Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół suchego oka, czyli co? Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?
menu
Polub nas na Facebooku
Artykuł z cyklu "OCZYwiście. Wyraźnie możesz"

Zespół suchego oka, czyli co? Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

mat. prasowe

Zespół suchego oka charakteryzuje się pieczeniem lub nadmiernym łzawieniem. Schorzenie spowodowane jest zbyt małą ilością filmu łzowego, który zapewnia prawidłowe nawilżenie oka. Skąd bierze się ta przypadłość, jak wygląda diagnoza i jak skutecznie ją leczyć?

Zdaniem wielu lekarzy zespół suchego oka można uznać za chorobę cywilizacyjną. Dlaczego? Styl życia, który spora część z nas prowadzi i długie wpatrywanie się w ekrany smartfonów czy komputerów spowodowały, że mrugamy za rzadko. A im mniej mrugamy, tym gorzej nawilżone jest oko. 

Zespół suchego oka – skąd się bierze?

Zespół suchego oka to tak naprawdę zespół chorób, które sprawiają, że oko zaczyna wytwarzać zbyt mało filmu łzowego lub jego skład jest nieprawidłowy. Brak tego naturalnego nawilżenia prowadzi do wysychania spojówki i rogówki, a to sprawia, że oko piecze, zaczyna boleć i nadmiernie łzawić. Schorzenie najczęściej pojawia się u osób, które pracują przed komputerem lub długo przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach (suche powietrze „wypuszczane” przez klimatyzację może wysuszać oczy).

Zespół suchego oka znacznie częściej pojawia się u kobiet w okresie menopauzy, a także u osób z chorobami autoimmunologicznymi, np. zapaleniem stawów, twardziną skórną, zespołem Sjögrena. Czasem zdarza się, że zespół suchego oka dotyka pacjentów z chorobami neurologicznymi oraz dermatologicznym. U niektórych osób zespół suchego oka to powikłanie po laserowych zabiegach refrakcyjnych rogówki, może być także spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, np. przeciwhistaminowych, przeciwarytmicznych, przeciwmigrenowych, przeciwdepresyjnych, obniżających ciśnienie krwi, a także antykoncepcyjnych. Przypadłość znacznie częściej pojawia się u osób, które palą papierosy.

Jak rozpoznać zespół suchego oka?

Do najbardziej charakterystycznych objawów zespołu suchego oka należą pieczenie i uczucie suchości, ale nie jest to reguła. Przy zespole suchego oka mogą pojawić się:

  • surowicza wydzielina w worku spojówkowym;
  • przekrwienie oka;
  • ból;
  • obrzęk powieki;
  • światłowstręt;
  • uczucie piasku pod powiekami.

Mimo że objawy zespołu suchego oka są bardzo charakterystyczne, to dla pewności lekarz może zechcieć wykonać kilka badań. W pierwszej kolejności okulista sprawdzi tzw. czas przerwania filmu łzowego, czyli szybkość z jaką wysycha oko. Do badania używa się lampy szczelinowej. Przed wykonaniem testu czasami konieczne jest zaaplikowanie do oka kropli barwnika fluoresceiny.

Okulista może też sprawdzić, czy u chorego występują punktowe ubytki nabłonka w dolnej części rogówki lub w obrębie szpary powiekowej. Aby to ocenić koniecznie jest zapuszczenie do oka specjalnych barwników. Dodatkowo lekarz może sprawdzić wysokość menisku filmu łzowego. Menisk łzowy jest u tych chorych niższy i poprzerywany. Lekarz może chcieć sprawdzić, czy wokół spojówki pojawiły się fałdy równolegle do krawędzi powieki. Tworzą się on tylko o osób z zespołem suchego oka.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Zespół suchego oka – jak leczyć?

Zespół suchego oka leczy się przede wszystkim objawowo. Chorzy muszą aplikować specjalne krople, które „uzupełniają” film łzowy i zapewniają właściwe nawilżenie oka. Jakie krople wybrać? Najlepiej Systane® Ultra. Dzięki zaawansowanej formule HP Guar + Anionom Boranowym precyzyjnie rekonstruują ubytki filmu łzowego. Krople można stosować z soczewkami kontaktowymi.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?