Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie piersi – jak wykonać je samodzielnie? Kiedy pójść na USG?
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie piersi – jak wykonać je samodzielnie? Kiedy pójść na USG?

piersi

Fot.: Lars Zahner / stock.adobe.com

Badanie piersi powinno się wykonywać regularnie i samodzielnie w domu. Badaniem pozwalającym sprawdzić charakter zmiany wykrytej podczas samobadania jest z kolei USG. Może być ono wykonane również w ciąży.

Badanie piersi jest koniecznym elementem profilaktyki chorób nowotworowych piersi, ponieważ wczesne wykrycie zmian warunkuje większe możliwości terapeutyczne i mniejsze ryzyko wystąpienia konieczności amputacji piersi, a przede wszystkim lepsze rokowanie.

Samodzielne badanie piersi

Samodzielne badanie piersi w domu jest najlepszą metodą wczesnej diagnostyki. Oczywiście badanie piersi przez ginekologa można uznać za bardziej wiarygodne, jednak mała częstotliwość, z jaką kobieta chodzi do tego specjalisty, może spowodować, że zmiana będzie wykryta zbyt późno. Tak naprawdę jedynie kobiety w ciąży pozostają pod częstą kontrolą lekarza ginekologa. Jeśli kobieta nie ma wyraźnych problemów z miesiączkowaniem itp., z pewnością nie udaje się na wizytę częściej niż raz na rok. Dlatego każda kobieta powinna potrafić wykonać samodzielne badanie w domu, by szybko zdiagnozować niepokojące zmiany w piersiach.

Zobacz także: Profilaktyka jest najważniejsza. Zobacz, jak prawidłowo badać piersi.

Zobacz film: Samobadanie piersi - instruktaż. Źródło: 36,6

Wykonując badanie piersi w domu, należy obejrzeć obie piersi przed lustrem w trzech pozycjach – z opuszczonymi rękami wzdłuż ciała, przy ułożeniu dłoni na biodrach i przy założeniu kolejno jednej i drugiej ręki za głowę w kierunku przeciwległej łopatki. Podczas obserwacji należy zwrócić uwagę na: symetrię i wszelkie wyniosłości, wygląd skóry (ewentualną obecność pomarańczowej skórki, zaciągnięć skóry, zmian w zabarwieniu), możliwy wyciek z brodawki, zmianę wyglądu brodawki, a także wygląd okolic pach i stref nad- i podobojczykowej, gdzie można dostrzec niepokojące wyniosłości, będące oznaką powiększenia węzłów chłonnych.

Po obserwacji należy przystąpić do badania palpacyjnego. Wykonuje się je ręką przeciwną do badanej piersi, za pomocą całej dłoni, a nie tylko np. opuszków palców. Obmacywanie przeprowadza się w takich samych trzech pozycjach jak przy oglądaniu, a jeśli piersi są duże, można przeprowadzić badanie również w pozycji leżącej, co ułatwia wyczucie niektórych głębszych zmian. Badanie samodzielne piersi wykonuje się okrężnymi ruchami od brodawki ku zewnątrz, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do dołów pachowych. To, na co należy zwrócić uwagę, to spoistość piersi, obecność zmian guzowatych, bolesność, a także różnice pomiędzy obiema piersiami. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Kiedy wykonać badanie piersi?

Badanie palpacyjne najlepiej wykonać kilka dni po krwawieniu miesiączkowym. Jeśli chodzi o kobiety po menopauzie, może być to dowolny dzień miesiąca. Ważne, by przynajmniej raz w miesiącu wykonać samodzielne badanie piersi.

Zobacz także: Niektórych nowotworów można uniknąć. Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi raka piersi?

Zobacz film: Czynniki zachorowań na raka piersi? Źródło: 36,6

Badanie piersi u lekarza

Wizytę u lekarza ginekologa powinna odbywać kobieta raz do roku. Podczas każdej lekarz powinien zbadać piersi, również poprzez oglądanie i palpację. W razie wątpliwości zaleca dodatkowe badania obrazowe – ultrasonografię (USG) lub mammografię. Niekiedy konieczne jest wykonanie biopsji celem określenia charakteru zmiany. Kobiety w ciąży mają częstsze badanie piersi, ze względu na zmiany związane z samą ciążą. Pod szczególnym nadzorem powinny być kobiety, u których w rodzinie wystąpiły przypadki nowotworów piersi, a także kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą opartą na estrogenach lub tabletki antykoncepcyjne na bazie estrogenów.

USG piersi – na czym polega?

USG jest najprostszym obrazowym badaniem pozwalającym uwidocznić tkanki gruczołu piersiowego z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Badanie polega na przesuwaniu głowicy po piersi. Wynik badania jest dostępny od razu, w przeciwieństwie do badania mammograficznego, na którego wyniki należy czekać. USG to badanie pozwalające na ocenę zmian niewidocznych w mammografii, różnicujące torbiele i zmiany lite. U kobiet przed 35. rokiem życia piersi mają budowę spoistą, mają więcej tkanki gruczołowej niż tłuszczowej, stąd w diagnostyce zmian sprawdza się bardziej USG niż mammografia. Ponadto badanie to może być bezpiecznie wykonane w ciąży w przeciwieństwie do mammografii, ponieważ nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania. USG piersi przeprowadzane jest w pozycji leżącej z rękami założonymi za głowę.

Zobacz także: Samobadanie piersi to za mało. Jakie badania pomagają wcześnie wykryć raka piersi?

Zobacz film: Badania przesiewowe w kierunku wykrycia raka piersi. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Samobadanie piersi – jak i kiedy powinno się je wykonywać?
Samobadanie piersi – jak i kiedy powinno się je wykonywać? TVN zdrowie
Jak wykryć zmiany w piersiach?
Mammografia, USG i samodzielne badanie piersi
Jak wykryć zmiany w piersiach? Mammografia, USG i samodzielne badanie piersi Dzień Dobry TVN
USG piersi - wskazania, przygotowania, przebieg, cena
USG piersi - wskazania, przygotowania, przebieg, cena TVN zdrowie
Światowy Dzień Łapania za Biust.
Dlaczego warto to robić?
Światowy Dzień Łapania za Biust. Dlaczego warto to robić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
patrycja
rekawiczka femiglowe bardzo dobrze sprawdza się do samobadania piersi w domu.
Czytaj całość
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia