W leczeniu większości schorzeń ogromną rolę odgrywa profilaktyka, czyli regularne wykonywanie badań. To samo tyczy się chorób oczu. Niestety, jak pokazują badania, 65 proc. Polaków nie bada oczu regularnie. Co szósty nigdy nie był u okulisty lub optometrysty, a 19 proc. nie wie, czy dobrze widzi – wynika z badań zrealizowanych na potrzeby Wielkiego Badania Wzroku.
Ból i pieczenie oczu. Co to może oznaczać?
Bolą cię oczy i głowa? Czujesz dyskomfort, „piasek” pod powiekami? Masz zaczerwienione, piekące oczy? To tylko część objawów, które powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty. Jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości jest zespół suchego oka. Jakie daje objawy?
Zespół suchego oka to dolegliwość wynikająca z niedostatecznego wydzielania łez, zaburzeń w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego lub z nadmiernego odparowywania łez. Chorzy bardzo często skarżą się na szczypanie, zaczerwienienie oczu lub – paradoksalnie – nadmierne łzawienie. Doraźnie pomogą krople do oczu, tzw. sztuczne łzy.
Skąd się bierze „suche” oko?
Zespół suchego oka to dolegliwość, która może bardzo mocno uprzykrzyć życie. Najczęściej diagnozowana jest u osób po 40 roku życia, których oczy naturalnie zaczynają wydzielać dużo mniej łez. Przypadłość znacznie częściej dotyka kobiety po menopauzie oraz te panie, które przyjmują antykoncepcję hormonalną (czasem zdarza się, że pigułki zmniejszają ilość wytwarzanych łez i zmieniają ich skład).
- zanieczyszczenie powietrza;
- klimatyzacja;
- noszenie soczewek kontaktowych;
- palenie papierosów;
- pływanie w chlorowanej wodzie;
- praca przy komputerze.
Zespół suchego oka znacznie częściej diagnozowany jest u osób, które chorują na cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, kolagenozy, trądzik różowaty, nowotwory złośliwe lub mają problemy z tarczycą.
Co jeszcze powinno skłonić do wizyty u specjalisty?
Zdaniem specjalistów badanie wzroku należy wykonywać co roku. O regularnych wizytach u specjalisty powinny pamiętać przede wszystkim osoby, które skończyły czterdzieści lat. Systematycznie wykonywane badania potrafią odpowiednio wcześnie wykryć schorzenia, które pozostawione bez leczenia mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Do okulisty warto się wybrać jeśli:
- zbyt często mrugamy;
- mrużymy oczy w czasie czytania lub oglądania telewizji;
- borykamy się nawracającymi stanami zapalnymi powiek lub spojówek;
- dokuczają nam częste bóle głowy;
- ostrość lub pole widzenia się zmniejszyły.
Do rozwoju zespołu suchego oka przyczyniają się także:
Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®