Polub nas na Facebooku
Czytasz: Afirmacja – na czym polega? Jak tworzyć skuteczne afirmacje?
menu
Polub nas na Facebooku

Afirmacja – na czym polega? Jak tworzyć skuteczne afirmacje?

Mężczyzna na wizycie u psychologa, psycholog coś zapisuje

Fot: pressmaster / fotolia.com

Afirmacja to krótkie, pozytywne zdanie odnoszące się do potrzeb jednostki, którego wielokrotne powtórzenie w odpowiedni sposób ma wywołać pożądane zmiany. Działanie afirmacji opiera się na zjawisku autosugestii – zakodowaniu w podświadomości konstruktywnych wzorców działania. 

Afirmacje to stwierdzenia, które opisują pożądany kształt różnych aspektów życia, poczynając od zdrowia czy relacji międzyludzkich, a na materialnym dobrobycie kończąc. Są one swego rodzaju postanowieniami, które – jeśli zostaną odpowiednio umocowane w podświadomości – mogą kształtować rzeczywistość. Afirmacje służą bowiem „przeprogramowaniu” umysłu. Tworzą nowe tory myślenia, pozwalają na przeformułowanie negatywnych, ograniczających schematów postępowania na takie, które umożliwiają realizację marzeń.

Na czym polega afirmacja?

W gruncie rzeczy afirmacją jest każda myśl czy wypowiedź, z którą utożsamia się jej podmiot. Im częściej zostanie powtórzona i im silniejszy będzie wiązał się z nią ładunek emocjonalny, tym bardziej prawdopodobne, że stanie się dla danej osoby rzeczywistością. Trafi bowiem do podświadomości – swego rodzaju „magazynu” doświadczeń, schematów myślenia i działania. W codziennym życiu mechanicznie czerpie z nich świadomy umysł. Tymczasem podświadomość nie dokonuje ocen i analiz, akceptuje każdy komunikat, niezależnie od tego, czy jest on dla jednostki korzystny czy nie. Przechowuje obraz świata, jaki od najwcześniejszego dzieciństwa tworzą treści zasłyszane od rodziców, wychowawców, przeżycia w grupie rówieśniczej, w związkach, doświadczenia szkolne czy zawodowe.

Raz „zaakceptowana” przez podświadomość informacja pozostaje w niej w niezmienionej postaci jako paradygmat myślenia – nie zawsze pozytywny z punktu widzenia rozwoju i realizacji celów jednostki. W praktyce ludzie często afirmują negatywny obraz siebie i swojego życia, utwierdzają się w niskiej samoocenie, w ubóstwie czy samotności, w każdej sytuacji powtarzając niekorzystne schematy myślenia, przywoływane przez ich źle zaprogramowany umysł. Aby zmienić rzeczywistość, należy zatem na nowo ukształtować swoją podświadomość, zaszczepić w niej inne pozytywne wzorce i nawyki. Służy temu technika świadomej afirmacji.

Afirmacja jest przeciwieństwem ograniczającego przekonania. Ma stymulować rozwój, akceptację siebie, zaprogramować podświadomość od nowa tak, by służyła realizacji pragnień. Świadome afirmowanie polega na odpowiednim powtarzaniu pozytywnych twierdzeń tak długo, aż nastąpi identyfikacja jednostki z ich treścią.

Polecamy: Na czym polega psychoterapia? Rodzaje i metody leczenia

Skuteczna afirmacja

Afirmacje należy precyzyjnie konstruować, zachowując dbałość zarówno o ich formę, jak i o zawarty w nich przekaz. Dla osób, którym brak doświadczenia w tej dziedzinie, wsparciem może być gotowa baza afirmacji – tego rodzaju spisy dostępne są w podręcznikach czy na stronach internetowych. W miarę możliwości warto jednak tworzyć afirmacje samodzielnie, aby łatwiej było utożsamić się z ich treścią.

Afirmacja powinna być krótkim, zwięzłym zdaniem (należy unikać zdań wielokrotnie złożonych), skoncentrowanym na jednym zagadnieniu. Należy zawrzeć w nim najistotniejsze informacje. Zdanie musi zostać wyrażone w pierwszej osobie liczby pojedynczej (dobrze je wręcz połączyć z własnym imieniem), w czasie teraźniejszym – tak, jakby oczekiwana zmiana była już rzeczywistością. W przeciwnym razie podświadomość otrzyma komunikat, że afirmowany stan ma zaistnieć w nieokreślonej przyszłości. Z tego samego powodu trzeba wystrzegać się sformułowań „chcę”, „pragnę”, które jedynie potwierdzają istnienie niespełnionej potrzeby. Bardzo istotne jest także, by treść afirmacji była pozytywna, skoncentrowana wokół tego, do czego się dąży, a nie tego, czego chce się uniknąć. Podświadomość przyswaja bowiem negatywne myśli, nie zważając na stojące przed nimi zaprzeczenie.

Warto wiedzieć: Mandala zdrowia – definicja, znaczenie, interpretacja

Zgodnie z powyższymi wytycznymi przykładowa afirmacja zdrowia mogłaby wyglądać następująco: „Ja, imię, z każdym dniem staję się coraz zdrowszy”. Afirmacja miłości mogłaby zaś brzmieć: „Ja, imię, otwieram się na miłość mojego życia”. Błędnymi afirmacjami zaś byłyby: „Wyleczę się z nowotworu prostaty” czy „Nie chcę być dłużej sama”.

Aby afirmacje były skuteczne, przy ich tworzeniu należy pamiętać, że nie są to magiczne zaklęcia, które w cudowny sposób zmienią rzeczywistość, bez żadnego udziału formułującej je osoby. Mają dużą siłę oddziaływania, ale są jedynie pomocnym elementem pracy nad sobą. Rezultatu nie przynosi mechaniczne powtarzanie afirmacji. Musi wystąpić:

  • zgodności treści afirmacji z przekonaniami, uczuciami, dążnościami jednostki,
  • autentyczna wola zmiany i wiara w jej możliwość,
  • zaangażowanie w działania, które mają zmianie służyć,
  • radosne oczekiwanie na pożądaną zmianę.

Metody afirmacji

Istnieje wiele sposobów pracy z własnymi myślami. Każdy powinien indywidualnie wybrać metodę i porę, którą uzna za najbardziej w swoim przypadku skuteczną. W tym celu warto poeksperymentować. Najczęściej proponowane techniki to zapisywanie afirmacji na kartkach (można rozwieszać je w miejscach, na które często się spogląda), wielokrotne powtarzanie ich treści na głos, wyśpiewywanie na dowolnie wybraną melodię. Można to robić podczas codziennych, domowych zajęć, uprawiania sportu czy w drodze do pracy. Zaleca się też powtarzanie afirmacji przed lustrem, co wzmacnia ich działanie.

Ponieważ afirmacje to zdania, które mają trafić do podświadomości, dobrze by nie zostały poddane krytycznej ocenie świadomego umysłu. Dlatego skuteczną metodą jest powtarzanie ich w stanie relaksu albo tuż przed snem.    

Zobacz film: Leczenie psychiatryczne. Jak wygląda w praktyce? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
0
Polecamy
Podświadomość – czym jest, jak działa i jak na nią wpływać?
Podświadomość – czym jest, jak działa i jak na nią wpływać? TVN zdrowie
Siła wizualizacji.
Wizualizacja celu, pieniędzy, marzeń
Siła wizualizacji. Wizualizacja celu, pieniędzy, marzeń TVN zdrowie
Co robić w życiu?
Porady dla poszukujących ścieżki życiowej
Co robić w życiu? Porady dla poszukujących ścieżki życiowej Dzień Dobry TVN
Co to jest programowanie neurolingwistyczne?
Techniki NLP, historia i sposób działania
Co to jest programowanie neurolingwistyczne? Techniki NLP, historia i sposób działania Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?