Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapomniany król zmysłów. Zatroszcz się o oczy, tak na serio!
menu
Polub nas na Facebooku
Artykuł z cyklu "OCZYwiście. Wyraźnie możesz"

Zapomniany król zmysłów. Zatroszcz się o oczy, tak na serio!

mat. prasowe

Zmysł wzroku to najbardziej efektywny ze wszystkich pięciu naszych zmysłów. Za jego pośrednictwem odbieramy niemal 80% informacji z otoczenia. Oko jest niezwykle zapracowanym narządem, ale też najczęściej przez nas zapominanym. Jak poprawić zdrowie i kondycję najważniejszego zmysłu? Sami zobaczcie.

Wzrok jest radarem do poruszania się w przestrzeni, czuwa nad naszym bezpieczeństwem. Stanowi nieocenioną pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności, kontroluje ich przebieg i efekt. Ma olbrzymie znaczenie w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Rejestruje znaczną część komunikatów pozawerbalnych. Wzrok jest także źródłem wielu przyjemnych przeżyć. Pozwala cieszyć się pięknem, sztuką, naturą. Dodatkowo, jeśli zmysł smaku, zapachu czy słuchu przestają prawidłowo funkcjonować, to właśnie wzrok chroni nas przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Jednocześnie właśnie o kondycję oczu dbamy najmniej.

Oczy na etacie

Oczy pracują przy każdej czynności, którą wykonujemy już od porannego dźwięku budzika. Dodatkowo, podczas dnia i po zmierzchu wystawiamy je na liczne trudności i obciążenia. Wielogodzinna praca przy komputerze, wpatrywanie się w ekrany smartfonów czy telewizorów bardzo nadwyrężają oczy.

Problem wynika ze zbyt rzadkiego mrugania, co w konsekwencji prowadzi do dysfunkcji gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie poszczególnych składników filmu łzowego.. Prowadzi to do problemów z czytaniem, obserwacją ekranów oraz ogólnym dyskomfortem i może pojawić się w każdym wieku” – wyjaśnia Tomasz Suliński ekspert marki Systane® Complete.

Dyskomfort i suchość oczu to niejedyne skutki wielogodzinnego siedzenia przed monitorem. Wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe i wyświetlacze - smartfony, GPS-y, tablety i monitory LCD/LED, telewizory, komputery czy laptopy emitują światło niebieskie, które jest szkodliwe dla naszych komórek.

Uwaga! Niebieskie światło!

Niebieskie światło samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym. Obecne jest w świetle dziennym i utrzymuje nas w stanie czuwania, reguluje także wydzielanie melatoniny. Hormon ten odpowiada za obniżenie ciśnienia krwi, poziomu glukozy i temperatury ciała, czyli czynniki, które odpowiadają za spokojny sen. Długotrwała ekspozycja na niebieskie światło prowadzi do przemęczenia wzroku oraz zaburza rytm snu. Może prowadzić nawet do uszkodzenia siatkówki

i zwyrodnia plamki żółtej oka. Jak się przed nim bronić? Przede wszystkim trzeba ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych na dwie godziny przed snem. Rozwiązanie to dla wielu osób może być niemożliwe, zwłaszcza, że nawet budzik ustawiamy w telefonie. Paradoksalnie, z pomocą przychodzi technologia. Bez problemu znajdziemy bezpłatne aplikacje na telefony komórkowe, które automatycznie przyciemniają wyświetlacz i ograniczają emisję niebieskiego światła. Warto je zainstalować na telefonach wszystkich członków rodziny.

Nawet nie mrugniesz?

Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto poświęcić oczom szczególną atencję. Kluczowe jest zadbanie o ergonomię miejsca pracy, odpowiedni sprzęt i jego ustawienie, odpowiednie oświetlenie (uwaga: żarówki energooszczędne również emitują niebieskie światło), nawilżacze i rośliny, wietrzenie pomieszczeń, unikanie dymu papierosowego. Warto pamiętać o piciu dużej ilości wody, podstawowego składnika łez. Pracując, możemy dać oczom odpocząć, przeplatając zajęcia wymagające obsługi komputera z pracą z papierowymi dokumentami lub spotkaniami. Jeżeli potrzebna jest natychmiastowa ulga, można sięgnąć po nawilżające krople do oczu.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Jednak, przede wszystkim wpatrując się intensywnie w ekran komputera lub smartfona, mrugamy pięciokrotnie rzadziej niż powinniśmy. Mruganie jest najprostszą, najszybszą i najskuteczniejszą metodą pozwalającą zapobiec dolegliwościom związanym z przesuszeniem oczu. Wystarczy podczas pracy raz na jakiś czas świadomie mrugać, żeby zapewnić odpowiednie nawilżenie oczu. Wzrok stale skupiony na ekranach, które znajdują się blisko twarzy, odzwyczaja się od patrzenia na odległość, dlatego warto też zastosować metodę 20/20/20, która oznacza, że co 20 minut należy przez 20 sekund obserwować przedmioty znajdujące się w odległości 20 stóp (około 6 metrów). Poprawa gwarantowana. Zobaczycie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
0
Polecamy
Jak dbać o oczy?
Poradnik pięknego i zdrowego spojrzenia
Jak dbać o oczy? Poradnik pięknego i zdrowego spojrzenia TVN zdrowie
Codzienne nawyki, które szkodzą oczom.
Masz je na sumieniu?
Codzienne nawyki, które szkodzą oczom. Masz je na sumieniu? TVN zdrowie
Światło niebieskie i jego ciemna strona.
Jak wpływają na nas ekrany telefonów i laptopów?
Światło niebieskie i jego ciemna strona. Jak wpływają na nas ekrany telefonów i laptopów? Dzień Dobry TVN
Nie bądź więźniem technologii.
Czy odbieranie telefonu to nasz obowiązek?
Nie bądź więźniem technologii. Czy odbieranie telefonu to nasz obowiązek? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?