
Na ten moment zdiagnozowano na świecie blisko 1 300 000 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego 70 000 ludzi zmarło, a ponad 260 000 wyzdrowiało. Sytuacja najgorzej wygląda aktualnie w Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Hiszpanii. W Polsce obecnie stwierdzono 4532 zainfekowania SARS-CoV-2, czego 111 pacjentów zmarło, a 191 zostało uznanych za zdrowe.
Zobacz film: Polskie gwiazdy o koronawirusie. „To sygnał, że nie jesteśmy bogami”