Polub nas na Facebooku
Czytasz: 29. tydzień ciąży – waga i brzuch kobiety ciężarnej. Jak wygląda dziecko?
menu
Polub nas na Facebooku

29. tydzień ciąży – waga i brzuch kobiety ciężarnej. Jak wygląda dziecko?

Kobieta, która jest w ciąży

Fot: Tim Robberts / gettyimages.com

Brzuch kobiety ciężarnej w 29. tygodniu ciąży jest dość pokaźny, co przekłada się na utrudnione funkcjonowanie, problem np. z założeniem butów. Kobieta nie powinna jednak rezygnować z lekkiej aktywności fizycznej, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Ostatni trymestr ciąży rozpoczyna się w 7. miesiącu, a dokładnie w 29. tygodniu. W tym czasie kobieta powinna wybrać się na wizytę do ginekologa, który podczas badania ultrasonograficznego (USG) określi wagę dziecka, długość i to, czy rozwija się ono prawidłowo.

Ruchy dziecka w 29. tygodniu ciąży

Dziecko w 29. tygodniu ciąży nie ma miejsca na swobodne ruchy w jamie macicy. Już jest mu powoli ciasno, choć oczywiście nadal wymachuje rękami i nogami. Bardzo ważne jest obserwowanie ruchów dziecka. Na tym etapie kobieta otrzymuje od lekarza specjalną kartę ruchów dziecka, na której zazwyczaj znajduje się tabela podzielona na dni i godziny. Każdego dnia po przebudzeniu kobieta powinna liczyć ruchy płodu do momentu, w którym odczuje dziesiąte kopnięcie. Oznacza wówczas w tabeli odpowiednią komórkę. Oczywiście zupełny brak ruchów dziecka w późniejszych godzinach również powinien zaniepokoić. Ruch dziecka to najlepszy wyznacznik jego dobrostanu. Nie ma innej możliwości, by matka w warunkach domowych wiedziała, że z jej dzieckiem prawdopodobnie nie dzieje się nic złego, np. nie jest niedotlenione. Jeśli dziecko się nie rusza przez kilka godzin bądź jego ruchy są na tyle delikatne, że kobieta ich nie czuje, powinna położyć się na lewym boku, zrelaksować się, zjeść coś słodkiego i odczekać kilka minut.

Dziecko po dobrym posiłku bądź słodyczach na pewno się uaktywni. Jeśli cały dzień kobieta nie odnotowała żadnego ruchu dziecka bądź np. 2 dni z rzędu ruchów było mniej niż 10, powinna pilnie skonsultować się z lekarzem.

Jak rozwija się płód? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.

Jak wygląda dziecko w 29. tygodniu ciąży?

Dziecko w 29. tygodniu ciąży jest proporcjonalne, dobrze wykształcone, skóra już nie jest tak przezroczysta, zaczyna nabierać koloru, rozwija się tkanka tłuszczowa. Dziecko urodzone w 29. tygodniu ciąży to wcześniak, jednak mający już większe szanse na przeżycie. Mimo to lekarze starają się zapobiegać porodom przedwczesnym w tym okresie. Najlepsze warunki rozwoju dziecko nadal ma bowiem w brzuchu matki. Waga dziecka przekracza już kilogram, badanie USG pozwala ocenić proporcje dziecka, jego dobrostan, a także to, czy jego długość i waga mieszczą się w granicach normy.

Brzuch i waga kobiety w ciąży

Jak na każdym etapie ciąży, tak i pod koniec nie należy lekceważyć właściwego odżywiania. Odpowiednia dieta, bogata w błonnik pokarmowy, przyczynia się do profilaktyki zaparć. Niestety jest to częsta dolegliwość w ciąży, która przekłada się na wzrost ryzyka powstawania hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Warto więc pić dużo płynów (wody niegazowanej), a także spożywać pełnoziarniste produkty, owoce i warzywa, czyli główne źródła błonnika.

Brzuch w 3. trymestrze bardzo mocno rośnie. Dalej należy dbać o skórę brzucha, by uniknąć tworzenia się rozstępów. Ważna jest również kontrola wagi matki, która pozwala ocenić, czy prawidłowo przyrasta na masie w ciąży. Bóle w podbrzuszu mogą czasami doskwierać ze względu na dalsze i intensywne rozciąganie się więzadeł macicy. Dziecko jest coraz większe i uciska różne struktury. Kobieta koniecznie musi unikać obcisłych ubrań, spodni uciskających okolice podbrzusza.

Samopoczucie w 29. tygodniu ciąży

Narastające objawy, w postaci np. zgagi, ciągłej zadyszki, obrzęków, zmęczenia, są normalne. Niestety nie miną, choć już za niedługo brzuch nieco się obniży i kobieta poczuje ulgę w tych dolegliwościach. Normalne są w tym czasie problemy ze snem. Na pewno wywołane są dużym niepokojem przed porodem, ale również tym, że dziecko często uaktywnia się właśnie w nocy, w spoczynku. Umiarkowana aktywność fizyczna w ciągu dnia wpłynie z pewnością uspokajająco na nienarodzone dziecko, jak i poprawi ogólne samopoczucie kobiety ciężarnej. Przed pójściem spać wskazane jest wietrzenie sypialni. Odpowiednie dotlenienie organizmu pozytywnie wpłynie na jakość snu ciężarnej kobiety.

Jakie dolegliwości mają kobiety w ciąży? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
31.
tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, poród przed terminem
31. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, poród przed terminem TVN zdrowie
28.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Ruchy i waga dziecka
28. tydzień ciąży – który to miesiąc? Ruchy i waga dziecka TVN zdrowie
15.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Wygląd i waga dziecka w 15.
tygodniu ciąży
15. tydzień ciąży – który to miesiąc? Wygląd i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży Dzień Dobry TVN
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie!
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?