W szpitalu specjalistycznym w Kościerzynie wykryto w ciepłej wodzie przekroczenie norm stężenia legionelli. Legionella to Gram-ujemna pałeczka, która powoduje ciężkie zapalenie płuc oraz gorączkę Pontiac. Postać płucna obejmuje od 3 do 8 proc. wszystkich zakażeń legionellą, jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia pacjentów. Objawy to suchy kaszel, zaburzenia w oddychaniu, temperatura powyżej 40 °C i zaburzenia świadomości. Gorączka Pontiac ustępuję samoistnie po około 5 dniach, a jej objawy przypominają grypę.
Legionella występuje między innymi w instalacjach wodociągowych ciepłej wody i systemach klimatyzacyjnych. Bakterie legionelli mogą znajdować się w wewnętrznej części rur z ciepła wodą, zbiornikach na ciepłą wodę, a nawet w głowicach pryszniców. Do zakażeń bakteriami Legionella pneumophila dochodzi poprzez wdychanie powietrza z kropelkami wody, w której występują.
Aby skutecznie wyeliminować legionellę należy podgrzewać wodę, w której się znajduje, do temperatury 70 stopni.
Obecnie w szpitalu w Kościerzynie obowiązuje zakaz kąpieli i korzystania z ciepłej wody. Ograniczono także przyjęcia pacjentów - zwłaszcza dzieci, gdyż są one szczególnie narażone na zachorowanie. Pobyt w placówce będzie utrudniony jeszcze przez około 2 tygodnie - tyle czasu potrzeba, aby Sanepid uznał, że wyeliminowano skażenie z wody. Do tej pory nie stwierdzono przypadków zachorowań ani na gorączkę Pontiac, ani na atypowe zapalenie płuc wywołane przez bakterie Legionella pneumophila.
Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Groźna bakteria w szpitalnej wodzie. "Przyjmujemy tylko w stanie zagrożenia życia"