Zespół suchego oka – co to jest?
Zespół suchego oka jest wieloczynnikową chorobą powierzchni oka charakteryzującą się utratą homeostazy filmu łzowego z towarzyszącymi objawami ocznymi takimi jak: nieprzyjemne pieczenia i suchość oczu. Nieprawidłowe nawilżenie powierzchni oka przez film łzowy może być spowodowane nadmiernym parowaniem lub nieprawidłowym składem filmu. W efekcie może dojść do wysychania spojówki czy rogówki.
Kto choruje na zespół suchego oka?
Zespół suchego oka jest powszechnym schorzeniem oczu. Najczęściej przypadłość stwierdza się u osób po laserowym zabiegu refrakcyjnym rogówki, czyli popularnej metodzie korekcji wad wzroku, ale też u osób, które noszą szkła kontaktowe (chorzy na zespół suchego oka zazwyczaj źle reagują na soczewki kontaktowe). Choroba może dotknąć kobiety w okresie menopauzy, może towarzyszyć pacjentom zmagającym się z chorobami autoimmunologicznymi takimi jak np. zapalenie stawów. Zespół suchego oka może dotknąć również osoby z problemami neurologicznymi np. przy chorobie Parkinsona. Przypadłość można również stwierdzić u pacjentów, którzy przyjmują leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, przeciwmigrenowe, antykoncepcyjne czy obniżające ciśnienie krwi.
Objawy
Najbardziej charakterystycznymi objawami zespołu suchego oka są: uczucie dyskomfortu,
- pieczenie,
- swędzenie,
- podrażnienie,
- zaburzenia widzenia – najczęściej pod postacią przejściowego zamazanego widzenia,
- nadwrażliwość na światło,
- uczucie piasku pod powiekami,
- łzawienie,
- trudności w czytaniu, prowadzeniu samochodu, pracy przy komputerze.
Jak sobie pomóc? Gdzie szukać pomocy?
W razie wystąpienia powyższych objawów należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty, by wykonać badania diagnostyczne i wszcząć leczenie. W oczekiwaniu na wizytę w gabinecie lekarskim można kupić w aptece preparaty sztucznych łez. Są to produkty, które można kupić bez recepty np. krople Systane® Ultra.
Lekarz rozpoznaje chorobę suchego oka na podstawie zebranego wywiadu oraz takich badań jak:
- Test Schirmera – ocena wydzielania łez
- Czas przerwania filmu łzowego – ocena szybkości wysychania oczu
- Występowanie punktowych ubytków nabłonka w dolnej części rogówki lub w obrębie szpary powiekowej
- Ocena wysokości menisku filmu łzowego
- Badanie fałdów spojówki równoległych do krawędzi powieki
Leczenie zespołu suchego oka
W obecnej chwili nie ma sposobów na wyleczenie zespołu suchego oka. Leczenie jest wyłącznie objawowe, czyli stosuje preparaty zastępujące brakujące łzy (tzw. sztuczne łzy). Trzeba jednak pamiętać, że preparaty te nie przywracają naturalnej produkcji łez. Na rynku istnieje wiele tego typu produktów np. krople Systane Ultra. Produkt należy dobierać indywidualnie pod pacjenta, tak by był najbardziej skuteczny dla jego oczu.
Warto też unikać sytuacji, w których zwiększa się parowanie filmu łzowego np. suchego powietrza, klimatyzacji, silnego wiatru, przebywania w pomieszczeniu, gdzie unosi się dym papierosowy. Warto też umieścić monitor komputera 10–20 stopni poniżej poziomu oczu. Dzięki temu zredukujemy parowanie filmu łzowego.
Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®