Czy alkohol rozgrzewa?
Naczynia krwionośne, które znajdują się tuż pod skórą, - pod wpływem alkoholu - zaczynają się rozszerzać. Na naszej skórze pojawiają się rumieńce, krew szybciej krąży.
Mimo że czujemy, że jest nam cieplej, to w rzeczywistości temperatura naszego ciała spada. Jeśli kierowani tym złudnym wrażeniem zaczniemy zdejmować czapkę, rękawiczki - w bardzo mroźne dni - może dojść do wychłodzenia organizmu, czyli hipotermii. Taki stan stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia.
Jak rozpoznać odmrożenie?
Do objawów odmrożenia należą m.in. wyraźne zaczerwienie skóry, któremu może towarzyszyć niezbyt intensywny ból. Jeśli osoba z takimi symptomami nie otrzyma w porę pomocy, może dojść do martwicy. Często, aby ratować życie pacjenta, konieczna jest amputacja.
Warto dodać, że picie alkoholu na mroźne może być szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami serca. Niskie temperatury i wysoko procentowe napoje w organizmie zmuszają serce do bardziej wytężonej pracy. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia tętniczego. Sprzyja również wystąpieniu arytmii.
Zobacz wideo: Co to jest hipoteramia?
Źródło: gazetakrakowska.pl