Co to są adaptogeny?
Rośliny zaliczane do adaptogenów wspomagają działanie organizmu oraz zwiększają naszą odporność na stres. Na tym jednak nie koniec. Dodają energii, wspomagają układ nerwowy, aktywują neuroprzekaźniki, które odpowiadają za syntezę dopaminy i serotoniny. Poprawiają też pamięć oraz koncentrację.
Zwalczają wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju zmian nowotworowych. Poza tym niektóre adaptogeny podkręcają metabolizm i pomagają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, dlatego po te rośliny tak chętnie sięgają osoby, które się odchudzają.
Najskuteczniejsze adaptogeny – kilka przykładów
Warto dodać, że z prozdrowotnych właściwości adaptogenów korzysta przede wszystkim medycyna chińska. Zgodnie z jej założeniami do adaptogenów zalicza się m.in.:
- żeń-szeń syberyjski;
- różeniec górski;
- kordyceps chiński;
- ashwagandhę.
Mimo że rośliny te mają korzystny wpływ na działanie organizmu to do ich stosowania należy podchodzić ostrożnie. Dotyczy to przede wszystkim osób, które na stałe przyjmują jakieś leki. Zawarte w adaptogenach związki mogą wpływać na ich działanie, dlatego - w pierwszej kolejności - należy skonsultować się z lekarze.
Zobacz wideo: Medycyna chińska czy medycyna akademicka, którą wybrać?
Źródło: 24tp.pl