Polub nas na Facebooku
Czytasz: Acodin – jak działa lek i kiedy go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Acodin – jak działa lek i kiedy go stosować?

Mężczyzna, który ma kaszel

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Acodin to farmaceutyk stosowany w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Preparat ma w swoim składzie dekstrometorfan bromowodorku, pochodną kodeiny. Związek ten oddziałuje na ośrodek kaszlu w mózgu. Jak działa preparat? W jakich sytuacjach jest stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie?

Substancją czynną w Acodinie jest dekstrometorfan bromowodorku. Substancja wykazuje działanie przeciwkaszlowe. Dodatkowo oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i hamuje odruch kaszlu, ale nie wpływa na działanie aparatu rzęskowego w oskrzelach.

Dodatkowo w skład leku wchodzą celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, skrobia ziemniaczana, powidon 90F, sodu laurylosiarczan, talk, magnezu stearynian.

Acodin – kiedy jest stosowany?

Acodin to lek stosowany u pacjentów którym dokucza tzw. suchy kaszel (wydzielina w płucach nie odrywa się). Dolegliwość może pojawić się zarówno w czasie przeziębienia, jak i u osób, u których z powodu wdychania drażniących substancji doszło do podrażnienia górnych dróg oddechowych.

Acodin - przeciwwskazania do stosowania leku

Trzeba jednak pamiętać, że nie u wszystkich pacjentów z dokuczliwym kaszlem podanie Acodinu będzie najlepszym rozwiązaniem. Preparat może być niebezpieczny dla osób, które są uczulone lub nadwrażliwe na choćby jeden ze składników leku. Acodin nie może być stosowany u osób, które przyjmują inhibitory monoaminooksydazy (MAO) (lub przyjmowały je w ciągu ostatnich dwóch tygodni), chorują na astmę oskrzelową, niewydolność oddechową lub są zagrożone jej wystąpieniem. Acodinu nie mogą przyjmować również kobiety, które karmią swoje dziecko piersią. Ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży. W ich przypadku przyjęcie jakiegokolwiek leku bez konsultacji z lekarzem może pociągać za sobą poważne konsekwencje. Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić zarówno u kobiety, jak u płodu.

Dużą ostrożność przy stosowaniu leku muszą zachować osoby, które mają problemy z nerkami (zwłaszcza ze znaczną niewydolnością nerek) lub wątrobą. Acodin może być niebezpieczny dla osób, które zmagają się z chorobą układu oddechowego związaną z nadmierną produkcją śluzu (np. przy zapaleniu oskrzeli). W przypadku tych chorych konieczne może być zmniejszenie dawki leku lub wybranie innego preparatu.

Dodatkowo dzieci oraz młodzież powinny mieć ograniczony dostęp do leku. Znane są przypadki nadużywania Acodinu właśnie przez dzieci i młodzież.

Preparat nie wpływa na funkcje motoryczne organizmu. Po jego spożyciu można bez obaw prowadzić samochód oraz obsługiwać maszyny.

Acodin – dawkowanie

Acodin ma postać tabletek. Zaleca się, aby osoby dorosłe oraz dzieci, które ukończyły dwanaście lat przyjmowały nie więcej niż 15 mg co 4 h lub 30 mg co 6–8 h. Dzienne spożycie substancji czynnej zawartej w leku nie może przekroczyć 120 mg/d, czyli ośmiu tabletek w ciągu doby. W przypadku osób z niewydolnością nerek lub wątroby decyzję o przepisaniu leku może podjąć tylko lekarz specjalista. Od jego oceny stanu pacjenta będzie zależała także dawka leku.

Lek można przyjmować razem z jedzeniem. Najlepiej popić go niewielką ilością wody. Przyjęcie większej dawki niż ta przepisana przez lekarza może zaburzyć funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.

Kaszel suchy czy mokry? Czym się różnią? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Źródło: 36,6

Acodin – działania niepożądane

Przyjmowanie Acodinu – tak samo, jak każdego innego leku – wiąże się z występowaniem działań niepożądanych. Na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko. Acodin może wywołać nadmierną senność, zawroty głowy oraz problemy z układem pokarmowym. Niekiedy pojawiają się także: problemy ze skórą i reakcje alergiczne, takie jak wysypka ze świądem, pokrzywka, trwałe wykwity polekowe, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i reakcja anafilaktyczna, zaburzenia psychotyczne, w tym omamy i splątanie, ruchy mimowolne (dystonia), zwłaszcza u dzieci; objawy neurologiczne, w tym senność, zawroty głowy pochodzenia obwodowego lub ośrodkowego, uczucie pustki w głowie, zmęczenie, niewyraźna mowa oraz oczopląs.

Acodin – czy wchodzi w interakcję z innymi lekami?

Acodin może wchodzić w reakcję z inhibitorami MAO. Leków nie można przyjmować równocześnie, a jeśli inhibitory MAO były przyjmowane to Acodin można przyjąć dopiero po dwóch tygodniach od zakończenia terapii. Osoby, które nie zastosują się do zaleceń muszą liczyć się z wystąpieniem: zawrotów głowy, nadmiernym pobudzeniem, wzrostem temperatury ciała, nudności, drżenia mięśni, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.

Szczególną ostrożność przy stosowaniu Acodinu powinny zachować osoby chorujące na chorobę Parkinsona lub depresję. Badania pokazują, że Acodin może zaburzyć działanie farmaceutyków stosowanych w leczeniu tych schorzeń. W tym przypadku decyzja o przepisaniu Acodinu należy do lekarza.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że Acodin może wejść w reakcję praktycznie z każdym lekiem. Tym samym pacjenci, którym lekarz chce przepisać farmaceutyk powinny zawczasu poinformować specjalistę o przyjmowanych przez siebie lekach, także tych wydawanych bez recepty (dotyczy to także witamin i suplementów diety).

Acodin nie może być łączony z alkoholem. Substancja czynna zawarta w leku – dekstrometorfan – wzmacnia działanie alkoholu.

Należy pamiętać, że lek działa jedynie objawowo i nie usuwa problemu. Jeśli po upływie siedmiu dni stosowania dolegliwości nie ustąpią konieczna jest konsultacja z lekarzem. Preparat nie może być przechowywany w temperaturze wyższej niż 25 stopni Celsjusza.

Acodin - przedawkowanie

Przyjęcie zbyt dużej dawki leku może wywołać nadmierne pobudzenie, objawy neurologiczne, w tym senność, zawroty głowy, uczucie pustki w głowie, zmęczenie, niewyraźna mowa, nudności, wymioty, ataksja oraz oczopląs. W niektórych przypadkach pojawiają się także zaburzenia psychotyczne, w tym omamy i splątanie. Bardzo duże dawki dekstrometorfanu mogą spowodować depresję oddechową (spowolnienie oddechu). W przypadku przedawkowania trzeba jak najszybciej zastosować leczenie objawowe. Można zastosować płukanie żołądka. Donoszono o skutecznym zastosowaniu naloksonu, jako specyficznego antagonisty dektrometorfanu podczas przedawkowania u dzieci.

Uwaga! Dekstrometorfan bromowodorku, czyli pochodna kodeiny w dużych ilościach pobudza wydzielanie dopaminy oraz serotoniny. Oba hormony pobudzają ośrodek w mózgu odpowiedzialny za stan euforii. Dlatego niektóre młody osoby sięgają po Acodin, aby się odurzyć.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
6
Polecamy
Thiocodin – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Thiocodin – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Stilnox - jak działa lek i kiedy jest stosowany?
Stilnox - jak działa lek i kiedy jest stosowany? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Właściwości i zastosowanie kozłka lekarskiego.
W czym pomaga, a w czym szkodzi?
Właściwości i zastosowanie kozłka lekarskiego. W czym pomaga, a w czym szkodzi? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?