Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że podpisze 29 umów na ponad 31 mln złotych. Za tę kwotę zostaną zakupione mi.ni. nowoczesne mammografy, aparaty do brachyterapii i stacje planowania leczenia.
Jakie urządzenia trafią do szpitali?
Większość placówek w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych skupi się na doposażaniu i unowocześnianiu zakładów radiologicznych. Celem programu jest wyrównanie różnic w dostępie do leczenia napromienianiem w poszczególnych regionach Polski. Nowy sprzęt dostaną przede wszystkim te placówki, w których dostęp do takich świadczeń nie spełnia wymagań Europejskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej. Jeszcze w tym roku planowany jest zakup akceleratorów, stacji planowania leczenia, a także aparatów HDR (high dose rate, z użyciem źródła o wysokiej mocy).
Zobacz także: Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego
Nowoczesny sprzęt do radioterapii trafi do Białegostoku, Bielska-Białej, Brzozowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Gdyni, Gliwic, Katowic, Kielc, Koszalina, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i do Zielonej Góry.
Nie tylko radiologia
Kolejnym etapem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, będzie zakup aparatury, która pozwoli na wczesne wykrycie raka piersi, czyli mammografów. Resort zdrowia chce w ten sposób zapewnić pacjentkom jak najwyższe standardy badań.
Najkorzystniejszym kierunkiem jest dążenie do realizacji badań skriningowych właśnie w systemie cyfrowym. Ten system jako jedyny minimalizuje zagrożenie wynikające z promieniowania jonizującego, dlatego chcemy, by tak bezpieczne mammografy pojawiły się w jak największej liczbie szpitali – powiedział cytowany w komunikacie ministerstwa Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.
Nowoczesne mammografy trafią do Gdyni, Olsztyna, Koszalina, Poznania i do Warszawy.
Zobacz także: Jak rozpoznać oznaki raka piersi?
Jak nowoczesna technologia pomaga diagnozować nowotwory? Odpowiedź znajdziecie w filmie: