Polub nas na Facebooku
Czytasz: Antybiotyk na zapalenie płuc u dziecka – kiedy jest konieczny?
menu
Polub nas na Facebooku

Antybiotyk na zapalenie płuc u dziecka – kiedy jest konieczny?

Chore dziecko leży na łóżku, na boku i dmucha w chusteczkę.

Fot. Imgorthand / Getty Images

Noworodki i małe dzieci czasami wymagają hospitalizacji i leczenia dożylnego w przypadku zapalenia płuc. Szczególnie dotyczy to ciężkich przypadków. Najczęstszą przyczyną zapalenia płuc u dzieci jest bakteria Streptococcus pneumoniae oporna na kotrimoksazol. Zaleca się stosowanie antybiotyków beta-laktamowych lub makrolidów.

Zapalenie płuc u dziecka najczęściej przebiega z wysoką gorączką, objawami z układu oddechowego i naciekami w tkance śródmiąższowej płuc czy w pęcherzykach płucnych. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania przedmiotowego i obrazowego. Nie każde zapalenie płuc wymaga podawania antybiotyku. Antybiotyk na zapalenie płuc dobiera się według indywidualnych potrzeb.

Antybiotyk na zapalenie płuc u dziecka – kiedy jest konieczny?

Nie każde zapalenie płuc u dziecka wymaga stosowania antybiotyków. Są one podawane przy podejrzeniu zapalenia bakteryjnego. W wypadku zapalenia wirusowego stosuje się leczenie objawowe. Dlatego też lekarz, diagnozując zapalenie płuc, powinien ocenić, jaka etiologia zapalenia jest najbardziej prawdopodobna, i na tej podstawie dostosować leczenie.

Najczęstsze przyczyny zapalenia płuc są zależne od grupy wiekowej dziecka:

  1. Noworodki narażone są na zapalenie płuc o etiologii bakteryjnej. Dochodzi do niego przede wszystkim podczas porodu, kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny kobiety. Do głównych czynników zakażenia zalicza się tu Streptococcus agalactiae, Enterobacteriaceae i Listeria monocytogenes.
  2. Dzieci od 3. tygodnia życia do 3. miesiąca najczęściej zapadają na bakteryjne zapalenia płuc wywołane przez: Streptococcus pneumoniae, Chlamydia trachomatis, Staphylococcus aureus, Bordetella pertussis.
  3. Dzieci w wieku od 4 miesięcy do 4 lat najczęściej chorują na wirusowe zakażenia, rzadziej na bakteryjne, wywołane przez Streptococcus pneumoniae.
  4. Dzieci pomiędzy 5. a 15. rokiem życia chorują najczęściej na bakteryjne zapalenie płuc wywołane przez: Streptococcus pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae oraz Chlamydophila pneumoniae.

Wśród wszystkich czynników etiologicznych przyczyniających się do rozwoju zapalenia płuc najczęstsze są Streptococcus pneumoniae, stąd też wprowadzono szczepienie przeciwko pneumokokom do kalendarza szczepień dzieci.

Wśród czynników predysponujących do rozwoju zapalenia płuc u dziecka, kiedy konieczne jest stosowanie antybiotyków na zapalenie płuc, zalicza się:

Zobaczcie na filmie, jak wygląda leczenie zapalenia płuc:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie zapalenia płuc? Źródło: 36,6

Objawy zapalenia płuc wymagające antybiotyku

Antybiotyk na zapalenie płuc o etiologii bakteryjnej jest podawany w sytuacji pojawienia się wysokiej gorączki połączonej z dreszczami. Niejednokrotnie dzieci skarżą się na objawy nietypowe, jak bóle brzucha. Pojawiają się objawy ze strony przewodu pokarmowego, czyli kaszel, duszność.

Wirusowe zapalenie płuc u dziecka, które nie wymaga podawania antybiotyku, daje zazwyczaj mniej nasilone objawy. Kaszel może utrzymywać się długo, dochodzi do przyspieszenia oddechu, a objawy ustępują samoistnie przy nawadnianiu dziecka i odpoczynku.

Należy pamiętać, że jeśli nie podejmie się leczenia, istnieje ryzyko rozwoju poważnych powikłań w postaci: ropniaka opłucnej, ropnia płuca, martwiczego zapalenia płuc.

U dzieci zawsze konieczna jest konsultacja lekarska, kiedy pojawiają się gorączka i objawy z układu oddechowego, a także osłabienie. Często maleje apetyt, dziecko jest osłabione, niechętne do zabawy.

Zapalenie płuc u dziecka – leczenie w szpitalu

W zależności od wieku dziecka i nasilenia objawów klinicznych, lekarz decyduje o konieczności hospitalizacji czy też możliwości leczenia domowego. Szpitalne leczenie jest wskazane w przypadku noworodków czy niemowląt w pierwszych miesiącach życia, gdyż w tej grupie wiekowej niejednokrotnie jest konieczne podawanie dożylne antybiotyków. Zalecana jest stała obserwacja tych dzieci, które często mają niespecyficzne objawy, a ich stan może się dramatycznie pogorszyć w bardzo krótkim czasie.

Jaki antybiotyk na zapalenie płuc u dziecka?

Jeśli potrzebny jest antybiotyk, dobiera się go indywidualnie. Czasami lekarz wstrzymuje się przez 48 godzin z wdrożeniem antybiotyków u starszych dzieci, by na podstawie objawów ocenić, czy z pewnością ma do czynienia z zapaleniem bakteryjnym. Jeśli przyczyną zapalenia płuc są bakterie, podaje się antybiotyki. U dzieci najczęściej stosowanymi antybiotykami na zapalenie płuc są antybiotyki beta-laktamowe, jak amoksycylina. Można też stosować makrolidowe antybiotyki, jak klarytromycyna. W ciężkich przypadkach można rozważyć połączenie antybiotyków z tych dwóch grup. Aminoglikozydy są stosowane wyłącznie u noworodków.

Najczęściej leczenie antybiotykami trwa 5–7 dni. Jeśli nie obserwuje się u dziecka poprawy, antybiotyk powinno się zmienić dopiero po 3 dniach leczenia. Nie stosuje się kotrimoksazolu ani doksycykliny jako antybiotyków na zapalenie płuc u dzieci. Wynika to z tego, że najczęstszy czynnik etiologiczny u dzieci, czyli Streptococcus pneumoniae, jest na nie odporny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
2
Polecamy
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać zapalenie płuc u niemowlaka?
Przyczyny i objawy
Jak rozpoznać zapalenie płuc u niemowlaka? Przyczyny i objawy TVN zdrowie
Bakteryjne zapalenia płuc – jakie bakterie je wywołują?
Bakteryjne zapalenia płuc – jakie bakterie je wywołują? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?