Endometrioza – dieta. Jadłospis i przepisy dla kobiet

Fot: ZoomTeam / fotolia.com

Dla kobiet, którym dokuczają objawy endometriozy, dieta prowadzona zgodnie z ustalonym jadłospisem stanowi podstawę stylu życia. Pomimo istnienia wielu metod leczenia tej choroby – od leków po zabiegi chirurgiczne – ogromne znaczenie odgrywa zmiana nawyków żywieniowych.

Objawy endometriozyindywidualne, najczęściej kobiety skarżą się na cykliczne bóle brzucha, nasilone krwawienia miesięczne, co przekłada się na zmęczenie, osłabienie, a czasem może prowadzić do depresji. Dlatego obok leczenia farmakologicznego i operacyjnego tak ważna jest zrównoważona dieta i aktywność fizyczna co najmniej trzy razy w tygodniu lub częściej. Mogą one pomóc w redukcji stopnia nasilenia objawów endometriozy.

Wiesz, czym jest endometrioza?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Endometrioza – dieta. Od czego zacząć?

Kobiety z endometriozą powinny rozważyć dietę i zmianę stylu życia w walce z tym stanem. Niektóre pokarmy mogą pomóc w naturalnym kontrolowaniu hormonów i wzmocnieniu układu odpornościowego, które odgrywają kluczową rolę w objawach endometriozy. Niektóre produkty spożywcze mogą mieć negatywny wpływ na organizm, powodując nasilenie symptomów.

Zobacz także: Objawy endometriozy, jej przyczyny, leczenie i zależność endometrioza a ciąża

Zaleca się, aby skonsultować się z odpowiednio wykwalifikowanym profesjonalistą w zakresie porad żywieniowych. Będzie on mógł przygotować dietę specjalnie dostosowaną do indywidualnych potrzeb, a także udzielić porad dotyczących wyboru produktów bogatych w witaminy i minerały. Zmiana diety i nawyków żywieniowych może być trudnym procesem. Współpracując z odpowiednio wykwalifikowanym specjalistą, można uzyskać potrzebne wsparcie i wskazówki ułatwiające przejście tego etapu.

Zobacz film: Co to jest endometrioza? Źródło: 36,6

Endometrioza – dieta. Co warto jeść?

Dieta kobiet z endometriozą ma na celu zmniejszenie wewnętrznego stanu zapalnego w organizmie, zmniejszenie bólu i poprawę eliminacji estrogenów z organizmu. Powinna się składać z poniższych produktów spożywczych:

  • Błonnika – wspomaga trawienie i pomaga organizmowi naturalnie regulować gospodarkę hormonalną. Zaleca się spożywanie 24 g błonnika dziennie. Główne produkty spożywcze bogate w błonnik to między innymi: jabłka, gruszki, śliwki, fasola, soczewica, groch, chleb pełnoziarnisty, orzechy, owoce cytrusowe, nasiona chia czy lnu.
  • Witamin i minerałów – w wątrobie odbywa się detoksykacja organizmu, która reguluje gospodarkę hormonalną, dlatego tak ważna jest odpowiednia podaż witamin i minerałów, zwłaszcza witamin z grupy B i przeciwutleniaczy (selen i witaminy A, C i E) w diecie u kobiet z endometriozą. Wspiera ona funkcjonowanie wątroby, jak również wspiera układ immunologiczny. Włączenie do diety niektórych produktów bogatych w żelazo może zastąpić żelazo utracone w czasie silnych menstruacji. Tymi produktami mogą być: ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak kapusta, szpinak, brokuły, ryby, jajka, tofu, fasola, orzechy czy brązowy ryż.

Zobacz także: Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?

  • Kwasów tłuszczowych omega 3 – pomagają kontrolować stan zapalny, przyczyniają się do produkcji prostaglandyn i wspomagają gojenie się tkanek i dlatego mogą pomóc złagodzić objawy endometriozy. Produkty bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe to np.: nasiona lnu, dyni i orzechy włoskie. Osoby, które nie dostarczają wystarczająco dużo kwasów tłuszczów w diecie, powinny porozmawiać z dietetykiem. Może polecić on suplementy na bazie lnu, orzechów i oleju z wiesiołka.

Zobacz film: Jak skutecznie leczyć endometriozę? Źródło: 36,6

Co należy ograniczyć w diecie przy endometriozie?

Kobiety z endometriozą powinny przede wszystkim ograniczyć większość produktów, które mogą spowodować lub nasilić stan endometriozy, w tym: przetworzone, ubogie w wartości odżywcze artykuły spożywcze, które mogą zawierać konserwanty, a także unikać lub zrezygnować z zapakowanych, gotowych posiłków i przekąsek, napojów alkoholowych, smażonego, przetworzonego mięsa, pieczywa, białej mąki i słodyczy. Inne produkty, których należy unikać to:

  • kofeina – może zwiększać krwawienie miesiączkowe i poziom estrogen
  • soja – zawiera wysoki poziom fitoestrogenów, które mogą nasilać objawy endometriozy,
  • czerwone mięso – podobnie jak pełnotłusty nabiał mogą być trudne do strawienia,
  • nasycone tłuszcze – występują w margarynie, maśle i smalcu, powodują produkcję prostaglandyn powodujących ból i stan zapalny.

Należy kupować żywność ekologiczną tak często, jak jest to możliwe, z uwagi na stosowanie pestycydów w masowej produkcji rolnej.

Dieta przy endometriozie – jadłospis

Codzienny jadłospis przy endometriozie powinien dostarczyć 75 g dobrej jakości białka ze źródeł, takich jak mięso, dziczyzna, ryby, jaja i niskotłuszczowe produkty mleczne oraz 30 g błonnika z owoców, warzyw, orzechów, nasion, roślin strączkowych i pełnoziarnistych, w tym żyta, owsa, ryżu, kukurydzy, prosa i gryki, w celu utrzymania zdrowego układu pokarmowego i poprawy wydalania nadmiaru estrogenów. Na talerzu powinny znaleźć się również orzechy, nasiona i rośliny strączkowe (takie jak fasola), dwie porcje czerwonych lub pomarańczowych warzyw, kolejne dwie zielonych warzyw liściastych (np. sałata, kapusta, brokuły, kalafior, rzepa, rzodkiewki i rzeżucha) i dwa owoce, w tym jagody, które mają wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Do każdego dania warto dodać 1 łyżkę zimnego oleju roślinnego np.: oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia. Należy pić 4–6 szklanek wody dziennie.

Dieta oparta na bazie roślinnej nie można leczyć endometriozy, gdyż nie ma na nią lekarstwa, ale może pomóc kobietom w leczeniu objawów.

Zobacz film: Co 5. kobieta może mieć endometriozę. Co to za choroba? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

endka 06.03.2018r.

Fatalnie jest skonstruowana ta strona, przesuwając suwakiem łatwo przeskoczyć na następny artykuł - fatalna nawigacja.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej