Polub nas na Facebooku
Czytasz: 7 tydzień ciąży – objawy. Czy na USG widać bicie serca? Jak powinna być wielkość zarodka?
menu
Polub nas na Facebooku

7 tydzień ciąży – objawy. Czy na USG widać bicie serca? Jak powinna być wielkość zarodka?

Ciężarna kobieta podczas badania USG

Fot: adam121 / stock.adobe.com

7 tydzień ciąży jest okresem, w którym jej uciążliwe objawy nasilają się do tego stopnia, że wiele mam bierze tymczasowe zwolnienie z pracy. Zmęczenie i wyczerpanie towarzyszące początkowi ciąży często zmuszają je do wolniejszego trybu życia, ale równocześnie chronią rozwijający się płód.

7 tydzień ciąży to dobra chwila, żeby wykonać pierwsze dopochwowe badanie USG. Jeżeli lekarz dostrzega na nim bijące w odpowiednim tempie serce, to znak, że płód najprawdopodobniej rozwija się prawidłowo.

7 tydzień ciąży a 7 tydzień od zapłodnienia. Który to miesiąc?

7 tydzień ciąży to 5 od zapłodnienia. 7 tydzień od zapłodnienia będzie w 9 tygodniu ciąży. Należy pamiętać, że wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia cyklu, w którym doszło do zapłodnienia, a nie od momentu poczęcia.

7 tydzień ciąży to jej 2 miesiąc i połowa I trymestru. Przed mamą i rozwijającym się dzieckiem jeszcze bardzo długa droga do porodu.

7 tydzień ciąży – objawy

Mdłości i wymioty spowodowane wysokim poziomem hormonów, mogą nasilić w 7 tygodniu ciąży, podobnie jak nadwrażliwość na zapachy. Dolegliwości te sprawiają, że w I trymestrze przyszła mama może schudnąć. Gotowanie w tym czasie staje się dla niej niezwykle uciążliwe, dlatego warto poprosić rodzinę o pomoc w wykonywaniu tego obowiązku lub całkowicie z niego zrezygnować.

Piersi nadal są nabrzmiałe i bolesne – będzie tak prawdopodobnie przez większą część ciąży, nie powinny one już jednak znacznie rosnąć. To dobry moment, żeby zakupić większą i wygodniejszą bieliznę – najlepiej postawić na naturalne materiały i zrezygnować z koronek, które podrażniają delikatne sutki.

Kobiecie w 7 tygodniu ciąży zaczynają dolegać zaparcia i zgaga, co jest wywołane zmianami hormonalnymi w organizmie. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego towarzyszą większości przyszłych mam przez całą ciążę, choć ich nasilenie może się zmniejszać. Najlepszym sposobem ich zapobiegania jest stosowanie odpowiedniej diety. Ciężarna powinna jeść lekkostrawne i małe posiłki kilka razy dziennie. W jadłospisie warto uwzględnić łatwo przyswajalne źródła białka, świeże owoce i warzywa oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Zachowywanie aktywności fizycznej pomaga walczyć z zaparciami.

Przyszła mama nadal odczuwa bardzo silne wahania nastroju. Choć może to być trudne, powinna unikać stresu. Bardzo ważne w tym okresie jest dla niej wsparcie bliskich osób.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

7 tydzień ciąży – brzuch przyszłej matki

Brzuch w 7 tygodniu ciąży nie jest jeszcze na tyle powiększony, ale ktoś postronny mógł to zauważyć. Macica jednak zaczęła się powiększać i mamy, które dobrze znają swoje ciało, mogą dostrzec, że delikatnie poszerzyły się w talii.

7 tydzień ciąży – co widać na USG? Czy można już zobaczyć bicie serca?

7 tydzień ciąży to odpowiedni moment na pierwszą wizytę u ginekologa. W tym czasie powinno już bić serce dziecka, które wygląda jak mały migoczący punkt. Ten widok często dostarcza rodzicom wielu emocji – właśnie w tej chwili matka uzmysławia sobie, że wewnątrz niej rozwija się życie. Zdjęcie z tego badania USG nie wywoła jednak zbyt wielu zachwytów w rodzinie, gdyż trudno na nim dostrzec sam zarodek.

7 tydzień ciąży – wielkość pęcherzyka ciążowego i zarodka, tętno płodu

Wielkość pęcherzyka ciążowego na początku 7 tygodnia wynosi około 24 mm, w jego połowie – 27 mm, a pod koniec – 30 mm. Zarodek ma 7 mm, a jego tętno powinno wynosić 102–126 uderzeń na minutę

Płód w 7 tygodniu ciąży

Zarodek w 7 tygodniu ciąży wciąż przypomina małą, zwiniętą kijankę – ma dużą głowę, tułów i ogon. Zawiązki kończyn stają się coraz bardziej widoczne i wkrótce będzie on miał już wykształcone ręce i dłonie z palcami połączonymi błoną.

Układ wydalniczy oddziela się od układu pokarmowego, a pranerka filtruje potencjalne toksyny. Wątroba produkuje krew. Bardzo ważny na tym etapie się jest rozwój łożyska, które wkrótce będzie musiało przejąć funkcję żywienia płodu – pęcherzyk żółtkowy wystarcza tylko na jakiś czas dla małego zarodka. Gdy łożysko się rozwinie, zacznie też produkować odpowiednie hormony, dzięki czemu kobieta będzie słabiej odczuwała uciążliwe skutki zmian hormonalnych w jej organizmie.

Poronienie w 7 tygodniu ciąży

W przypadku podejrzenia poronienia należy skonsultować się z lekarzem. Ponieważ kiedy dojdzie do obumarcia jaja płodowego, ale nie zostanie ono wydalone – wówczas konieczne jest łyżeczkowanie jamy macicy.

Objawy poronienia to ból brzucha i krzyża, któremu towarzyszy krwawienie lub plamienie, a czasem gorączka. Na tym etapie możliwe jest jeszcze uratowanie ciąży, jeśli jednak dojdzie do silnego krwotoku, należy pogodzić się z jej utratą.

Do poronienia w 7 tygodniu ciąży najczęściej dochodzi samoistnie na skutek wczesnych wad rozwojowych występujących u płodu. Nie koniecznie świadczy ono o problemach występujących w organizmie matki i nie musi być przeszkodą w ponownym staraniu się o dziecko.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?