Aplikacje randkowe to nowoczesny sposób zawierania znajomości. Z badań firmy Ipsos na zlecenie firmy Huwawei wynika, że aż 19 proc. respondentów zadeklarowało, że obecnie jest w związku z osobą poznaną właśnie przez aplikację. Na podstawie badania Spicy Mobile (wyniki za grudzień 2017 r., na telefonach z systemem Android) pierwsze miejsce w Polsce zajmuje randkowy serwis Badoo. Aplikację uruchomiono w ciągu miesiąca 71 mln razy i spędzono w niej 15 mln godz. Dało to jej zasięg na poziomie 2 procent.
Polecamy: Co się dzieje w organizmie w czasie zakochania?
Drugie miejsce należy do Tindera - uruchomiono go na telefonach z Androidem 13 mln razy i spędzono ponad 5,5 mln godz. Później znajdują się takie aplikacje jak Grindr (to randki dla homoseksualistów) - 0,57 proc., Meetville - 0,18 proc., Twoo - 0,15 proc., Sympatia - 0,09 proc. czy Zaadoptuj Faceta - 0,09 proc.
Portale i aplikacje randkowe pokochały miliony Polaków i nie ma co do tego wątpliwości. Z aplikacji randkowych korzysta 3,6 mln użytkowników (dane za marzec 2018 r., wg PBI i Gemius). Liczbę osób, która kiedykolwiek z nich korzystała ocenia się między 8 a 10 mln. Te liczby są ogromne, prawda?
Najliczniejszą grupę użytkowników mają stanowić osoby między 25. a 34. rokiem życia. Dlaczego? Są młodzi, przebojowi, ale nie mają gdzie szukać miłości - na studniach nie ma osób atrakcyjnych, nie chcą wiązać się z nikim w pracy, nie mają czasu na poznawanie nowych osób w rzeczywistości pozawirtualnej. Randki za pomocą aplikacji mobilnych mogą odbywać się cały czas - na zakupach, w domu, w pracy, u fryzjera. Są one dyskretne, mamy możliwość wyboru partnera, zablokowania innych osób, ukrycia profilu i możliwość przeważnie darmowego logowania.
Warto wiedzieć: Rodzaje miłości w kulturze europejskiej, tradycji chrześcijańskiej i współczesnych teoriach
Aplikacje randkowe pozwalają poznać inne osoby, poflirtować z nimi i ewentualnie doprowadzić do spotkania w rzeczywistości. Jeśli jesteśmy szczerzy i nie kreujemy się na kogoś, kim nie jesteśmy, aplikacje randkowe pozwolą nam rozpocząć związek, który w realu ma rację bytu.
Hormony w pierwszej fazie związku: faza pożądania, przyciągania i przywiązania. Jak się zakochujemy i co się dzieje z naszym ciałem? Zobaczcie: