Polub nas na Facebooku
Czytasz: 32. tydzień ciąży – samopoczucie kobiety, rozwój dziecka
menu
Polub nas na Facebooku

32. tydzień ciąży – samopoczucie kobiety, rozwój dziecka

Kobieta w ciąży

Fot: sot / gettyimages.com

Waga dziecka w 32. tygodniu ciąży wynosi niecałe 2 kg. Kobieta powinna dbać o naciągniętą skórę brzucha, kontrolować swoją wagę i uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną. Jeśli do tej pory nie przygotowała torby do szpitala, warto powoli o niej pomyśleć.

Brzuch kobiety w 32. tygodniu ciąży jest już pokaźnych rozmiarów. Pomiędzy 28. a 32. tygodniem konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). Jeśli do tej pory kobieta nie zgłosiła się na wizytę kontrolną, 32. tydzień to najwyższy czas, by skontrolować, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Dziecko w 32. tygodniu ciąży

Skóra dziecka nie jest już przezroczysta ze względu na gromadzącą się w coraz większej ilości podskórną tkankę tłuszczową. Płuca dziecka są już dość dobrze wykształcone, chociaż w przypadku porodu przedwczesnego konieczna byłaby dodatkowa stymulacja ich rozwoju za pomocą steroidów. Podawane matce w razie zagrożenia porodem przedwczesnym steroidy stymulują rozwój i dojrzewanie płuc dziecka, co zdecydowanie zwiększa jego szanse na przeżycie. Waga płodu w 32. tygodniu ciąży wynosi niecałe 2 kg (około 1700 g). Mózg dziecka dalej się kształtuje, tworzą się bruzdy i pofałdowania, kształtują się kolejne ośrodki, choć już na tym etapie dziecko ma np. wykształcone wszystkie zmysły.

Ruchy płodu są bardzo ważnym wyznacznikiem jego dobrostanu. Konieczna jest ich obserwacja i odpowiednie odnotowywanie na specjalnej karcie. Jest to już 8. miesiąc ciąży, dlatego ruchy dziecka mogą być bardziej leniwe ze względu na brak miejsca w macicy. U kobiet, u których łożysko ukształtowane jest na przedniej ścianie macicy, ruchy płodu mogą być dodatkowo amortyzowane przez dużą strukturę łożyskową, tworzącą swego rodzaju poduszkę pomiędzy powierzchnią brzucha a dzieckiem. Pod koniec ciąży, kiedy dziecko jest duże i ma mniej miejsca na swobodny ruch, zawsze istnieje zagrożenie owinięciem pępowiną, co w konsekwencji może doprowadzić do niedotlenienia. Poza częstszymi kontrolami w końcowych etapach ciąży liczenie ruchów jest jednym z elementów profilaktyki stanów zagrożenia życia dziecka. Jeśli w ciągu dnia kobieta odnotuje mniej niż 10 ruchów, a przybranie pozycji leżącej i zjedzenie czegoś słodkiego nie pomagają w pobudzenia dziecka, kobieta powinna skontaktować się jak najszybciej z lekarzem.

Kobieta w 32. tygodniu ciąży

Pomimo dość dużego brzucha i zdecydowanie gorszej kondycji, jeśli nie ma przeciwwskazań, kobieta powinna być aktywna fizycznie. Spacer na świeżym powietrzu jest formą ruchu odpowiednią właściwie dla każdej ciężarnej. Zajęcia, np. aqua cycling (rowerki wodne) lub aqua aerobik, są lepszym rozwiązaniem dla kobiet, które nie chcą zrezygnować z intensywniejszego sportu. Jeśli podczas wysiłku pojawią się skurcze, należy odpocząć. W 32. tygodniu ciąży mogą być odczuwalne delikatne skurcze przepowiadające, które będą nawracać aż do momentu rozpoczęcia właściwej akcji porodowej. Od skurczów porodowych różnią się przede wszystkim tym, że są nieregularne, ustają po zmianie aktywności lub pozycji ciała. Nie powodują one skracania i rozwierania się szyjki macicy, lecz mają za zadanie przygotować mięsień macicy do właściwej akcji porodowej.

Samopoczucie w 32. tygodniu ciąży

Coraz wyższe ułożenie dna macicy powoduje, że kobieta ma częste uczucie duszności ze względu na ograniczoną ruchomość przepony. Bardzo często w ciąży pojawiają się również obrzęki, a także żylaki, czyli rozszerzone naczynia żylne w obrębie kończyn dolnych. Nieprzyjemną dolegliwością, która może pojawić się w ciąży i stanowić problem po porodzie, są hemoroidy, czyli guzki krwawnicze w obrębie odbytu. Powstają najczęściej już w ciąży na skutek zaparć, choć mogą też być powikłaniem porodu. Aby zapobiec zaparciom, należy odpowiednio się odżywiać, stosować bogatobłonnikową dietę, jeść regularnie, pić dużo wody. Obfite posiłki są niewskazane, szczególnie w końcowych tygodniach ciąży. Jedzenie mniejszych porcji zapobiega dyskomfortowi w nadbrzuszu.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
33.
tydzień ciąży – waga, wygląd i ruchy dziecka
33. tydzień ciąży – waga, wygląd i ruchy dziecka TVN zdrowie
32.
tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka
32. tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka Dzień Dobry TVN
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
31.
tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, poród przed terminem
31. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, poród przed terminem TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?