Polub nas na Facebooku
Czytasz: Acnatac (żel) - ulotka, działanie i efekty
menu
Polub nas na Facebooku

Acnatac (żel) - ulotka, działanie i efekty

trądzik

Fot.: Yuri_Arcurs / Getty Images

Acnatac jest antybiotykiem w postaci żelu stosowanym w celu leczenia trądziku. Dzięki połączeniu dwóch substancji czynnych,  klindamycyny i tretynoiny, nie tylko zwalcza trądzik, lecz także zapobiega powstawaniu nowych zmian.

Acnatac – działanie leku

Lek Acnatac jest antybiotykiem hamującym wzrost bakterii związanych z trądzikiem oraz odczyn zapalny wywoływany przez te bakterie. Substancje czynne zawarte w leku powodują także prawidłowe złuszczanie się komórek blokujących ujścia mieszków włosowych w miejscach zmienionych przez trądzik. Zapobiega tym samym powstawaniu wczesnych zmian trądzikowych. Może być stosowany od 12 . roku życia.

lek należy przechowywać szczelnie zamknięty i zużyć 3 miesiące po otwarciu lub odnieść do punktu aptecznego.

Acnatac – skład leku

Substancjami czynnymi w leku Acnatac są klindamycyna i tretynoina. 1 gram żelu zawiera 10 mg (1%) klindamycyny (w postaci klindamycyny fosforanu) i 0,25 mg (0,025%) tretynoiny.

Do pozostałych składników należą woda oczyszczona, glicerol, karbomery, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), polisorbat 80, disodu edetynian, kwas cytrynowy bezwodny, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), butylohydroksytoluen (E 321), trometamol.

Acnatac – dawkowanie leku

Zalecaną dawką jest porcja wielkości ziarna grochu, którą należy nałożyć na skórę raz na dobę, na noc. Przed aplikacją twarz musi zostać oczyszczona, najlepiej łagodnym mydłem i osuszona. 

Na opuszkę palca należy wycisnąć porcję żelu wielkości ziarna grochu, nałożyć żel punktowo na czoło, brodę, nos oraz policzki i delikatnie równomiernie rozsmarować na skórze całej twarzy.

Zastosowanie zbyt dużej dawki leku może wywołać podrażnienie skóry. Zwykle optymalny efekt leczenia może stać się widoczny dopiero po kilku dniach, a w niektórych przypadkach do tego czasu może upłynąć nawet 12 tygodni. 

Jeśli objawy będą się utrzymywać przez ponad 12 tygodni należy zgłosić się do lekarza.

Lek Acnatac przeznaczony jest wyłącznie do stosowania na skórę. W razie przypadkowego spożycia należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Zobaczcie, skąd się bierze trądzik:

Zobacz film: Trądzik - skąd się bierze? Źródło: Klinika urody

Acnatac – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania leku Acnatac jest występujący trądzik i problemy skórne. Lek przepisuje dermatolog i pod jego nadzorem powinno przebiegać leczenie. 

Klindamycyna, jedna z substancji czynnych zawartych w leku, jest antybiotykiem. Hamuje wzrost bakterii związanych z trądzikiem oraz odczyn zapalny wywoływany przez te bakterie.

Tretynoina, druga substancja czynna w leku, normalizuje wzrost komórek powierzchownej warstwy skóry i powoduje prawidłowe złuszczanie się komórek blokujących ujścia mieszków włosowych w miejscach zmienionych przez trądzik. Zapobiega tym samym nagromadzeniu substancji łojowych i powstawaniu wczesnych zmian trądzikowych (zaskórniki zamknięte i zaskórniki otwarte).

Acnatac – przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest ciąża, planowanie ciąży oraz uczulenie na którykolwiek ze składników leku.

Niewskazane jest także stosowanie jeśli u pacjenta występuje przewlekła zapalna choroba jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna) oraz jeśli u pacjenta w przeszłości po leczeniu antybiotykami występowało zapalenie jelita grubego, które cechowało się długotrwałą lub znaczącą biegunką albo skurczowymi bólami brzucha.

Lek nie powinien być stosowany także jeśli u pacjenta lub członka jego rodziny rozpoznano kiedykolwiek raka skóry, u pacjentów z ostrym wypryskiem charakteryzującym się obecnością zapalnych, zaczerwienionych, suchych i łuszczących się zmian na skórze.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także trądzik różowaty, choroba skóry twarzy, która cechuje się zaczerwienieniem, łuszczeniem się skóry oraz obecnością wyprysków oraz jeśli u pacjenta występują inne ostre zmiany zapalne skóry (np. zapalenie mieszków włosowych), zwłaszcza wokół ust (okołowargowe zapalenie skóry).

Nie powinno się także stosować leku jeśli u pacjenta rozpoznano szczególne postacie trądziku pospolitego cechujące się obecnością zmian guzkowo-torbielowatych (trądzik skupiony i trądzik piorunujący).

Acnatac - środki ostrożności

Ważne, aby lek nie miał kontaktu z jamą ustną, oczami i błonami śluzowymi, a także ze skórą uszkodzoną bądź z wypryskiem. Należy zachować ostrożność podczas nakładania na skórę w miejscach wrażliwych. W przypadku kontaktu z oczami należy niezwłocznie przemyć się letnią wodą. 

Jeśli u pacjenta występuje długotrwała biegunka albo skurczowe bóle brzucha należy zaprzestać stosowania leku. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem jest wyprysk atopowy (przewlekłe zapalenie skóry ze świądem) przed zastosowaniem leczenia. 

Podczas stosowania leku należy unikać jego ekspozycji na światło słoneczne i sztuczne. Podczas przebywania na świeżym powietrzu należy zawsze stosować skuteczne produkty zawierające filtr przeciwsłoneczny, których współczynnik ochrony przeciwsłonecznej oraz odzież ochronną. Jeśli mimo stosowania zabezpieczeń pojawią się oparzenia słoneczne należy poczekać z ponownym zastosowaniem leku do ich całkowitego wygojenia. 

W przypadku wystąpienia ostrego odczynu zapalnego skóry podczas stosowania tego leku należy zwrócić się do lekarza.

Acnatac – interakcje

Lek Acnatac może wpływać na sposób działania niektórych innych leków, podobnie jak niektóre leki mogą wpływać na działanie leku Acnatac. 

W przypadku, kiedy pacjent stosował jakiekolwiek preparaty zawierające siarkę, kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu lub rezorcynol albo żrące substancje chemiczne, przed rozpoczęciem stosowania leku Acnatac należy zaczekać aż ustąpią skutki ich działania. 

W czasie stosowania leku Acnatac nie należy używać leczniczych mydeł, preparatów do oczyszczania skóry ani roztworów złuszczających o silnym działaniu wysuszającym. 

Należy także zachować ostrożność, stosując produkty mogące działać wysuszająco: mydła ścierające, mydło i kosmetyki, produkty zawierające alkohol w wysokim stężeniu i środki ściągające, przyprawy lub sok z cytryny.

Przed zastosowaniem leku jednocześnie z innymi produktami leczniczymi zawierającymi erytromycynę lub metronidazol, aminoglikozydy, innymi antybiotykami albo kortykosteroidami oraz w przypadku przyjmowania leków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe (np. leki zwiotczające mięśnie stosowane podczas znieczulenia ogólnego) należy skonsultować się z lekarzem.

Warfaryna lub podobne leki stosowane w celu zmniejszenia krzepliwości krwi stosowane w czasie terapii lekiem Acnatac: możliwe jest zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia krwawień. Lekarz może zalecić wykonywanie regularnych badań krwi w celu sprawdzenia krzepliwości krwi.

Leku nie powinny stosować kobiety w ciąży, planujące ciąże oraz karmiące piersią. 

Acnatac – skutki uboczne

U nie więcej niż 1 osoby na 100 mogą jako skutki uboczne pojawić się: trądzik, suchość skóry, zaczerwienienie skóry, zwiększone wydzielanie łoju, nadwrażliwość na światło, świąd, wysypka, łuszcząca się wysypka, łuszczenie się skóry, oparzenia słoneczne, reakcje w miejscu nałożenia na skórę, takie jak pieczenie, stan zapalny, suchość skóry, zaczerwienienie skóry.

U nie więcej niż 1 osoby na 1000, czyli relatywnie rzadko, mogą wystąpić: nadwrażliwość, niedoczynność tarczycy (do jej objawów zalicza się uczucie zmęczenia, osłabienie, przyrost masy ciała, suche włosy, szorstką i bladą skórę, utrata włosów, większą wrażliwość na zimno), ból głowy, podrażnienie oka, zapalenie żołądkowo-jelitowe (stan zapalny dowolnego odcinka przewodu pokarmowego), nudności, zapalenie skóry, wirus herpes (opryszczka wargowa), wysypka plamista (obecność niewielkich, płaskich, czerwonych plamkowatych zmian), krwawienie skóry, uczucie pieczenia skóry, utrata barwnika w skórze, podrażnienie skóry. Mogą także wystąpić objawy w miejscu nałożenia na skórę, takie jak podrażnienie, obrzęk, powierzchowne uszkodzenie skóry, zmiana zabarwienia skóry, świąd, łuszczenie się skóry, uczucie gorąca, ból.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
7
Komentarze (1)
anonim
ten lek nie jest skuteczny, totalny niewypał
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?