Atopowe zapalenie skóry twarzy jest często trwałą chorobą skóry, która dotyka znaczną część populacji świata. Atopia jest specjalnym rodzajem nadwrażliwości alergicznej związanej z astmą, alergiami wziewnymi (katar sienny) i przewlekłym zapaleniem skóry. Niektórzy pacjenci z atopowym zapaleniem skóry twarzy cierpią na wtórne infekcje wywołane przez Staphylococcus, wirusy opryszczki i inne zakażenia grzybicze.
Atopowe zapalenie skóry twarzy u niemowląt i małych dzieci
Chociaż atopowe zapalenie skóry może wystąpić u osób w każdym wieku, najczęściej dotyka niemowląt i małych dzieci. U 65% chorych objawy pojawią się w pierwszym roku życia, a u 90% – przed 5 rokiem życia. Mogą najpierw pojawić się wokół policzków i podbródka w postaci wysypki na twarzy, która może być zaczerwieniona lub drobnogrudkowa. Jest to związane z tym, iż twarz małych dzieci jest bardzo często dotykana z powodu nadmiernego ślinienia. Skóra wokół ust może być zapalnie obrzęknięta, a ciągłe lizanie obszaru może prowadzić do małych, bolesnych pęknięć.
Atopowe zapalenie skóry może wpływać na skórę wokół oczu, powiek, brwi i rzęs. Tarcie oczu może spowodować zmiany w wyglądzie cery. Szacuje się, że u około 10% chorych choroba utrzyma się w dorosłym życiu lub powróci w tym okresie. Dziecko z atopowym zapaleniem skóry może być niespokojne i drażliwe ze względu na swędzenie i dyskomfort. W większości przypadków występują okresy, w których choroba zaostrza się lub staje się zapalna, po czym następuje poprawa wyglądu skóry. Dzieci często wchodzą w remisję, gdy stają się starsze, chociaż ich skóra może pozostać sucha i podrażniona w okresie dorosłości.
Atopowe zapalenie skóry twarzy u dorosłych
Atopowe zapalenie skóry twarzy u dorosłych jest często poważnym problemem. Charakteryzuje się przewlekłymi i swędzącymi, czerwonymi grudkami występującymi na twarzy, a zwłaszcza w okolicy powiek, które utrudniają codzienną aktywność i dobry sen.
Zakażenie wirusem opryszczki jest często szczególnie ciężkie u osób z atopią, gdyż po pęcherzykach mogą czasami pozostać blizny na twarzy. Obrzęk jest ważnym czynnikiem w atopowym zapaleniu skóry, ponieważ drapanie i pocieranie może pogarszać stan zapalny skóry charakterystyczny dla tej choroby. U niektórych osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry twarzy ukazuje się dodatkowa fałda skóry pod oczami, zwana fałdą Dennie'go Morgana. Inni mogą mieć przebarwione powieki na skutek zapalenia skóry. Występowanie atopii po 30 roku życia jest rzadsze i występuje po narażeniu skóry na ciężkie czynniki drażniące, np. niektóre produkty czyszczące lub pielęgnacyjne, takie jak mydła lub środki dezynfekujące. Ponadto dorośli z atopowym zapaleniem skóry mają również predyspozycje do kontaktu z czynnikami drażniącymi, szczególnie jeśli pracują w zawodach związanych z częstym zwilżaniem lub myciem rąk czy też narażeniem skóry na działanie chemikaliów. Należy ograniczać ekspozycję na czynniki środowiskowe i chemiczne, które mogą powodować zaostrzenia, takie jak: wełna lub włókna syntetyczne, chlor, olej mineralny lub rozpuszczalniki, pył lub piasek, roztocza czy dym papierosowy. Staranny wybór odzieży, detergentów i dodatków (bez domieszki niklu) jest niezbędny. Zaleca się używanie wyłącznie produktów przeznaczonych do atopowej, suchej lub wrażliwej skóry oraz testowanie tolerancji skóry na dany produkt. Warto używać zmiękczaczy do tkanin, a także starannie płukać ubrania po praniu.
Atopowe zapalenie skóry twarzy – leczenie
Leczenie atopowego zapalenia skóry twarzy koncentruje się wokół rehydratacji skóry emolientami (preparatami natłuszczającymi na bazie oliwki, kremu czy maści) oraz ostrożnego stosowania miejscowych steroidów w celu zmniejszenia stanu zapalnego i swędzenia. Ponieważ wtórne infekcje mogą nasilać wysypkę, wskazane mogą być antybiotyki miejscowe lub doustne. Standardowe leczenie atopowego zapalenia skóry twarzy obejmuje również delikatne metody oczyszczania i nawilżania skóry preparatami o dobrze znanych składnikach i sprawdzonej skuteczności. Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry traci nadmierną wilgoć z warstw naskórka, dlatego staje się bardzo sucha i traci zdolności ochronne. To standardowe leczenie jest bardzo skuteczne, gdy jest dobrze dobrane i przetestowane. Używanie dobrze tolerowanego i przyjemnego w codziennym użyciu preparatu jest nieocenionym sposobem na wyleczenie atopii.
Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry - co trzeba o nim wiedzieć?