Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie słuchowych potencjałów wywołanych (ABR) – nieinwazyjne i obiektywne badanie audiometryczne 
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie słuchowych potencjałów wywołanych (ABR) – nieinwazyjne i obiektywne badanie audiometryczne 

Lekarz trzyma przyrząd do badania słuchu

Fot: Fotolia / fotolia.com

Badanie audiometryczne jest progowym badaniem słuchu, które wykorzystuje się w rozpoznaniu wad tego organu. Najczęściej wykonuje się je przy niedosłuchu, zawrotach głowy, szumach usznych oraz zaburzeniach równowagi. Badania audiometryczne można podzielić na obiektywne i subiektywne. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest badanie słuchowych potencjałów wywołanych (ABR). 

Oprócz podziału badań słuchu na obiektywne i subiektywne, w laryngologii stosuje się również odróżnienie na badania progowe i nadprogowe. Celem pierwszych z wymienionych jest wskazanie najsłabiej słyszalnego dźwięku. Z kolei nadprogowe badania słuchu przeprowadzane są w celu określenia dźwięku, znajdującego się nad progiem słyszenia.

Badanie audiometryczne – obiektywne i subiektywne badania słuchu

Badanie audiometryczne jest badaniem słuchu, wykorzystywanym w diagnostyce różnych schorzeń i wad rozwojowych narządu słuchowego. Najczęściej wykonuje się je przy podejrzeniu niedosłuchu, szumach usznych lub zawrotach głowy. Wskazaniem do wykonania badania audiometrycznego są również zaburzenia równowagi.

W ramach badań audiometrycznych wyróżnia się badania subiektywne i obiektywne. Subiektywne badania słuchu charakteryzują się koniecznością angażowania w nie pacjenta. Najprostszą, a zarazem szeroko stosowaną metodą jest ocena słuchu poprzez zróżnicowanie wysokości dźwięków. Niekiedy w badaniu narządu słuchu wykorzystuje się stroiki, które pozwalają, m.in. na ocenienie symetrii słyszenia. Wśród bardziej specjalistycznych subiektywnych badań słuchu można wymienić:

  • audiometrię totalną,
  • audiometrię wysokoczęstotliściową,
  • audiometrię mowy.

Z kolei obiektywne badania audiometryczne, nie wymagają aktywnego udziału pacjenta. Dlatego też są one szczególnie skuteczne przy ocenie słuchu niemowląt i noworodków. Często wykonuje się je również u starszych dzieci. Do najpopularniejszych obiektywnych badań słuchu można zaliczyć: audiometrię impedancyjną, otoemisję akustyczną oraz badanie potencjałów słuchowych wywołanych (ABR).

Na czym polega badanie słuchu ABR?

Przy badaniu słuchowym potencjałów wywołanych, zwanym również ABR od akronimu angielskiej nazwy, (ang. Auditory Brainstem Response) wykorzystuje się technikę elektroencefalografii. Polega to na obserwacji aktywności, zarejestrowanej przez ślimak, nerw słuchowy, pień mózgu, ośrodek podkorowy oraz korę mózgową. Aktywność ta wywoływana jest przez stymulację bodźcem akustycznym, czyli najczęściej słuchawkami o dostosowanych do konkretnego pacjenta skokach ciśnienia akustycznego. Rejestrowana w różnych częściach narządu słuchowego i mózgu aktywność na bodźce słuchowe odczytywana jest dzięki umieszczonym na głowie i skroniach pacjenta, elektrodom. Wynik z badania ABR przedstawiany jest w formie wykresu z przetwornika, który podłączony jest do maszyny cyfrowej (najczęściej komputera). Wynik ten w sposób obrazowy przedstawia stopień wrażliwości pacjenta na dźwięki oraz wszelkie nieprawidłowości w budowie organów, odpowiadających za rejestrację bodźców akustycznych. Badanie ABR przebiega w czterech etapach:

  • Przeprowadzenie testu z zastosowaniem dźwięku o natężeniu od 90 do 120 decybeli.
  • Wykrywanie sygnałów dźwiękowych fali V – najsilniejszej ze wszystkich.
  • Przeprowadzenie kolejnych testów o coraz to mniejszym natężeniu dźwięku.
  • Wyznaczenie progu słyszalności.

Badanie ABR zaliczane jest do trudnych pod względem technicznym metod badania audiometrycznego. Zwykle trwa ono od jednej do dwóch godzin. W zależności od placówki cena takiego badania mieści się w zakresie 100-300 zł.

Przeprowadzenie badania ABR u noworodków i osób starszych

Wśród zalet badania audiometrycznego ABR można wymienić, m.in.: powtarzalność, nieinwazyjność oraz niewielki wpływ znieczulenia na wynik. Tego typu badanie słuchu jest obecnie wykorzystywane na całym świecie w ocenie słuchu noworodków i niemowląt. Pozwala ono na precyzyjne określenie wad narządu słuchu oraz zdiagnozowanie jego schorzeń. Możliwość wykonania badania ABR u niemowląt umożliwia również szybkie wdrożenie leczenia na wypadek rozpoznania schorzeń, mogących prowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu. Dzięki specyfice badania ABR, można je wykonywać także u osób w zawansowanym wieku oraz pacjentów nieprzytomnych.

Jak przygotować dziecko do badania słuchu metodą ABR?

Badanie audiometryczne metodą ABR najczęściej jest przeprowadzane u małych dzieci – niemowląt i noworodków. Przed nim warto wcześniej odpowiednio przygotować do niego dziecko. Zaleca się, aby przez całe badanie pozostało ono w śnie naturalnym, ponieważ minimalizuje to ryzyko wystąpienia zakłóceń pomiarowych. W przypadku, gdy dziecko jest nazbyt ruchliwe stosuje się narkozę. Wówczas należy pamiętać, że ok. 4 godziny przed planowanym badaniem dziecko nie powinno przyjmować żadnych pokarmów, w tym również mleka matki. Z kolei osoba dorosła przed planowanym badaniem audiometrycznym metodą ABR powinna pamiętać o tym, aby wcześniej oczyścić przewód słuchowy z woskowiny.

Zobacz film: Metoda leczenia słuchu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
11
Polecamy
Przesiewowe badanie słuchu.
Kiedy należy je wykonać? 
Przesiewowe badanie słuchu. Kiedy należy je wykonać?  TVN zdrowie
Próba Webera – zasady i interpretacja wyników prób stroikowych
Próba Webera – zasady i interpretacja wyników prób stroikowych TVN zdrowie
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka?
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka? Dzień Dobry TVN
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?