Polub nas na Facebooku
Czytasz: Akacja: właściwości oraz zastosowanie lecznicze, odmiany akacji
menu
Polub nas na Facebooku

Akacja: właściwości oraz zastosowanie lecznicze, odmiany akacji

NAN

Fot.: Mushy / stock.adobe.com

Akacja za sprawą leczniczych właściwości jest rośliną znaną człowiekowi od tysięcy lat. Stosowanie akacji pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych, leczeniu bólu brzucha, bólu gardła oraz niestrawności żołądkowych. Produkty z akacji znalazły zastosowanie także w branży kosmetycznej.

Drzewa oraz krzewy akacjowe są niezwykłymi roślinami. Na całym świecie występuje blisko 1300 gatunków roślin akacjowatych. Znalazły szerokie zastosowanie w medycynie, a także w przemyśle drzewnym.

Akacja – charakterystyka rośliny

Rośliny akacjowate występują niemal pod każdą szerokością geograficzną z wyjątkiem Antarktydy. Najwięcej, bo ok. 950 gatunków, rośnie w krajach strefy tropikalnej oraz subtropikalnej (Etiopia, Kongo, Somalia, RPA, Tasmania, Australia, Indie i kraje Półwyspu Indochińskiego). Na terenie Europy (w tym Polski) występuje głównie robinia akacjowa, zwana potocznie akacją. Drzewo ma charakterystyczny kształt – dość niski pień wraz z bujną i nieregularną koroną. Osiąga wysokość maksymalnie 25 metrów. Nazwa robinii akacjowej pochodzi od Jeana Robina, który w XVII w. sprowadził ją do Europy z Ameryki Północnej.

Kora pnia oraz konarów robinii akacjowej cechuje się twardością, a także głębokim i bruzdowatym spękaniem. Akacja występująca w Polsce (poza plantacyjnymi sadzonkami i krzewami akacjowymi) ma ciemnoszarą barwę, dużą ilość kwiatów oraz owalne liście. Robinia akacjowa jest rośliną, która przyjmuje się w większości gleb, nie ma dużego zapotrzebowania na wodę oraz jest odporna na zanieczyszczenie środowiska. Dzięki temu jest stałym elementem wielu miejskich parków oraz alejek. Liście akacji są złożone z nieparzystych listków (od 7 do 21). Od spodu mają szarozielony kolor, natomiast z wierzchu są jasnozielone.

Egzotyczne gatunki drzew akacjowatych osiągają nawet 45 m wysokości, a krzewy akacji od 1 do 2 m. W krajach tropikalnych odkryto nawet liany należące do gatunku akacjowatych. Akacje są bardzo częstym widokiem na stepach oraz sawannach. Wraz z baobabami występują również na terenach pustynnych. Pierwsze wzmianki o roślinach akacjowatych pochodzą z Biblii, gdzie wielokrotnie podkreślano jej lecznicze właściwości.

Lecznicze właściwości akacji

Kwiaty akacji są tradycyjnym lekiem na odtrucie organizmu. Współcześnie stosuje się wyciągi i ekstrakty z akacji jako uzupełnienie antybiotykoterapii podczas zatruć toksynami. Stosowanie robinii akacjowej pomaga w obniżeniu poziomu kwasu żołądkowego. Lekarstwa na jej bazie znalazły zastosowanie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Stosowanie środków farmakologicznych zawierających robinię akacjową bywa pomocne w łagodzeniu skutków choroby reumatycznej i schorzeń skóry.

W medycynie tradycyjnej akacja jest powszechnie stosowana w leczeniu wielu dolegliwości. Roślina działa wzmacniająco na organizm, łagodzi zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, bywa pomocna w łagodzeniu objawów zapalenia dróg żółciowych, stanów zapalnych nerek, zaburzeń przepływu żółci do dwunastnicy, stanów atonicznych. Akacja działa rozkurczowo, moczopędnie, przeciwobrzękowo i uspokajająco.

Kora akacji, zwłaszcza akacji Farnesa, ma działanie przeciwzapalne oraz ściągające. Wytwarza się z niej odwary przydatne do leczenia biegunek, nieżytów jelit, nieżytów żołądka, chorób skóry, stanów zapalnych gardła, dziąseł i jamy ustnej, a także nadmiernej potliwości stóp. Uważa się, że stosowanie kory akacji w formie nasiadówek pozwala uznać roślinę za pomocną w uzupełnianiu leczenia żylaków odbytów. Wyciągi z kory akacji stosuje się do przemywania oparzeń i kąpieli w przypadku schorzeń dermatologicznych (krost, egzem, grzybicy, wyprysków).

Zastosowanie akacji

Istnieje wiele skutecznych przepisów wykorzystujących akację. Jednym z nich jest tonik z kwiatów akacji, który można zastosować do codziennego przemywania twarzy. Można go używać zastępczo lub wraz z płynem do demakijażu. Aby samemu wykonać tonik z akacji, należy zalać szklankę kwiatów akacji przegotowaną lub zdemineralizowaną wodą i odstawić na około dobę. Po tym czasie powinno dodać się około 2 łyżek octu winnego i wymieszać. Otrzymany w ten sposób tonik nadaje się do codziennego użytku, zarówno dla skóry suchej, jak i tłustej. Za sprawą zawartych w akacji związków tonik działa nawilżająco i przyczynia się do zahamowania procesów starzenia skóry.

Innym przepisem wykorzystującym lecznicze właściwości akacji jest herbatka akacjowa. Łyżkę rozkruszonych kwiatów akacji należy zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 10 minut. Napar z kwiatów akacji należy odcedzić przez sito i pić kilka razy dziennie. Zwolennicy herbatki akacjowej polecają ją na wątrobę i trawienie. Ma ona też właściwości uspokajające i relaksujące. Osoby chcące otrzymać nieco mocniejszy napar mogą trzymać wrzątek wraz z kwiatami akacji przez dłuższy czas, a następnie zrezygnować z odcedzania. Tego typu napoje i wyciągi przyczyniają się do wzmocnienia układu nerwowego, dodają energii w stanach zmęczenia fizycznego oraz psychicznego. 

Zobacz film: Czy można przedawkować naturalne preparaty? Źródło: Wiem, co kupuję


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
168
18
Polecamy
Gdzie występuje i jakie ma właściwości kopytnik pospolity?
Gdzie występuje i jakie ma właściwości kopytnik pospolity? Dzień Dobry TVN
Właściwości lecznicze bluszczyku kurdybanka - na co działa i jak go stosować?
Właściwości lecznicze bluszczyku kurdybanka - na co działa i jak go stosować? Dzień Dobry TVN
Bratek polny – jakie ma właściwości?
Jak można go stosować?
Bratek polny – jakie ma właściwości? Jak można go stosować? TVN zdrowie
Jasnota biała – właściwości prozdrowotne.
Na co pomaga jasnota biała?
Jasnota biała – właściwości prozdrowotne. Na co pomaga jasnota biała? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia