Dieta w łuszczycy – zalecenia żywieniowe. Łuszczyca a dieta bezglutenowa

Fot.: Rido / stock.adobe.com

Dieta w łuszczycy powinna dostarczać duże ilości substancji o właściwościach przeciwzapalnych. Warto spożywać produkty będące źródłem antyoksydantów (warzywa i owoce) i kwasów omega 3 (łosoś, makrela, orzechy, olej lniany). Z jadłospisu przy łuszczycy należy wykluczyć tłuste rodzaje mięs, cukier i produkty wysoko przetworzone.

Dieta przy łuszczycy stanowi jeden z elementów leczenia tej choroby. Jej celem jest złagodzenie objawów towarzyszących schorzeniu, takich jak stany zapalne skóry i zmiany w postaci suchych łusek. Jednym z zaleceń żywieniowych dla osób z łuszczycą jest zmniejszenie kaloryczności jadłospisu.

Łuszczyca a dieta – jaka jest rola diety w żywieniu osób z łuszczycą?

Łuszczyca jest ogólnoustrojową, przewlekłą, niezakaźną chorobą skóry, która wykazuje tendencję do samoistnego ustępowania i nawrotów. Jej istotą jest stan zapalny skóry, któremu towarzyszą charakterystyczne zmiany przybierające postać suchych łusek. Po ich zdrapaniu powierzchnia skóry staje się błyszcząca. Łuszczyca często współwystępuje z zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak: cukrzyca, otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej i hiperurykemia (zbyt wysoki poziom kwasu moczowego). Z tego powodu dieta w łuszczycy stanowi ważny element jej leczenia. Zmiana nawyków żywieniowych u osób chorych powinna rozpocząć się od wprowadzenia niskokalorycznego jadłospisu. 

Tkanka tłuszczowa odpowiada za produkcję cytokin prozapalnych, które wywołują zapalenie skóry, dlatego należy dążyć do jej zredukowania. Optymalna dieta w łuszczycy powinna być wzbogacona o wielonienasycone kwasy tłuszczowe (z grupy omega 3), które wykazują właściwości przeciwzapalne i hamują wytwarzanie cytokin prozapalnych. Innym kluczowym elementem w żywieniu osób z łuszczycą są produkty o działaniu antyoksydacyjnym, które niszczą wolne rodniki tlenowe i mogą przyczynić się do ograniczenia stanu zapalnego. Do przeciwutleniaczy zalicza się m.in. witaminę C, E, beta karoten, cynk, selen, polifenole roślinne, antocyjany i kwasy omega 3. Zalecanymi produktami żywnościowymi dla osób z łuszczycą są: świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, tłuste ryby morskie, pestki dyni, orzechy, oliwa z oliwek i olej lniany.

Dieta bezglutenowa w łuszczycy

Niektórzy specjaliści żywieniowi rekomendują zastosowanie diety bezglutenowej w łuszczycy, której celem jest złagodzenie objawów choroby. Na podstawie badań stwierdzono, że u osób z celiakią (inaczej chorobą trzewną) częściej występuje ta choroba skóry. Inne prace naukowe mówią o obecności w krwi osób z łuszczycą przeciwciał antygliadynowych (przeciwko gliadynie, która stanowi element składowy glutenu), które mogą oznaczać celiakię lub nietolerancję glutenu. W takich przypadkach dieta bezglutenowa może przyczynić się do zmniejszenia objawów klinicznych łuszczycy. Badania na temat skuteczności takiego postępowania nie są jednak potwierdzone (brak jest jednoznacznych wyników). Przed wyeliminowaniem z jadłospisu produktów zawierających gluten (pszenica, jęczmień, owies, żyto) konieczne jest wykonanie testów, które potwierdzą lub wykluczą alergię, nietolerancję bądź nadwrażliwość na gluten u osoby chorującej na łuszczycę.

Produkty przeciwwskazane w diecie przy łuszczycy

Dieta w łuszczycy zakłada wyeliminowanie z jadłospisu lub znaczne ograniczenie produktów żywnościowych, które mogą prowadzić do nasilenia procesów zapalnych toczących się w organizmie. Są to m.in. nasycone kwasy tłuszczowe, których źródłem jest żywność pochodzenia zwierzęcego, tłuszcze trans i rafinowany cukier. Powinno się również ograniczyć produkty zawierające kwasy omega 6. Związki te posiadają działanie przeciwstawne do kwasów omega 3 i dostarczają czynniki prozapalne. Źródłem kwasów omega 6 w żywności są głównie oleje, m.in.: słonecznikowy, kukurydziany, z pestek winogron i z orzeszków ziemnych. Innymi produktami, które nie powinny się pojawić w diecie osób z łuszczycą, są:

  • tłuste rodzaje mięs (wieprzowina, baranina) i produkty mięsne,
  • podroby,
  • żywność wysoko przetworzona, produkty typu fast food, instant,
  • słodycze i wyroby cukiernicze,
  • słone przekąski typu paluszki, chipsy,
  • margaryny twarde (produkowane z niezalecanych olejów roślinnych).

W jadłospisie diety w łuszczycy wskazane jest zmniejszenie spożycia nabiału. Zaleca się wyeliminowanie z niego tłustych serów żółtych i topionych. Należy ograniczyć również kawę, ostre przyprawy i czekoladę, które mogą przyczynić się do nasilenia zmian chorobowych. Niewskazane są także napoje alkoholowe.

Zobacz film: Czy mięso jest zdrowe? Źródło: 36,6

Przykładowy jadłospis diety w łuszczycy

I śniadanie: płatki owsiane z jogurtem naturalnym, owocami (banan, maliny) i orzechami;

II śniadanie: kromka pieczywa pełnoziarnistego, sałatka z pomidorkami koktajlowymi, granatem i pestkami słonecznika (polana sosem winegret);

Obiad: zupa krem z dyni, grillowany łosoś z sosem cytrynowym, ryż pełnoziarnisty, ugotowana fasolka szparagowa;

Podwieczorek: zielony koktajl na bazie szpinaku, mandarynki i jabłka (z wodą i świeżym sokiem wyciśniętym z połówki cytryny);

Kolacja: leczo wegetariańskie z cukinią, bakłażanem, papryką i pieczarkami.

Zobacz film: Czy dieta musi być droga? Źródło: Wiem, co jem na diecie 

Data aktualizacji: 20.03.2018,
Opublikowano: 18.01.2018 r.

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ewa 01.12.2018r.

jeżeli ktoś opublikuje dietę leczącą łuszczycę i poprze to relacją pacjentów dostanie Nobla :)

Nick 16.07.2018r.

Gluten nie, mięso nie, nabiał nie... To co wolno jak nic nie wolno?..

Niziol 06.07.2018r.

Proponuje zapoznać się z książką Pani Magdaleny Kurzyp pt. Odżywianie w łuszczycy. Bardzo mądra i rzeczowa książka. Po kolei wyjaśnia co i jak. Jest dokładnie opisane jak oczyszcza się nasz organizm i który narząd za co odpowiada. Książka nie tylko obowiązkowa opzycja dla chorych na łuszczycę czy AZS ale również dla chcących się oczyścić. W książce autorka dokładnie opisuje jakie produkty, jakie warzywa, jakie mięso są wskazane przy łuszczycy a co jest szkodliwe, m.in. są opisane wspomniane tutaj psiankowate. I najważniejsze - książka to przede wszystkim gotowe przepisy. 80% jak nie więcej to gotowe przepisy na dania, przekąski i całe obiady.

lek. Agnieszka Widera 27.02.2018r.

Istnieją teorie mówiące, że w łuszczycy należy ograniczyć rośliny psiankowate, czyli pomidory, paprykę, ziemniaki, bakłażany. Jednak nie zostało to poparte badaniami. M.in. papryka zawiera substancje mogące działać drażniąco, jednak dieta eliminacyjna, tak jak dieta bezglutenowa w przypadku łuszczycy nie jest ogólnie przyjętą metodą leczenia, a tylko jedną z metod, sugestią, która może pomóc w niektórych przypadkach. Dlatego też w tekście w przykładowym jadłospisie autorka pozwoliła sobie na zamieszczenie papryki i bakłażanu.

Beata 24.01.2018r.

W łuszczycy i papryka i bakłażan NIE są wskazane. Działają prozapalnie.

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej