Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alantan plus (maść) - ulotka, zastosowanie i skład leku
menu
Polub nas na Facebooku

Alantan plus (maść) - ulotka, zastosowanie i skład leku

Kobieta, która wyciska maść

Fot: Marina Vol / gettyimages.com

Alantan plus jest lekiem stosowanym miejscowo, na skórę. Poprawia jej nawilżenie, wspomaga leczenie ran, zwiększa elastyczność skóry. Może być z powodzeniem stosowany u niemowląt jako środek zapobiegający odparzeniom od pieluszek.

Alantan plus – działanie leku 

Zawarte w leku substancje czynne działają złuszczająco na skórę, poprawiając jej nawilżenie oraz wspomagając leczenie ran (alantoina). Druga substancja czynna, deksopantenol, głęboko wnika w skórę, gdzie przekształca się w kwas pantotenowy, zwiększając tym samym elastyczność skóry.

Alantan plus – skład leku

Jak już wspomnieliśmy, substancjami czynnymi leku są: alantoina i deksopantenol. 1 g kremu zawiera 20 mg alantoiny i 50 mg deksopantenolu (50% roztwór pantenolu w glikolu propylenowym).

Pozostałe składniki kremu to lanolina, parafina ciekła, alkohol cetostearylowy, etylu parahydroksybenzoesan, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona, polawax NF.

Lek Alantan plus jest zamknięty w aluminiowej tubie, wewnątrz lakierowanej, z membraną i zakrętką z PE, zawierająca 35 g kremu. Do każdego preparatu dołączana jest ulotka.

Alantan plus – dawkowanie leku

Lek należy stosować wyłącznie na skórę. Miejsca zmienione chorobowa smarujemy raz lub kilka razy na dobę. W przypadku niemowląt krem nakładamy na miejsca narażone na odparzenia, można to robić przy każdej zmianie pieluchy. Lek Alantan plus powinien być nakładany na oczyszczoną i suchą skórę. Nie ma danych dotyczących przedawkowania leku. 

Brak poprawy lub gorsze samopoczucie jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania wynosi 6 miesięcy. Lek Alantan Plus można stosować w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego użycia leku, nie przekraczając terminu ważności umieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Alantan plus – wskazania do stosowania leku

Lek jest wskazany do pielęgnacji skóry podrażnionej i suchej, w leczeniu otarć, pęknięć skóry, niewielkich skaleczeń, przy leczeniu oparzeń słonecznych oraz tych po radioterapii i fototerapii. Alantan plus zapobiega odparzeniom u niemowląt, nadmiernemu rogowaceniu skóry dłoni i stóp. Jest także stosowany wspomagająco w atopowym zapaleniu skóry, wyprysku alergicznym, zapaleniu błony śluzowej nosa i owrzodzeniach podudzi. 

Pamiętajmy jednak, że w przypadku braku poprawy po tygodniu stosowania wymaga konsultacji z lekarzem. 

Alantoina zawarta w leku Alantan plus działa złuszczająco oraz osłaniająco na skórę, przywracając nawilżenie. Dodatkowo wspomaga leczenie ran przez pobudzanie wzrostu nowej tkanki. Substancja czynna, jaką jest alantoina, stosowana regularnie może zapobiegać nadmiernemu rogowaceniu skóry oraz nadmiernemu odkładaniu się keratyny.

Deksopantenol. o czym już wspominaliśmy, głęboko wnika w skórę, gdzie przekształca się w kwas pantotenowy. Zwiększone zapotrzebowanie na kwas pantotenowy występuje w przypadku uszkodzeń i różnego rodzaju chorób skóry. Deksopantenol ma zdolność wiązania wody zwiększając tym samym elastyczność skóry. 

Zobaczcie, co robić po oparzeniu słonecznym. Jak sobie pomóc?

Zobacz film: Co robić po oparzeniu słonecznym? Źródło: Dzień Dobry TVN

Alantan plus – przeciwwskazania do stosowania leku

Lek jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na którykolwiek z jego składników. 

Nie wolno go stosować do oczu, na ostre stany zapalne skóry, przebiegające z wysiękiem.

Jeśli podczas stosowania leku wystąpią objawy niepożądane należy przerwać jego stosowanie. Objawy niepożądane to np. zaczerwienienie, uczucie swędzenia.

Leku nie można stosować po terminie ważności. Wszystkie środki farmaceutyczne po dacie ważności lub po zakończeniu kuracji powinny zostać odniesione do punktu aptecznego. Wyrzucanie leków do kanalizacji powoduje zanieczyszczenie środowiska. Leków nie wolno także wyrzucać do śmieci. 

Alantan plus – interakcje

Nie stwierdzono oddziaływania leku Alantan plus z innymi lekami stosowanymi miejscowo na skórę. Lek nie wpływa na obsługę maszyn, a pacjentki w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed jego zastosowaniem. 

Alantan plus – skutki uboczne

Lek może powodować pojawienie się miejscowej reakcji skórnej, np. kontaktowego zapalenia skóry. Może także podrażniać skórę i powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?