Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dbać o oczy? Poradnik pięknego i zdrowego spojrzenia
menu
Polub nas na Facebooku
Artykuł z cyklu "OCZYwiście. Wyraźnie możesz"

Jak dbać o oczy? Poradnik pięknego i zdrowego spojrzenia

mat. prasowe

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Jednakże informacje o naszym wewnętrznym pięknie mogą dać tylko wtedy, gdy będą zdrowe. Jak więc dbać o widzenie? Oto 9 sprawdzonych i skutecznych porad!

Praca przed komputerem, suche powietrze, smog czy niewłaściwa dieta mogą sprawić, że nasze oczy będą przekrwione i zmęczone, lecz gdyby tego było mało, z czasem zaczną dawać nam też coraz mniej wyraźny obraz. Czy możemy temu zapobiec? Oczywiście, że tak, choć należy zdawać sobie sprawę, że wymaga to nierzadko zmiany trybu życia. Od czego trzeba zacząć? 

Jak dbać o oczy?

1. Nie omijaj gabinetu okulistycznego szerokim łukiem

Stare przysłowie mówi – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak często powinieneś więc odwiedzać gabinet okulistyczny? Niepisana zasada mówi, że dobrze jest umówić się na wizytę do specjalisty raz na dwa lata. Jeśli jednak w tak zwanym międzyczasie poczujesz dyskomfort w oczach lub też stwierdzisz, że wzrok się pogorszył, skonsultuj swój stan z lekarzem nieco szybciej. Weź bowiem pod uwagę, że im szybciej wykryje się daną chorobę, tym łatwiej ją wyleczyć.

2. Postaw na odpowiednią dietę

Odpowiednio zbilansowany jadłospis to klucz do zdrowia i urody. Aby jednak szczególnie zadbać o oczy, warto dopilnować, by na talerzu znalazły się kwasy omega-3 (np. ryby, siemię lniane, orzechy), luteina (np. jarmuż, szpinak), cynk (np. jajka, ryż, pestki dyni), antocyjany (np. jeżyny, winogrona, truskawki, czerwona cebula), a także witaminy: A(np. papryka, pomidory, pomarańcze), C (np. pietruszka, kalarepa, brokuły) i E (np. migdały, awokado, marchew). Dieta bogata w te składniki może opóźnij pojawianie się niektórych chorób, a także zapobiec krótkowzroczności.

3. Dużo mrugaj – szczególnie, gdy spędzasz wiele godzin przed komputerem

Większość zawodowego czasu spędzasz przed monitorem? A może wszystko załatwiasz na telefonie? Niezależnie od tego, które z tych urządzeń jest głównym narzędziem twojej pracy, wiedz że emitowane przez nie niebieskie światło fatalnie działa na oczy. Czy można w jakiś sposób zredukować to szkodliwe działanie? Do zmiany zajęcia nie będziemy namawiać. Niemniej zasugerujemy regularne przerwy. Jak często powinniśmy je robić i ile powinny trwać? Według amerykańskiej zasady „20-20-20” dobrze jest zrobić odpoczynek co 20 minut i przez 20 sekund patrzeć na przedmiot oddalony od nas 20 stóp, czyli około 6 metrów. Jak jeszcze możesz pomóc swoim oczom? Podczas intensywnej pracy przed komputerem… mrugaj jak najczęściej. Po co? To proste działanie zapobiegnie dolegliwościom związanym z suchością oczu.

4. Zadbaj o oświetlenie

Lubisz wieczorem czytać lub oglądać seriale na laptopie? Choć mocne oświetlenie nie jest zbyt lubiane przez większość ludzi, siedzenie po ciemku nie sprzyja naszym oczom. Zadbaj więc o to, by wieczorową porą włączyć drugie źródło światła.

5. Ruszaj się!

Sport to zdrowie i… odczuwają to też nasze oczy. Jak to możliwe? Aktywność fizyczna wpływa bowiem na usprawnienie krążenia krwi i jej dopływu do wszystkich narządów, w tym również i narządu wzroku. Jeśli więc jeszcze nie rozpocząłeś treningów, może polepszenie widzenia będzie dobrą motywacją?

Jak działają krople Systane Ultra? Dowiesz się tego z filmu:

6. Znajdź czas na sen

Sen ma zbawienne działanie dla całego organizmu. Co się dzieje, gdy regularnie nie będziemy się wysypiać? Z punktu widzenia – dosłownie – zagwarantujemy sobie zaczerwienione, podrażnione oczy. Swędzenie, suchość i słabsze widzenie to tylko niektóre z konsekwencji takiego stylu życia.

7. Rzuć palenie

Palenie papierosów nie niesie ze sobą żadnych korzyści. Jeśli więc zaliczasz się do grona palaczów, podpowiemy ci kolejny powód, dla którego warto zerwać z tym nałogiem. A zatem? Skutkiem długoletniego puszczania dymka może być między innymi zwyrodnienie plamki żółtej oraz zaćma.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

8. Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych

Nie tylko papierosy niekorzystnie działają na nasze oczy. Jednym ze źródeł problemów ze wzrokiem jest także promieniowanie UVA i UVB. Zapamiętaj więc, że rezygnacja z noszenia okularów przeciwsłonecznych jest niczym zaproszenie dla niektórych chorób – zaćmy, nowotworu oczu i powiek czy uszkodzenia plamki żółtej.

9. Zafunduj oczom SPA

Jak wygląda relaks dla oczu? Cóż, poza snem, kiedy narząd wzroku może się skutecznie regenerować i odpoczywać, warto pomyśleć także o masażu. Brzmi dziwnie? Być może, ale delikatny masaż powiek, wykonywany 3 razy w tygodniu, znacznie poprawi kondycję oczu. Dodatkowo możesz także robić okłady z rumianku, które zadziałają łagodząco i przeciwzapalnie. Niezłym pomysłem okaże się też używanie kropli do oczu. Tego typu preparaty pomogą między innymi utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia narządu wzroku. Na jaki produkt warto zatem postawić? My polecamy Systane® Ultra, który stanowi idealne rozwiązanie dla zaczerwienionych, podrażnionych i zmęczonych oczu z objawami zespołu suchego oka. Dodatkowo krople te przyniosą ulgę przy odczuwaniu pieczenia i podrażnienia. Co ważne, mogą być one stosowane razem z soczewkami kontaktowymi.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?