Ryż cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Mimo że jest źródłem cennych substancji odżywczych, to jak przekonują badacze, w jego ziarnach może się gromadzić arszenik - jedna z silniejszych trucizn. Związek ten naturalnie występuje w glebie, na której tworzone są pola ryżowe. Szacuje się, że ryż wchłania go aż 10 proc. więcej niż inne zboża.
Zobacz także:
- Słodziki szkodzą zdrowiu tak samo jak zwykły cukier - wynika z najnowszych badań
- Choroby serca - zmiana diety mogłaby zapobiec aż dwóm trzecim zgonów
- Sok z surowego ziemniaka - właściwości i działanie. Jak wycisnąć sok z ziemniaka?
Jakie toksyny mogą znajdować się w ryżu?
Poza arszenikiem w ziarnach ryżu może gromadzić się także arsen. Analiza 55 odmian ryżu dostępnych w Wielkiej Brytanii pokazała, że w ponad połowie dopuszczalne stężenie arsenu było przekroczone. Arsen może być bardzo niebezpieczny - zwłaszcza dla dzieci poniżej 5. roku życia. Niektóre badania sugerują, że może przyczynić się do poważnych problemów z sercem. Na szczęście arsenu łatwo można się pozbyć. Jak? Wystarczy dokładnie wypłukać ryż przed ugotowaniem.
Jak usunąć szkodliwe substancje z ryżu?
Ważny jest także sposób gotowania ryżu. Badacze z Uniwersytetu w Sheffield w Wielkiej Brytanii znaleźć taki sposób obróbki ryżu, który oczyści go z toksyn i pozwoli zachować cenne substancje odżywcze.
Naukowcy przetestowali cztery rodzaje ryżu - ryżu niemytego, ryżu umytego, ryżu namoczonego lub ryżu parzonego. Każdy z nich był gotowany metodą absorpcji. Eksperyment pokazał, że sparzenie ryżu pozwoli obniżyć stężenie groźnych toksyn, przy jednoczesnym zatrzymaniu substancji odżywczych.
Jak ugotować ryż krok po kroku?
Zgodnie z zaleceniami badaczy należy:
- zagotować wodę (cztery filiżanki świeżej wody na każdą filiżankę surowego ryżu);
- dodać ryż i gotować przez przez 5 minut;
- wylać wodę i ponownie zalać ryż świeżą i czystą wodą (dwie filiżanki na każdą filiżankę ryżu);
- przykryć ryż pokrywką i gotować na małym lub średnim ogniu, aż woda zostanie wchłonięta.
Badacze są zdania, że taki sposób gotowania pozwala usunąć aż 54 proc. szkodliwych związków obecnych w brązowym ryżu i ok. 73 proc. z białego. Przy jednoczesnym zachowaniu takich cennych substancji, jak fosfor, potas, magnez, cynk i mangan.
Jakie wartości odżywcze ma ryż? Dowiesz się tego z filmu: