Zdrowe zapiekanie. Jak robić to smacznie i zdrowo?

Fot: Thomas Barwick / gettyimages.com

Zapiekanka to jedno z najsmaczniejszych i najprostszych dań. Do jej przygotowania nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności ani wyszukanych składników, bo można do niej włożyć praktycznie wszystko. Co i jak zapiekać, aby było nie tylko smacznie, ale również zdrowo?

Zapiekanie powinno przypaść do gustu wszystkim tym, którzy lubią smażone jedzenie. Mimo że to ostanie jest bardzo smaczne, to jest bardzo niezdrowe. Jedzenie zbyt często tak przygotowanych potraw sprzyja otyłości, cukrzycy, a także chorobom serca. Dlatego zamiast smażyć – lepiej zapiekać.

Zobacz także: Zero waste, czyli jak wykorzystać to, co zazwyczaj wrzucamy do kosza

Jak zdrowo zapiekać?

Zdaniem specjalistów od żywienia powinniśmy zapiekać przede wszystkim warzywa. Niestety większość z nas zapiekanki przygotowuje na bazie makaronu. Bardzo często dodajemy do nich tłuste, zawiesiste sosy, które czynią z zapiekanki prawdziwą bombę kaloryczną. Co gorsza, przed połączeniem ze sobą wszystkich składników – każdy z osobna podsmażany. A na koniec to wszystko posypujemy grubą warstwą żółtego sera. Tak przygotowanej zapiekance bardzo daleko do zdrowego dania. Zatem, jak ją odchudzić? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

  • Po pierwsze zamiast smarować naczynie żaroodporne tłuszczem, lepiej wyłożyć je papierem do pieczenia. Dzięki temu potrawa nie przywrze do naczynia, które będzie można później szybciej i łatwiej umyć.
  • Po drugie zamiast po żółty ser sięgnijmy po mozzarellę lub fetę. Jeśli jednak te sery nie są w stanie oszukać naszych kubków smakowych i w żaden sposób nie mogą zastąpić żółtego sera, warto sięgnąć po płatki drożdżowe. Mają one charakterystyczny serowo-orzechowy smak, który powinien przypaść do gustu każdemu miłośnikowi żółtego sera.

Temperatura pieczenia. Która jest najlepsza?

Najlepsza temperatura do pieczenia to 100 stopni Celsjusza. Obróbka w takiej temperaturze pomaga zatrzymać w potrawie część witamin z grupy B oraz witaminę C. W takiej temperaturze najlepiej zapiekać warzywa.

Jeśli pieczemy mięso, np. z kurczaka lub indyka temperaturę trzeba podnieść do 180 stopni Celsjusza. Im krócej mięso będzie w piekarniku, tym więcej wartości odżywczych zachowa. Do pieczenia w wysokich temperaturach nie nadają się potrawy mączne. Jeśli zostaną poddane działaniu wysokiej temperatury zacznie się z nich wytrącać akrylamid. Łatwo go zauważyć – to przypieczona skórka, którą można zaobserwować na pizzy czy zapiekance. Co w nim złego? Otóż akrylamid wykazuje działanie rakotwórcze i może się przyczynić do rozwoju nowotworów.

Zobacz film i dowiedz się jak zacząć jeść zdrowo i smacznie:

Zobacz film: Jak jeść zdrowo i smacznie? Źródło: Stylowy Magazyn

Co najlepiej zapiekać?

Do zapiekania najlepiej nadają się zielone, pomarańczowe lub korzeniowe warzywa. Są bogate w witaminy i przeciwutleniacze. Zapiekane ziemniaki będą zdrowszą alternatywą frytek. Jeśli posypiemy je oregano, pieprzem, ostrą papryką wspomożemy trawienie i przyspieszymy metabolizm.

Warto zapiekać także ryby. Do pieczenia najlepsze będą te morskie (najlepiej tłuste), czyli łosoś, halibut, czy dorsz. Dzięki dużej zawartości tłuszczu, mimo że zostaną poddane działaniu wysokiej temperatury, zachowają większość wartościowych substancji, w tym tak cenne dla naszego zdrowia kwasy omega 3. Tak przygotowana ryba nie straci też swoich walorów smakowych. Mięso będzie miękkie i soczyste.

Data aktualizacji: 09.05.2020,
Opublikowano: 09.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej