Na domowej kwarantannie przebywają wszyscy ci, którzy mieli kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem, a także ci, którzy powrócili z zagranicy. I choć ich zadaniem jest jedynie niewychodzenie z domu przez okres 14 dni, okazuje się, że dla niektórych to zdecydowanie niewykonalne zadanie. Pół procent Polaków nie dba bowiem nie tylko o zdrowie i życie innych, ale także niespecjalnie przejmuje się finansową karą, która grozi za nieprzestrzeganie takiej formy izolacji. Przypomnijmy, że odkąd polski rząd wprowadził w naszym kraju stan epidemii, 30000 złotych to maksymalna wysokość mandatu, jaki może otrzymać osoba, która złamie reguły kwarantanny i wyjdzie z domu.
Dlaczego przestrzeganie zasad kwarantanny domowej czy izolacji społecznej jest ważne w czasach pandemii?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Chodzi o to, że tylko poprzez unikanie kontaktu z innymi ludźmi możemy uniknąć szybkiego rozprzestrzeniania się patogenu. Warto bowiem widzieć, że SARS-CoV-2 można zarazić się drogą kropelkową, a więc poprzez psikanie, kaszlenia, a także mówienie! Niektórzy twierdzą również, że wirus ten potrafi utrzymać się przez kilka godzin na powierzchniach codziennego użytku, a także w powietrzu. I choć największe ryzyko zachorowań na COVID-19 jest wśród seniorów, osób przyjmujących leki obniżające odporność czy pacjentów z chorobami współistniejącymi (szczególnie z chorobami serca i płuc, nadciśnieniem, cukrzycą czy nowotworem), tak naprawdę nikt do końca nie może czuć się bezpieczny. A to dlatego, że żadna osoba nie jest w stu procentach odporna na koronawirusa, ponieważ nigdy wcześniej go nie spotkała. 80% społeczeństwa przejdzie tę infekcję bezobjawowo lub bardzo łagodnie, ale pozostałym 20% może przynieść ona nawet śmierć.
Kwarantanna domowa w Polsce
Na ten moment w Polsce na domowej kwarantannie przebywa ponad 70500 ludzi, a prawie 140000 jest zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju. Blisko 57000 osób została objęta nadzorem epidemiologicznym. Ministerstwo Cyfryzacji, aby ułatwić prace policji i straży miejskiej, stworzyło aplikację „domowa kwarantanna’, dzięki której łatwiej da się sprawdzić, czy dany człowiek przestrzega zasad izolacji. Do tej pory zdiagnozowano w naszym kraju również 1120 przypadków zarażenia SARS-CoV-2, z czego 14 osób zmarło, a 7 zostało uznane za zdrowe.
Zobacz film: Jak z kwarantanną radzi sobie Julia Wieniawa?