Polub nas na Facebooku
Czytasz: Amniopunkcja - co to za badanie? Kiedy należy je wykonać?
menu
Polub nas na Facebooku

Amniopunkcja - co to za badanie? Kiedy należy je wykonać?

Ciążowy brzuch. Kobieta w brązowej bluzce.

Fot: gettyimages.com / sot

Amniopunkcja to badanie prenatalne, które wykonywane jest u kobiet w ciąży. Jego celem kiedy potwierdzenie lub wykluczenie wad płodu. Jakie są przesłanki do wykonania badania? Jak wygląda badanie i jak interpretować wyniki amniopunkcji?

Amniopunkcja to badanie inwazyjne, które wykonywane jest u kobiet w ciąży. Badanie ma potwierdzić lub wykluczyć ewentualne wady płodu. Warto podkreślić, że wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala wprowadzić odpowiednie postępowanie, tak, aby na świat przyszło zupełnie zdrowe dziecko.

Amniopunkcja – co to za badanie?

Amniopunkcja jest badaniem inwazyjnym, którego wiele kobiet się obawia. Najczęściej wykonuje się je między 13. a 15. tygodniem ciąży w celu wykluczenia lub potwierdzenia wady genetycznej płodu. W czasie badania lekarz przebija powłoki brzuszne i pęcherz płodowy i pobiera 15 ml płynu owodniowego (wód płodowych).

Badanie obywa się aseptycznych warunkach. Lekarz, aby mieć całkowitą pewność, że wykonując wkłucie nie uszkodzi płodu, korzysta z aparatu do badania USG. Zanim specjalista wykona wkłucie podaje znieczulenie miejscowe, a samo miejsce wkłucia dokładnie dezynfekuje. Sama procedura pobrania płynu do dalszego badania trwa zaledwie kilka minut.

W próbce płynu znajdują się komórki płodu pochodzące ze złuszczającej się skóry, układu moczowo-płciowego i pokarmowego. W laboratorium komórki są namnażane, następnie wykonuje się badanie zestawu chromosomów dziecka, czyli tzw. kariotyp. Na wyniki badania czeka się zazwyczaj 2-3 tygodnie.

Badanie pociąga za sobą bardzo niewielkie ryzyko poronienia (szacuje się, że dochodzi do niego w 0,5-1 proc. przypadków). Mimo to wykonywane jest ono tylko u tych kobiet, które spełniają określone kryteria.

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Amniopunkcja – wskazania do wykonania badania?

Mimo że amniopunkcja zaliczana jest do badań prenatalnych, które powinna wykonać każda kobieta, to nie jest ona wykonywana u wszystkich przyszłych mam. Wskazaniem do wykonania badania jest m.in. wiek kobiety. W przypadku kobiet, które zaszły w ciążę po 35 roku życia ryzyko wystąpienia wad u płodu jest znacznie większe, dlatego wszystkie kobiety, które zdecydowały się na późne macierzyństwo powinny wykonać amniopunkcję. Badanie zalecane jest także tym kobietom, u których w rodzinie (także po stronie męża) występowały choroby genetyczne, urodziły chore dziecko, np. z zespołem Downa lub wadą ośrodkowego układu nerwowego (np. wodogłowiem, przepukliną mózgowo-rdzeniową) albo z jedną z chorób metabolicznych (m.in. mukowiscydozą).

Wskazaniem do wykonania amniopunkcji jest także wtedy, gdy test potrójny wykrył w surowicy krwi ciężarnej wysokie stężenie alfafetoproteiny (może to oznaczać rozszczep kręgosłupa u dziecka).

Amniopunkcja – dlaczego warto wykonać badanie?

Amniopunkcja to badanie, które budzi wśród przyszłych mam ogromne obawy. Jest ono jednak bardzo bezpieczne, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Statystyki pokazują, że u 100 kobiet, u których wykonano badanie aż 96 rodzi całkowicie zdrowe dzieci.

W sytuacji, gdy badanie potwierdzi obawy i okaże się, że dziecko przyjdzie na świat chore, rodzice zyskują czas na oswojenie się z tą informacją, a także podjąć decyzję czy są w stanie udźwignąć taki ciężar i czy gotowi są na tak duże wyzwanie i zmianę planów.

Warto jednak podkreślić, że medycyna rozwija się bardzo szybko. Choroby, które jeszcze wczoraj były nieuleczalne, dzisiaj nie stanowią dla lekarzy wyzwania. Tak samo jest z wadami genetycznymi. Ogromną ich część można leczyć, a nawet operować jeszcze w czasie życia płodowego dziecka, dzięki temu na świat przychodzą całkowicie zdrowe dzieci.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka?
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka? Dzień Dobry TVN
Jakie badania przed ciążą dla kobiet i mężczyzn?
Czy to dobry pomysł?
Jakie badania przed ciążą dla kobiet i mężczyzn? Czy to dobry pomysł? Dzień Dobry TVN
Badania prenatalne wykrywają wady rozwojowe i choroby płodu
Badania prenatalne wykrywają wady rozwojowe i choroby płodu TVN zdrowie
Na czym polega test PAPP-A i dlaczego jest taki ważny?
Na czym polega test PAPP-A i dlaczego jest taki ważny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby