Polub nas na Facebooku
Czytasz: Codzienne nawyki, które szkodzą oczom. Masz je na sumieniu?
menu
Polub nas na Facebooku
Artykuł z cyklu "OCZYwiście. Wyraźnie możesz"

Codzienne nawyki, które szkodzą oczom. Masz je na sumieniu?

mat. prasowe

Jak brzmi 9 grzechów głównych, które popełniamy przeciwko naszym oczom? Które z codziennych nawyków to zbrodnie dla wzroku? Listę najgorszych czynności znajdziesz w naszym artykule.

Choć z pozoru wydają się niewinne, powtarzane regularnie mogą wyrządzić wiele krzywd. Co znajduje się na czarnej liście nawyków, szkodzących naszym oczom? Lista jest niestety długa. Warto jednak mieć ich świadomość i postarać się eliminować jeden po drugim ze swojego życia. W efekcie przez długie lata będziesz mógł cieszyć się sokolim wzrokiem. A co się stanie, jeśli nie zmienisz pewnych zachowań? Konieczność noszenia okularów, zaczerwienione, zmęczone i swędzące lub piekące oczy, a także różnego rodzaju infekcje szybko pojawią się na horyzoncie. 

Codzienne czynności, które psują wzrok

1.Spędzasz długie godziny przed komputerem, telewizorem lub telefonem

Każdy z wymienionych sprzętów elektronicznych emituje niebieskie światło, które fatalnie wpływa na wzrok. I choć w dzisiejszych czasach trudno jest zrezygnować z korzystania z tych dobrodziejstw techniki, warto pamiętać, że ograniczenie czasu spędzonego przed ekranami, a także robienie sobie odpowiednich przerw (metoda 20:20:20 – co 20 minut, na 20 sekund patrzeć w przedmiot oddalony o 20 stóp, czyli 6 metrów), może zbawiennie zadziałać na oczy. Dobrze jest także pamiętać, by mrugać odpowiednio często. Tego typu działanie może nas bowiem uchronić przed objawami zespołu suchego oka. Poza tym odradzamy także oglądanie filmów na smartphonach. Dlaczego? Wpatrywanie się w mały, jasny ekran z bliskiej odległości męczy wzrok. Gdy robisz to regularnie, może to w przyszłości spowodować pogorszenie widzenia.

2. Nie ruszasz się odpowiednio często

Czy wiesz, że aktywność fizyczna wpływa na usprawnienie krążenia krwi i jej dopływu do wszystkich narządów, w tym również i narządu wzroku? Jeśli więc chcesz długo cieszyć się zdrowymi oczami, czym prędzej wstań z kanapy i zacznij uprawiać aktywność fizyczną.

3.Palisz papierosy

Palenie tytoniu wyrządza duże szkody w naszym organizmie i nie omija przy tym narządu wzroku. Palacze często skarżą się na rozmywanie obrazu. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że długoletnie palenie papierosów przyczynia się do zwyrodnienia plamki żółtej.

4.Często włączasz klimatyzację lub ogrzewanie

Zarówno klimatyzacja latem, jak i ogrzewanie zimą powodują, że powietrze staje się suche. Suche powietrze z kolei wysusza i podrażnia oczy, czego konsekwencją może być swędzenie, zaczerwienienie czy uczucie piasku pod powiekami.

5. Zbyt długo prowadzisz samochód

Długie godziny spędzone za kółkiem, a także chłodne powietrze skierowane prosto na twarz to również przepis na nabawienie się suchości oczu. Podczas jazdy samochodem rzadziej bowiem mrugamy, ponieważ wzrok jest skoncentrowany na trasie. W efekcie nasze oczy stają się zaczerwienione i pojawia się swędzenie oraz pieczenie. Jak sobie z tym poradzić? Najlepszą opcją będzie użycie kropli do oczu. Możesz sięgnąć po Systane® Ultra, które w mig poradzą sobie z objawami zespołu suchego oka. Produkt szybko przyniesie ulgę i może być używany także przez tych, którzy noszą soczewki kontaktowe.

6. Nie nosisz okularów przeciwsłonecznych

Promieniowanie UVA i UVB to wrogowie dla oczu. Rezygnacja z noszenia okularów przeciwsłonecznych jest więc czymś, na co nie możesz sobie pozwolić. Zaćma, nowotwór oczu i powiek czy uszkodzenia plamki żółtej to tylko niektóre ze szkód, jakie może wyrządzić narządowi wzroku słońce.

7. Używasz przeterminowanego lub pożyczonego od koleżanki tuszu do rzęs

Przeterminowany kosmetyk i „obca” szczoteczka mogą doprowadzić do zapalenia spojówek. Pamiętaj, że tego typu infekcje są trudne do wyleczenia.

8. Przecierasz oczy

Niewinna czynność? Być może, ale taki nawyk może tylko doprowadzić do infekcji (skąd masz pewność, że twoje dłonie są czyste jak łza?). Jeśli swędzą cię oczy, zamiast trzeć, zacznij intensywnie mrugać, a następnie zaaplikuj krople.

9. Nie badasz się regularnie

Błąd, błąd, błąd. Niepisana zasada mówi, by gabinet okulistyczny odwiedzać raz na dwa lata. Jeśli jednak poczujesz, że między jedną, a drugą wizytą wzrok się pogorszył, szybko umów się ze specjalistą. Pamiętaj, że wcześnie wykryta choroba jest łatwiejsza do wyleczenia.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
2
Polecamy
Jak dbać o oczy?
Poradnik pięknego i zdrowego spojrzenia
Jak dbać o oczy? Poradnik pięknego i zdrowego spojrzenia TVN zdrowie
Badanie wzroku:
kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny?
Badanie wzroku: kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny? TVN zdrowie
Spanie w soczewkach kontaktowych.
Poradnik zdrowych oczu
Spanie w soczewkach kontaktowych. Poradnik zdrowych oczu Dzień Dobry TVN
Jak dbać o oczy w czasie izolacji?
Okulistka:
„Mamy do czynienia z syndromem widzenia komputerowego”
Jak dbać o oczy w czasie izolacji? Okulistka: „Mamy do czynienia z syndromem widzenia komputerowego” Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?