Każdego roku Contraception Atlas porównuje dostęp do antykoncepcji w 46 europejskich krajach. Pod uwagę brane są jakość i dostępność informacji na temat antykoncepcji, zakres refundacji, dostępność poradnictwa oraz wymóg recept i dodatkowych zgód na otrzymanie środków antykoncepcyjnych.
100 procent, według raportu, oznacza pełny dostęp do antykoncepcji, a im ta wartość niższa, tym dostępność do środków jest gorsza. Najwyższa wartości osiągają kraje: Belgia (90,1 proc.), Francja (90,1 proc.) i Wielka Brytania (87,6 proc.), a najniższe Polska (31,5 proc.). Wyprzedzają nas m. in. Rosja (42,8 proc.) i Ukraina (44,3 proc.).
Na tak niską ocenę ma wpływ decyzja o przywróceniu recepty na antykoncepcję awaryjną oraz brak refundacji środków antykoncepcyjnych (jest on poniżej przeciętnej w całej Europie). W raporcie podkreślono, że w Polsce nie ma żadnych ulg dla nastolatków czy najbiedniejszych, co w wielu rozwiniętych krajach europejskich jest normą.
Więcej na ten temat znajdziecie na: Polska ostatnia w rankingu dostępności antykoncepcji
Jakie są metody antykoncepcji? Zobaczcie na filmie:
Antykoncepcja - co trzeba wiedzieć o świadomym planowaniu rodziny?
Wyróżniamy:
- antykoncepcję mechaniczną, czyli taką, która tworzy fizyczną barierę uniemożliwiającą plemnikom dotarcie do komórki jajowej. W tym celu stworzone są prezerwatywy (dla mężczyzn) oraz krążki dopochwowe, kapturki dopochwowe (diafragma) i prezerwatywy kobiece (femidom);
- antykoncepcję hormonalną, czyli pigułki antykoncepcyjne, plaster antykoncepcyjny, zastrzyki, wkładka wewnątrzmaciczna zawierająca gestageny, implanty antykoncepcyjne;
- antykoncepcja chemiczna, czyli taka, która ma na celu unieszkodliwienie plemników - pianki, żele, globulki i kremy;
- antykoncepcja naturalna o bardzo niskiej skuteczności;
- antykoncepcja awaryjna - czyli przyjmowana po stosunku seksualnym;
- antykoncepcja chirurgiczna, np. wazektomia (przecięcie nasieniowodów), sterylizacja (przecięcie bądź zablokowanie jajowodów).
A teraz, jakie są mity na temat antykoncepcji? Dowiecie się tego z filmu, ale przypominamy, że irygacja pochwy po stosunku, seks w czasie menstruacji oraz podczas karmienia piersią, nie są metodami antykoncepcyjnymi: