Polub nas na Facebooku
Czytasz: Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?
menu
Polub nas na Facebooku

Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Doktor trzyma w dłoni aparat słuchowy.

Fot. Maica / Getty Images

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Aparat słuchowy przywraca komfort w wielu aspektach życia. Komunikacja, która dzięki niemu jest na nowo możliwa, warunkuje swobodne poruszanie się w świecie. Niestety znaczna część pacjentów nie chce nosić aparatów słuchowych, mimo iż są one coraz bardziej dyskretne.

Jak działa aparat słuchowy?

Aparaty słuchowe wykorzystują nowoczesną technologię cyfrową. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb pacjenta. W tym celu dobór aparatu poprzedzają specjalistyczne badania słuchu, które stanowią podstawę dostosowania odpowiedniego aparatu. Nowoczesne aparaty słuchowe potrafią dostosować się właściwie do każdej sytuacji akustycznej. Nie tylko sprawiają, że do korzystającej z nich osoby dociera wyraźniejszy dźwięk, lecz także poprawiają mowę, tłumią hałas otoczenia oraz eliminują sprzężenia zwrotne. Nowoczesna technologia pozwoliła na wyeliminowanie w najnowszych aparatach słuchowych większości usterek i niedogodności charakterystycznych dla starszych modeli. Obecnie aparaty słuchowe są też dużo mniejsze i dyskretniejsze niż wcześniejsze ich wersje. 

Polecamy: Na czym polega badanie przesiewowe słuchu - metody, czynniki ryzyka i leczenie schorzeń narządu słuchu u dziecka

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowane ucho: 

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6 

Wyróżnia się:

 • aparaty słuchowe wewnątrzuszne – zalecane osobom z niedosłuchem małym,
 • aparaty słuchowe zauszne – zalecane osobom ze znacznym ubytkiem słuchu, a także osobom z wąskim kanalikiem słuchowym oraz tym, u których występuje wysięk z ucha.

Aparat słuchowy – nie tylko po to, by słyszeć lepiej

Aparat słuchowy to właściwie superkomputer, dzięki któremu życie osoby z niedosłuchem staje się prostsze. Najczęściej składa się z:

 • mikrofonu (odbierającego sygnały akustyczne),
 • procesora (wzmacniającego dźwięki i przekształcającego je w sygnały elektryczne),
 • głośnika (przekazującego sygnały do ucha użytkownika).

Najlepsze aparaty słuchowe pozwalają na:

 • ustalenie odpowiedniego poziomu głośności,
 • wzmocnienie częstotliwości, których dana osoba nie słyszy dobrze,
 • filtrowanie niepożądanych hałasów,
 • dostosowanie programów słuchowych do różnych sytuacji (słuchania muzyki, spaceru, wyjścia do restauracji).

Akcesoria do aparatów słuchowych pozwalają na komfortowe prowadzenie rozmowy telefonicznej (cewka telefoniczna w aparatach słuchowych zausznych). Odbieranie mowy i muzyki poprzez systemy zamontowane w salach konferencyjnych, teatrach, kinach. Odbieranie muzyki z innych źródeł dźwięku z interfejsem Bluetooth. Najnowocześniejsze aparaty słuchowe można nawet sterować dzięki specjalnym aplikacjom na smartfona.

Polecamy: Ucho wewnętrzne – budowa i choroby

Zobaczcie, jak hałas wpływa na słuch - eksperyment przeprowadzony w programie 36,6 °C dobitnie pokazuje, jak łatwo narazić swój słuch na uszczerbek":

Zobacz film: Jak ochronić słuch? Źródło: 36,6

Jak dobrać aparat słuchowy?

Dobór aparatu słuchowego wymaga wykonania szeregu badań słuchu. Tylko dzięki nim możliwe jest dostosowanie urządzenia do potrzeb konkretnej osoby.

Pierwszym etapem jest wywiad medyczny. Dotyczy on przede wszystkim chorób uszu (bóle ucha, wycieki, szumy w uszach, nadmierne wydzielanie woskowiny, przebyte operacje). Istotne są także informacje na temat zarówno innych chorób, przyjmowanych lekarstwa, jak również ogólnej sprawności fizycznej. Następnie ustala się tzw. profil słuchowy pacjenta. Dotyczy on sytuacji, w których pojawiają się problemy ze słuchem, i środowiska, w którym najwięcej czasu się spędza.

Drugi etap to otoskopia polegająca na sprawdzeniu ogólnego stanu ucha zewnętrznego za pomocą latarki ze szkłem powiększającym. W czasie otoskopii sprawdza się, czy w kanale słuchowych zewnętrznym nie ma woskowiny i ciał obcych, ocenia się także stan błony bębenkowej i zewnętrznej części małżowiny usznej.

Trzeci etap to właściwe badania słuchu:

 • Audiometria tonalna (badanie progu słyszalności) – dzięki temu badaniu określa się, jakie najcichsze dźwięki słyszy dana osoba. To jeden z najważniejszych kroków w doborze aparatu słuchowego. Istotne jest wykonanie badania progu słyszalności zarówno na drodze powietrznej (dźwięk generuje się do ucha przez słuchawki), jak i na drodze kostnej (dźwięk jest generowany poprzez wibracje za pomocą słuchawki kostnej zakładanej za ucho pacjenta). Wpływa to nie tylko na dopasowanie aparatu słuchowego, lecz także na proces leczenia.
 • Audiometria mowy – to badanie określa zdolności słuchowe pacjenta. Pomaga ustalić, które ucho należy zaopatrzyć w aparat słuchowy, jeśli pacjent nie chce korzystać z dwóch aparatów.
 • UCL (badanie progu dyskomfortu) – badanie progu głośność dźwięku, jaki jest nie do wytrzymania dla pacjenta.
 • Tympanometria – badanie diagnostyczne ucha środkowego. Nie jest wymagane przy doborze aparatu słuchowego, jednak protetyk może o nie poprosić.

Ile kosztuje aparat słuchowy?

Na cenę aparatu słuchowego ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim:

 • stopień redukcji szumów i poziom jego automatyzacji,
 • jakość odbioru szumów,
 • łączność bezprzewodowa.

Wpływ na cenę mają również dodatkowe rozwiązania zastosowane w aparacie słuchowym. Ceny urządzeń są bardzo zróżnicowane i wahają się od 1000 do 8000 zł. W ramach NFZ przyznawane są dofinansowania na aparaty słuchowe:

 • dla dzieci i osób do 26. roku – raz na 3 lata 2000 zł na aparat słuchowy oraz 60 zł na wkładkę uszną; niedosłuch musi przekraczać wartość 30 dB HL;
 • dla osób powyżej 26. roku życia – raz na 5 lat, 700 zł na aparat słuchowy oraz 50 zł na wkładkę uszną; niedosłuch w uchu aparatowym musi przekraczać 40 dB HL.

Bibliografia:

 1. E. Hojan, Akustyka aparatów słuchowych Wydawnictwo Naukowe UAM Poznań 1997
 2. E. Hojan, Miernictwo Aparatów Słuchowych Wydawnictwo Naukowe UAM Poznań 2001.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Próba Webera – zasady i interpretacja wyników prób stroikowych
Próba Webera – zasady i interpretacja wyników prób stroikowych TVN zdrowie
Audiometria tonalna – czym jest i do czego jest wykorzystywana?
Audiometria tonalna – czym jest i do czego jest wykorzystywana? TVN zdrowie
Psychoterapia online – skuteczna czy nie?
Psychoterapia online – skuteczna czy nie? Dzień Dobry TVN
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?