Najprawdopodobniej źródłem zatruć Listerią była mrożona kukurydza. Od połowy czerwca zgłoszono 47 przypadków zatruć groźną bakterią, z czego 9 pacjentów zmarło. Do zatruć dochodziło w Austrii, Danii, Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Bakterie Listeria zostały wykryte w mrożonych warzywach wyprodukowanych przez tę samą węgierską firmę w latach 2016-2018.
Więcej na ten temat znajdziecie na TVN24.pl: Śmiertelnie groźna bakteria w mrożonych warzywach. Ostrzeżenie
Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie, w którym przypomina, by mrożone produkty zawsze poddawać obróbce chemicznej po rozmrożeniu.
Listerioza - co to za choroba?
Listerioza to choroba, którą wywołują bakterie Listeria monocytogenes. Zwykle znajdziemy je w produktach mlecznych niepasteryzowanych (np. serach pleśniowych), na nieumytych owocach i warzywach, w surowym mięsie i rybach oraz w owocach morza. Bakterie te mogą znajdować się także w mrożonkach, dlatego bezwzględnie należy poddawać je obróbce chemicznej po rozmrożeniu.
Osoby zdrowe nie powinny obawiać się listeriozy - choroba atakuje ludzi starszych, niemowlęta, kobiety w ciąży i dla nich stanowi poważne zagrożenie. U osób zdrowych objawem może być gorączka i biegunka, trwające do trzech dni.
U osób z grupy ryzyka bakterie Listerii przenikają przez ściany jelita grubego do krwioobiegu, a następnie wraz z prądem krwi – do ośrodkowego układu nerwowego. Prowadzi to do bakteriemii (czyli obecności bakterii we krwi) i posocznicy, a także do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, powstawania ropni mózgu, zapalenia stawów i kości, mięśnia sercowego, otrzewnej czy płuc.
Listerioza jest szczególnie groźna dla kobiet ciężarnych. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Listerioza w ciąży – objawy, badania w kierunku listerii
Jeśli jesteście ciekawi, jak można uniknąć zarażenia się Salmonellą, to koniecznie zobaczcie: