Polub nas na Facebooku
Czytasz: Amotaks Dis - ulotka, dawkowanie, antybiotyk, tabletki
menu
Polub nas na Facebooku

Amotaks Dis - ulotka, dawkowanie, antybiotyk, tabletki

Lekarz w gabinecie

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Amotaks Dis to antybiotyk, który można kupić w postaci syropu (dla dzieci) lub tabletek DIS (500 mg, 750 mg, 1 g). Substancją czynną leku jest amoksycylina. Antybiotyk Amotaks jest stosowany w leczeniu wywołanych przez bakterie zakażeń różnych części ciała.

Amotaks Dis – działanie leku

Amotaks jest antybiotykiem przypisywanym pacjentom w celu leczenia  wywołanych przez bakterie zakażeń różnych części ciała. Amotaks można również stosować, jednocześnie z innymi lekami, w leczeniu choroby wrzodowej żołądka.

Amotaks Dis – skład leku

Substancją czynną leku jest, jak już wspominaliśmy, amoksycylina (w postaci amoksycyliny trójwodnej). Każda z tabletek leku zawiera odpowiednią dawkę amoksycyliny (500 mg, 750 mg, 1 g amoksycyliny). Wśród pozostałych składników leku znajdziemy: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian, aromat truskawkowy, aromat malinowy, aromat tropik, aspartam.

Amotaks Dis – dawkowanie leku

Zacznijmy od tego, że lek Amotak w postaci tabletek można z łatwością przełamać na dwie równe dawki. Amotaks można połykać w całości lub po rozkruszeniu popijając szklanką wody, ssać lub wypić po przygotowaniu z nich zawiesiny (do szklanki z niewielką ilością przegotowanej, chłodnej wody wrzucić odpowiednią liczbę tabletek, dobrze wymieszać aż do równomiernego rozmieszania i wypić natychmiast po przygotowaniu).

Bez znaczenia jest pora przyjmowania leku - antybiotyk można zażywać przed posiłkiem, w trakcie lub po posiłku.

Ważne! Należy zachować równe, co najmniej 4-godzinne, odstępy pomiędzy dawkami podawanymi w ciągu doby.

Dawka leku jest zależna od masy ciała pacjenta (w przypadku dzieci do 40 kilogramów zazwyczaj stosowana dawka to 40 mg do 90 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, podawane w dwóch lub trzech dawkach podzielonych). Maksymalną dawką leku jest 100 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. 

Dorośli, osoby w podeszłym wieku i dzieci o masie ciała 40 od 250 mg do 500 mg trzy razy na dobę lub 750 mg do 1 g co 12 godzin, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.

W przypadku ciężkich zakażeń wskazana dawka to 750 mg do 1 g trzy razy na dobę, a w przypadku zakażenia układu moczowego: 3 g dwa razy na dobę przez jeden dzień. Z kolei w przypadku choroby z Lyme (borelioza – zakażenie przenoszone przez kleszcze): pojedynczy rumień wędrujący (wczesna postać – plama rumieniowa o barwie różowo-czerwonej): 4 g na dobę. Objawy układowe (późna postać – poważniejsze objawy lub gdy choroba obejmuje wiele narządów): do 6 g na dobę.

W celu leczenia choroby wrzodowej żołądka: 750 mg lub 1 g dwa razy na dobę przez 7 dni w skojarzeniu z innymi antybiotykami i lekami stosowanymi w leczeniu wrzodów żołądka. W celu zapobiegania zapalenia wsierdzia w trakcie zabiegów chirurgicznych dawka leku jest ustalana indywidualnie.

Maksymalna zalecana dawka Amotaks Dis to 6 g na dobę.

Amotaks Dis – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania leku są zakażenia wywołane przez bakterie  Lek można stosować, jednocześnie z innymi lekami, w leczeniu choroby wrzodowej żołądka.

Zobaczcie, w jaki sposób grzyb przyczynił się do odkrycia antybiotyku:

Zobacz film: W jaki sposób grzyb przyczynił się do odkrycia antybiotyku? Źródło: Co nas truje?

Amotaks Dis – przeciwwskazania do stosowania leku

Lek nie może być stosowany jeśli pacjent ma uczulenie na amoksycylinę, penicylinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku oraz jeśli u pacjenta kiedykolwiek stwierdzono uczulenie na jakikolwiek inny antybiotyk.

Należy poinformować lekarza przed zastosowaniem leku, jeśli pacjent:

  • choruje na mononukleozę zakaźną (gorączka, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych oraz skrajne zmęczenie);
  • ma chorobę nerek;
  • nieregularnie oddaje mocz.

Amotaks Dis – interakcje

Stosowanie allopurynolu (stosowany w dnie moczanowej) zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u pacjenta skórnych reakcji alergicznych. Jeśli  pacjent przyjmuje probenecyd (równeiż stosowany w dnie moczanowej), lekarz prowadzący może zdecydować o modyfikacji dawki leku Amotaks Dis.

Jeśli razem z lekiem Amotaks Dis pacjent stosuje leki zmniejszające krzepliwość krwi (takie jak warfaryna), może być konieczne wykonanie dodatkowych badań krwi.

Co istotne to to, że inne antybiotyki (takie jak tetracyklina) mogą zmniejszać skuteczność leku Amotaks Dis. 

Jeśli pacjent przyjmuje metotreksat (stosowany w leczeniu nowotworów i łuszczycy o ciężkim przebiegu), Amotaks Dis może powodować nasilenie działań niepożądanych.

Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, chyba że czuje się dobrze. Lek może wpływać na samopoczucie i powodować m. in. zawroty głowy.

Amotaks Dis – skutki uboczne

Bardzo rzadkie działania niepożądane to między innymi reakcje uczuleniowe, w tym: swędzenie i wysypka skórna, obrzęk twarzy, warg, języka, ciała lub trudności w oddychaniu. Objawy te mogą być ciężkie, w rzadkich przypadkach mogą prowadzić do śmierci.

Do bardzo rzadkich działań niepożądanych zaliczamy także wysypkę lub punktowe, płaskie, czerwone, okrągłe plamki pod powierzchnią skóry lub zasinienie skóry, które mogą być objawem zapalenia naczyń krwionośnych w wyniku reakcji alergicznej. Może to być związane z bólem stawów (zapalenie stawów) oraz chorobą nerek.

Bardzo rzadko zdarzają się reakcje alergiczne typu późnego, występujące zazwyczaj od 7 do 12 dni po przyjęciu leku Amotaks Dis, niektóre z obserwowanych objawów to: wysypki, gorączka, bóle stawów oraz powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza pod pachami.

Bardzo rzadko może pojawić się także reakcja skórna zwana rumieniem wielopostaciowym, objawiająca się swędzącymi czerwonofioletowymi wykwitami na skórze, zwłaszcza na dłoniach lub podeszwach stóp, obrzękiem na skórze (przypominającym pokrzywkę), wrażliwe na dotyk miejsca w obrębie jamy ustnej, oczu lub narządów płciowych. Może wystąpić gorączka oraz uczucie zmęczenia.

Do innych ciężkich reakcji skórnych zaliczamy zmiany w zabarwieniu skóry, grudki pod skórą, pęcherze, krosty, złuszczanie się skóry, zaczerwienienie, ból, swędzenie i łuszczenie się skóry. Mogą one przebiegać z gorączką, bólami głowy i ciała.

Objawami niepożądanymi mogą być także objawy grypopodobne z wysypką, gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych i nieprawidłowymi wynikami badań krwi [w tym zwiększeniem liczby krwinek białych (eozynofilia) oraz zwiększeniem aktywności enzymów wątrobowych]; polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnymi (ang. Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms, DRESS).

Mogą także pojawić się gorączka, dreszcze, ból gardła i inne objawy zakażenia lub skłonność do siniaczenia. Mogą to być objawy zaburzeń dotyczących krwi.

Bardzo rzadko występuje reakcja Jarischa-Herxheimera. Podczas stosowania leku Amotaks Dis w leczeniu choroby z Lyme (boreliozy) może wystąpić gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy oraz wysypka na skórze.

Do bardzo rzadko występujących objawów niepożądanych zaliczamy także zapalenie jelita grubego, wywołujące biegunkę (czasami z domieszką krwi), ból i gorączkę.

Mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane dotyczące wątroby. Występują zazwyczaj u pacjentów poddanych leczeniu przez dłuższy okres, mężczyzn i osób w podeszłym wieku.

Czasem mogą wystąpić mniej ciężkie reakcje skórne, na przykład umiarkowanie swędząca wysypka (okrągłe, różowoczerwone wykwity), przypominające pokrzywkę obrzęki na przedramionach, nogach, dłoniach, rękach lub stopach. Występuje ona niezbyt często (może wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów).

Niezbyt częstym działaniem niepożądanym są wymioty, a do bardzo rzadkich należą pleśniawki (zakażenia drożdżakowe pochwy, jamy ustnej lub fałdów skóry), lekarz lub farmaceuta doradzi sposób leczenia, zaburzenia czynności nerek, drgawki, zwłaszcza u pacjentów przyjmujących duże dawki lub mających problemy z nerkami, zawroty głowy, nadmierna aktywność, kryształki w moczu widoczne jako zmętnienie moczu lub trudności lub dyskomfort podczas oddawania moczu; w celu uniknięcia tych objawów należy przyjmować dużą ilość płynów, przebarwienie zębów (u dzieci), które zazwyczaj może być usunięte przez szczotkowanie, żółty, brązowy lub czarny, włochaty język, nadmierny rozpad czerwonych krwinek, co może prowadzić do anemii; objawy to: zmęczenie, bóle głowy, duszność, zawroty głowy, bladość i zażółcenie skóry i białkówek oczu, zmniejszenie liczby białych krwinek, zmniejszenie liczby płytek krwi (krwinek biorących udział w krzepnięciu krwi), krew może krzepnąć dłużej niż zazwyczaj; może to być widoczne w przypadku krwawienia z nosa lub skaleczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Cipronex 500 mg - ulotka, dawkowanie, skutki uboczne, lek
Cipronex 500 mg - ulotka, dawkowanie, skutki uboczne, lek TVN zdrowie
Augmentin ES – ulotka.
Jak działa lek?
Kiedy warto go stosować?
Augmentin ES – ulotka. Jak działa lek? Kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?