Polub nas na Facebooku
Czytasz: Appendektomia – rodzaje zabiegu. Stan po appendektomii laparoskopowej i klasycznej
menu
Polub nas na Facebooku

Appendektomia – rodzaje zabiegu. Stan po appendektomii laparoskopowej i klasycznej

ból brzucha

Fot.: ake1150sb / Getty Images

Appendektomia jest to jeden z częstszych zabiegów chirurgicznych, który polega na usunięciu wyrostka robaczkowego. Najczęściej powodem wycięcia jest jego ostre zapalenie lub naciek okołowyrostkowy. Podczas zabiegu chirurg podwiązuje tętnicę wyrostkową, a następnie wycina wyrostek. Zabieg może być wykonywany na 2 sposoby.

Appendektomia, czyli usunięcie wyrostka, może być wykonywana 2 metodami – zalicza się do nich appendektomię klasyczną i laparoskopową. Obecnie odchodzi się już od tego pierwszego sposobu, gdyż w wyniku takiego zabiegu częściej dochodzi do zakażenia rany pooperacyjnej, a także powstawania ropnia w miejscu wycięcia wyrostka. Ponadto metoda laparoskopowa nie dość, że zostawia mniejsze blizny, to skraca czas przebywania w szpitalu i rekonwalescencji.

Appendektomia – rodzaje zabiegu

Appendektomia to zabieg dążący do usunięcia stanu zapalnego poprzez wycięcie wyrostka robaczkowego. Możliwe jest wykonanie go na 2 sposoby:

  • Appendektomia klasyczna

Ten rodzaj zabiegu usunięcia wyrostka polega na zastosowaniu cięcia McBurneya, czyli cięcia skośnego skóry w 1/3 odległości między kolcem biodrowym przednim górnym a pępkiem lub cięcia podłużnego zgodnie z liniami skórnymi. Tego typu rozwiązania można zastosować tylko wtedy, jeśli proces zapalny wyrostka nie jest mocno nasilony. Innym typem cięcia jest cięcie przyprostne prawe (przyśrodkowo od prawego brzegu mięśnia prostego brzucha). Wykonywane jest głównie wtedy, gdy narząd jest trudno dostępny. Jeśli konieczne jest dokładne odsłonięcie jamy brzusznej, stosuje się cięcie w linii środkowej. Następnie specjalista otwiera otrzewną i znajduje kątnicę, która zakończona jest wyrostkiem robaczkowym. Kolejno wykonuje się podwójne podwiązanie tętnicy blisko jej pnia i miażdży się podstawę wyrostka. Po założeniu szwu kapciuchowego wyrostek wycina się za pomocą noża. Na koniec następuje zamknięcie otrzewnej i powłok brzusznych. Po operacji zostaje widoczna blizna.

  • Appendektomia laparoskopowa

Ten rodzaj zabiegu usunięcia wyrostka polega w pierwszym etapie na wyjęciu wyrostka z krezki i często preparacji przy użyciu elektrokoagulatora. Następnie specjalista podwiązuje go nićmi i odcina wyrostek od podstawy. Zabieg appendektomii laparoskopowej wykonywany jest poprzez wprowadzenie laparoskopu, czyli narzędzia w kształcie rurki z kamerą na jego zakończeniu. Woreczek usuwany jest jedynie dzięki 3 niewielkim nacięciom w powłokach jamy brzusznej. Po operacji zostają 3 niewielkie, prawie niewidoczne blizny. Porównując z appendektomią klasyczną, po zastosowaniu metody laparoskopowej osoba poddana zabiegowi szybciej odzyskuje siły i wraca do pełnej aktywności.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg usunięcia wyrostka przeprowadza się w przypadku jego ostrego zapalenia. Do objawów tego stanu zalicza się: narastający (np. podczas chodzenia lub kaszlu) ból po prawej stronie, w dole brzucha, nudności i wymioty, ogólne złe samopoczucie, biegunka lub zatwardzenie, gorączka, przyspieszone tętno. Zabieg wykonywany jest wtedy w trybie pilnym, gdyż brak interwencji medycznej może skutkować śmiercią. Przygotowanie osoby z zapaleniem wyrostka do operacji nie powinno przekraczać kilkunastu godzin.

Nie istnieją bezwzględne przeciwwskazania do wykonania appendektomii, gdyż jest to zabieg ratujący życie. U niektórych osób zdecydowanie się na operację może stanowić większe ryzyko powikłań. Dzieje się tak, jeśli chory cierpi dodatkowo na: nieleczoną cukrzycę, choroby serca lub krążenia, jednak schorzenia te nie uniemożliwiają wykonania appendektomii.

Przygotowanie do appendektomii

Zabieg jest wykonywany w trybie pilnym, dlatego nie jest możliwe długofalowe przygotowanie osoby chorej do operacji. W miarę możliwości usuwane są poważne zaburzenia wodno-elektrolitowe, nieprawidłowy poziom glukozy i niedokrwistość – bez czego zabieg obarczony byłby większym ryzykiem powikłań.

Nie należy pić i jeść na 6 godzin przed zabiegiem appendektomii. Jeśli istnieje taka możliwość, to osoba z zapaleniem wyrostka jest kąpana i zostaje jej usunięte owłosienie w okolicy brzucha.

Stan po appendektomii (powikłania)

Zwykle stan osoby po appendektomii jest dobry i wraca ona do sprawności w ciągu kilku dni. Do odzyskania pełnej aktywności fizycznej i zawodowej wystarczą maksymalnie 2 tygodnie. Warto jednak pamiętać, że również po tym zabiegu możliwe są powikłania. Zalicza się do nich m.in.: krwawienie, infekcje, zrosty, wyciek z jelita grubego, uszkodzenie narządów (jelito cienkie, grube, moczowód) oraz choroba zatorowo-zakrzepowa. Należy zgłosić się do specjalisty, jeśli po zabiegu występuje: gorączka, dreszcze, krwawienie z odbytu, nasilające się wzdęcie brzucha, ból brzucha, nudności i wymioty, kaszel, brak tchu, a także ropna wydzielina z miejsc pooperacyjnych.

Zobacz wideo: Jak jest zbudowany układ pokarmowy?

36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
5
Polecamy
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna.
Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować?
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna. Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować? Dzień Dobry TVN
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Wyrostek robaczkowy – stan zapalny, objawy, operacja i rekonwalescencja
Wyrostek robaczkowy – stan zapalny, objawy, operacja i rekonwalescencja TVN zdrowie
Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego laparoskopowo i klasycznie.
Rekonwalescencja po zabiegu
Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego laparoskopowo i klasycznie. Rekonwalescencja po zabiegu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?