Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie na płodność męską – co trzeba wiedzieć?
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie na płodność męską – co trzeba wiedzieć?

mat. prasowe

Jeszcze niedawno w społeczeństwie panowało przekonanie, że kłopoty z poczęciem dziecka leżą głównie po stronie kobiet. Potrzeba było wielu lat badań, by stwierdzić, że dziś wśród par 30-60% mężczyzn ma problem z płodnością. Coraz więcej klinik rozszerza swoją ofertę, wdrażając terapie, które pomagają pokonać ten zasadniczy kłopot. Co warto wiedzieć o badaniu na płodność męską?

Mężczyźni nie chcą poddawać się diagnostyce

Większość mężczyzn jest przekonana, że jeśli wykazują się sprawnością seksualną, to problem nie leży po ich stronie. Tymczasem wcale nie jest to prawdą. Wykonując badanie na płodność męską można zaoszczędzić sporo czasu, a przede wszystkim kosztów, które miałyby być przeznaczone na leczenie partnerki.

Co jest przyczyną takiej niechęci męskiej części społeczeństwa? Zrozumiała jest obawa o wynik badania. Potwierdzenie problemu potrafi mocno zranić mężczyznę, który jest odpowiedzialny za przedłużenie ludzkiego gatunku. Wizyta w klinice i rozmowa z personelem medycznym również może być niezwykle stresująca. Mężczyzna czuje się skrępowany także w momencie oddawania próbki – czynność ta zazwyczaj odbywa się na terenie placówki leczniczej.

Jak zadbać o wiarygodny wynik?

Część placówek zajmujących się leczeniem niepłodności dopuszcza dostarczenie próbki do laboratorium. Przed takim badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną – jej czas to 2-7 dni. Nasienie należy pobrać do jałowego pojemnika, zachowując wszelkie zasady higieny.

Gotową próbkę należy dostarczyć do punktu diagnostycznego najpóźniej w ciągu 30 minut. Plemniki są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur, dlatego pojemnik powinien być szczelnie owinięty grubą warstwą materiału; można go też trzymać blisko ciała. Tak dostarczona próbka zapewni wiarygodny rezultat.

Jak wynik decyduje o płodności?

W treści wyniku podawana jest liczba plemników. Czy ich duża ilość świadczy o płodności? Absolutnie nie! W materiale pobranym do badania znajdują się zarówno martwe plemniki, jak i te o nieprawidłowym ruchu czy zlepione w aglutynaty. O tym, czy mężczyzna jest płodny, decyduje liczba plemników ruchliwych. Można zatem wywnioskować, że to nie ilość plemników wpływa na płodność, ale ich jakość.

Jak wykonuje się seminogram?

Badanie na płodność męską - https://medistica.com.pl/ginekologia-plodnosc/usluga/badanie-plodnosci-u-mezczyzn-seminogram może odbywać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest badanie mikroskopowe, które wykonuje diagnosta laboratoryjny. Wynik zależy od doświadczenia osoby przygotowującej wynik. Jeśli zajdzie konieczność powtórzenia badania, najlepiej wykonać je w tej samej placówce.

Nieco dokładniejszą metodą jest badanie CASA. Tu wsparciem dla diagnosty jest system komputerowy, którego głównym zadaniem jest analiza ruchliwości plemników. Dzięki temu można precyzyjnie określić ich liczbę na 1 mililitr, żywotność, barwę, lepkość itd.

Można rozpocząć dyskretniej

Wielu mężczyzn przeraża wizja rozmowy z personelem medycznym i oddanie swojego nasienia na terenie placówki. Alternatywą jest test na płodność, który można zakupić w aptece. Jego wynik będzie podstawą do udania się do kliniki w celu rozpoczęcia dokładniejszej diagnostyki oraz leczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
1
Polecamy
Spermiogram - badanie nasienia.
Jak przygotować się do oceny jakości spermy
Spermiogram - badanie nasienia. Jak przygotować się do oceny jakości spermy Dzień Dobry TVN
Badanie nasienia i interpretacja badań.
Co oznacza oligospermia?
Badanie nasienia i interpretacja badań. Co oznacza oligospermia? TVN zdrowie
Spermiogram – przygotowanie i wskazania do badania.
Jakie są normy spermiogramu?
Spermiogram – przygotowanie i wskazania do badania. Jakie są normy spermiogramu? TVN zdrowie
Niska jakość nasienia powodem poronień? 
Niska jakość nasienia powodem poronień?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?